0

چگونه از همسرمان عذر خواهی کنیم ؟

 
borkhar
borkhar
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 19319
محل سکونت : اصفهان

چگونه از همسرمان عذر خواهی کنیم ؟

23423387_m.jpg

خلاصه:در زندگي زناشويي، خواسته يا ناخواسته ممکن است بگومگو و درگيري‌هايي پيش آيد که موجب ناراحتي و دلخوري‌هاي زوجين شود. شايد اين درگيري‌ها حتي در بهترين و موفق‌ترين ازدواج‌ها نيز رخ دهد. منشأ اين اختلافات ممکن است مسائل مالي، کمبود در روابط عاطفي و کلامي، دخالت‌هاي اطرافيان و... باشد. مسئله مهمي که در اين ميان اهميت دارد، اين است که بيشتر اين اختلافات جزئی، به‌آسانی قابل حل است...
 

در زندگي زناشويي، خواسته يا ناخواسته ممکن است بگومگو و درگيري‌هايي پيش آيد که موجب ناراحتي و دلخوري‌هاي زوجين شود. شايد اين درگيري‌ها حتي در بهترين و موفق‌ترين ازدواج‌ها نيز رخ دهد. منشأ اين اختلافات ممکن است مسائل مالي، کمبود در روابط عاطفي و کلامي، دخالت‌هاي اطرافيان و... باشد. مسئله مهمي که در اين ميان اهميت دارد، اين است که بيشتر اين اختلافات جزئی، به‌آسانی قابل حل است.

هنوز من و همسرم به اولين درگيري خود مي‌خنديم. ماجرا از آنجا شروع شد که هنوز چند هفته‌اي از ازدواجمان نگذشته بود که تصميم گرفتيم به مسافرت برويم. پس از آماده‌ کردن وسايل سفر، به‌طرف شمال حرکت کرديم و چون من خسته بودم، قرار شد همسرم رانندگي کند. پس از طي مسافتي به علت بي‌احتياطي ماشين ديگر، تصادف کرديم. در اين موقع من به‌جای اينکه به همسرم دلداري بدهم، به او اعتراض کردم و شروع به داد و بيداد کردم و...

همسرم شروع به گريه کرد و گفت خودت که ديدي، ماشين جلويي مقصر بود. تازه من تمام سعي‌ام را کردم.

هيچ‌وقت با او اين‌گونه حرف نزده بودم. من از روي عصبانيت و خشم با او برخورد کردم و البته همان لحظه به اشتباه خودم پي بردم و از او عذرخواهي کردم و خوشبختانه همسرم عذرخواهي مرا قبول کرد و الآن بعد از 15 سال زندگي مشترک هر موقع که به‌طرف شمال مي‌رويم و ياد اين موضوع مي‌افتيم، مي‌خنديم و... اما متأسفانه در خيلي از مواقع اين اتفاق نمي‌افتد يعني زوجين از همديگر عذرخواهي نمي‌کنند و در نتيجه ناراحتي‌ها و کينه‌ها روي هم انبار مي‌شود و با گذشت زمان به‌طور مرتب افزايش مي‌يابد و مانند يک بشکه پر از باروت که هر لحظه ممکن است منفجر شود، آماده انفجار است.

گاهي اوقات يک عذرخواهي ساده مي‌تواند بالاترين اختلاف را حل کند. اما بعضي از ما از اين جمله ساده و بدون دردسر استفاده نمي‌کنيم. اگر شما به دليل اشتباهي که کرده‌ايد، عذرخواهي نکنيد، از کجا مي‌توانيد طرف مقابل را عادت دهيد و يا توقع داشته باشيد که او هم از خطاي خودش عذرخواهي کند؟

چند راهکار مفيد

1- همين حالا درباره مشکل صحبت کنيد: به بيان ديگر، زماني که مشکلاتتان کوچک هستند در جهت حل آن اقدام کنيد و اجازه ندهيد که آن‌ها هفته‌ها، ماه‌ها و سال‌ها روي هم انباشته شوند.

2- اشتباهات يکديگر را ببخشيد: در طول زندگي مشترک ممکن است صدها بار دچار اشتباه شويد. اما اين نکته را به ياد داشته باشيد که همواره بايد همديگر را ببخشيد، چرا که هيچ پاياني براي بخشش وجود ندارد.

3- انتخاب زمان و مکان مناسب: حتماً زمان و مکان مناسبي را براي حل مشکلات و اختلافات خود پيدا کنيد. در واقع انتخاب زمان و مکان مناسب براي صحبت راجع به مشکلات، خيلي مهم و اساسي است. اگر فرزنداني در خانه داريد، هيچ‌گاه جلوي آن‌ها جر و بحث نکنيد. در اين راستا، تشکيل ميز مذاکره مي‌تواند نتايج سودمندي داشته باشد.

4- نقش خود را در مشکل به وجود آمده جستجو کنيد: ساده‌تر اينکه هرگاه اشتباه کرديد، آشکارا آن را بپذيريد و عذرخواهي کنيد. متأسفانه پذيرفتن اشتباه يا تقصير، از سخت‌ترين کارهايي است که انسان‌ها انجام مي‌دهند. اگر خواهان يک زندگي موفق و شاد هستيد، بايد خيلي راحت و صادقانه عذرخواهي کنيد و از گفتن جمله «متأسفم عزيزم، من اشتباه کردم» ترسي نداشته باشيد.

5- به حرف‌هاي همسرتان گوش دهيد: حل کردن مشکلات مستلزم گوش ‌دادن به حرف‌هاي همسرتان است. اين کار به نظر راحت مي‌آيد اما در واقع چنين نيست.

بسياري از زوجين آن‌چنان درگير افکار و احساسات خود هستند که به صحبت‌هاي طرف مقابل گوش نمي‌دهند و فقط مي‌خواهند حرف خودشان را بزنند. تا زماني که علاقه‌مند به گوش کردن نباشيد، قادر به تعريف دقيق و حل مشکل نخواهيد بود. تمام اختلافات در زندگي قابل حل هستند، اعم از مشکلات کوچک و بزرگ. آنچه لازم است کمي صبر و شکيبايي، صحبت کردن درباره مشکل به وجود آمده، توانايي قبول مشکلي که شما باعث بروز آن شده‌ايد و توانايي اعتراف به اشتباه خود و داشتن گذشت و بخشش است.

خدایا دلم به سان قبله نماست...وقتی عقربه اش به سمت "تو"می ایستد آرام می شود

"ان الله مع الصابرین ...همانا خداوند با صابرین است"

پنج شنبه 10 تیر 1395  11:58 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها