0

در جست جوی شریک آرمانی

 
borkhar
borkhar
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 19319
محل سکونت : اصفهان

در جست جوی شریک آرمانی

thC454A1FEKE0.jpg

خلاصه: راز یک ازدواج موفق، بسیار ساده است. همیشه سعی کنید همان‌طور که با بهترین دوست خوب‌تان مؤدبانه رفتار می‌کنید، با همسرتان نیز به همان‌صورت رفتار کنید. «رابرت کوئیلین»انتخاب همسر مناسب برای ازدواج‌ به‌منظور رسیدن به ‌زندگی زناشویی سعادتمند، بسیار مهم است . 
 

راز یک ازدواج موفق، بسیار ساده است. همیشه سعی کنید همان‌طور که با بهترین دوست خوب‌تان مؤدبانه رفتار می‌کنید، با همسرتان نیز به همان‌صورت رفتار کنید. «رابرت کوئیلین»

 

انتخاب همسر مناسب برای ازدواج‌ به‌منظور رسیدن به ‌زندگی زناشویی سعادتمند، بسیار مهم است. اگر بصیرانه و عاقلانه انتخاب کنید، زندگی‌تان راحت‌تر و به‌شدت رضایت‌بخش‌تر می‌شود‌ اما اگر اشتباه جدی کنید، ازدواج‌تان ممکن است به شکست بینجامد و برای شما و فرزندان‌تان، رنج و ناراحتی به‌همراه بیاورد.


 

ازدواج، زمانی موفق محسوب می‌شود که شما با فردی ازدواج کنید که به اندازه‌ی شما‌ برای موفقیت در ازدواجش، تلاش کند و از همه مهم‌تر، شما را دوست بدارد و به رشد و تعالی و افزایش حرمت نفس شما، کمک کند. وقتی کسی را با این مشخصات می‌یابید، رؤیای تجربه کردن عشق عمیق و موفقیت کامل، در دسترس‌تان قرار‌می‌گیرد‌.


 

نیمه‌ی گمشده‌ی ما، همان شخصی است که توانایی‌های بی‌نظیری در به‌دست آوردن بهترین خصوصیات ما دارد. «دکتر جان گری»


 

بیش‌تر ما در ابتدای زندگی، تلاش‌مان را برای یافتن شریک آرمانی خود آغاز می‌کنیم و این مقدمه‌ی ازدواج و تشکیل خانواده است‌ اما این جست‌وجو، اگرچه برای شمار معدودی از خوش‌اقبال‌ها، جست‌وجویی کوتاه و آسان است‌ اما برای بسیاری‌ به‌‌آسانی و با‌سرعت به انجام نمی‌رسد.


 

بخشی از این دشواری و شکست، به توقع‌ها‌ و باورهای ما برمی‌گردد. ما وقتی که همسر ایده‌آل خود را می‌یابیم، از این ترکیب، دایره‌ای بزرگ‌تر به‌وجود می‌آوریم و بر ظرفیت‌ها و پتاسیل خود می‌افزاییم. بنابراین، جست‌وجوی ما باید برای یافتن یک انسان کامل دیگر باشد، کسی که می‌شود با او درآمیخت، سهیم شد، رشد کرد و بزرگ شد.


 

‌بیش‌تر افرادی که در انتخاب همسر، با مشکل مواجه می‌شوند، به‌دنبال ویژگی‌های شخصی هستند در حالی‌که می‌بایست به‌دنبال ویژگی‌های شخصیتی باشند.


 

خیلی‌ها تنها براساس یک یا دو ویژگی جالب و نادیده گرفتن سایر خصلت‌ها، دست به انتخاب همسر می‌زنند. به‌عنوان نمونه، شوخ‌طبعی، عاشق طبیعت بودن، ‌زیبا بودن، صادق بودن، ‌محبوب بودن و... هر یک از این ویژگی‌ها می‌توانند لذت‌بخش باشند‌ اما در خوشبختی شما‌ تعیین‌کننده نیستند.


 

برای این منظور، ‌می‌بایست ‌به‌دنبال شخصیت و منش و رفتار شخص باشید. این رفتار و منش یک شخص است که تعیین می‌کند او ‌با خودش، شما و در‌نهایت با فرزندان‌تان، چگونه رفتار خواهد کرد؟ منش و رفتار، زیربنا و اساس هر رابطه‌ی سالمی است.


 

در این‌جا، 8 ویژگی‌ بنیادی را که می‌بایست در شخصیت همسر خود به دنبالش باشید، به شما معرفی می‌کنیم:


 

‌1- خود بودن

در یک ازدواج خوب، زن و شوهر هر‌دو باید خودشان باشند، هر دو باید از ثبات احساسی و عاطفی برخوردار باشند و لازمه‌ی این ثبات، این است که زن و شوهر به همان اندازه که با یکدیگر صادق هستند، با خودشان هم صادق باشند.


 

برخی از جوانان، پیش از آن‌که هویت خود را درک کرده باشند، ازدواج می‌کنند. آنان با خود می‌گویند: «ما ازدواج می‌کنیم تا به آن چیزی که باید باشیم، تبدیل شویم‌.»


 

کسی که نیازهای خود‌ را نمی‌شناسد، چه‌طور می‌تواند شریک مناسبی پیدا کند؟ و اگر قبل از شناختن خود‌ و بالطبع شناختن نیازهای خود‌، ازدواج کند، پس از کشف هویت خود، دیگر طرفِ مقابلِ زندگی‌اش خود را‌ نمی‌پذیرد‌ چون با هویت جدید او جور درنمی‌آید. یک شخصیت متزلزل، ممکن است به سمت کسی کشیده شود که از او حمایت پدرانه یا مادرانه می‌کند‌ اما شاید اگر این فرد متزلزل، بعدها هویت درستی پیدا کند، دیگر نتواند این رابطه را بپذیرد و آن‌را به‌صورت احساس خفقان، حس خواهد کرد. چنین فردی، به‌زودی احساس خواهد کرد توسط تعهد‌های خودش، به‌عنوان همسر یا پدر و مادر، احاطه شده و شروع به شکایت می‌کند که اگر من مشکل دارم، تقصیر شوهر، زن و یا بچه‌هاست که به من فرصت پیشرفت نمی‌دهند. گاهی‌وقت‌ها هم ممکن است همسر تصور کند که به‌راستی تقصیر با اوست بنابراین در‌صدد تغییر خود برمی‌آید‌ اما مشکل هم‌چنان بر جای خود باقی است زیرا مشکل در وجود خود اوست. در‌واقع، هیچ فردی نمی‌تواند متوقع باشد که با دیگری زندگی صمیمانه‌ای داشته باشد مگر این‌که خودش شده باشد.
 

2- خود را دوست‌داشتن

وقتی خودتان را (در حضور دیگران) دوست‌می‌دارید، می‌توانید استعدادهای‌تان را بدون ترس یا محدودیت، بیان کنید. هرچه خودتان را بیشتر دوست‌بدارید، بیشتر می‌توانید بدرخشید. هرچه بیشتر خودتان را نشان‌دهید، افراد، بیش‌تر می‌توانند خویشتنِ حقیقی شما را بشناسند. هرچه دیگران، شما را بیش‌تر دوست بدارند، شما بیشتر می‌توانید خودتان را دوست بدارید. این چرخه‌ی افزایش عشق و ابراز خویشتنِ واقعی است.


 

وقتی خود را دوست نداشته باشید و بر خویشتن حقیقی خود نقاب بزنید، این چرخه در خلاف جهتی که توضیح داده شد، کار می‌کند و از شدت عشق شما به خود می‌کاهد.


 

وقتی خود را بیشتر دوست بدارید، می‌توانید دیگران را بیشتر دوست بدارید.


 

3- صداقت

صداقت، درستی و قابل اعتماد بودن، از ضروری‌ترین اجزای یک رابطه‌ی سالم است. دانستن این موضوع که می‌توانید به همسر خود اعتماد کنید، حس امنیت فوق‌العاده‌ای به شما خواهد داد‌ چرا‌که او در همه‌حال، با شما صادق می‌باشد. از طرف دیگر، چنان‌چه در ترس دائمی از دروغ گفتن همسرتان زندگی کنید، هرگز نخواهید توانست ‌در رابطه‌تان بیاسایید و همواره در تنش، تردید و انزجار، خواهید بود. اثرهای درازمدت عشق‌ورزیدن به کسی که به او اعتماد ندارید، برای اعتماد‌به‌نفس شما و نیز رابطه‌تان، مخرب خواهد بود.


 

یکی از مخرب‌ترین راه‌هایی که زوج‌ها می‌توانند عشق، شور و صمیمیت رابطه‌ی خود را از بین ببرند، بازگو نکردن حقیقت است.


 

پیدا کردن همسری که درست و صادق باشد، به معنای جست‌وجوی کسی است که با خودش صادق باشد و کارها و گفتارش با یکدیگر، هم‌خوانی داشته باشد، با دیگران صادق باشد و با شما نیز صادق باشد.


 

یک همسر صادق:


 

- هیچ قسمتی از شخصیت خود را از شما پنهان نخواهد کرد.


 

- این‌طور نیست که به خاطر دفاع از خود، فقط آن‌چه را که شما دوست دارید بشنوید، به شما بگوید.


 

- بدون این‌که مجبور باشید با سیاست و یا با روز، حقیقت را از او بیرون بکشید، خودش تمامی حقیقت را با شما در‌میان خواهد گذاشت.


 

هنگامی که همسرتان به‌طور دائم با شما صادق است، به‌طور طبیعی به او اعتماد خواهید کرد.
 

4- اعتماد‌به‌نفس بالا

یکی از رایج‌ترین و بزرگ‌ترین اشتباهاتی‌ که به هنگام انتخاب همسر رخ‌می‌دهد، توجه به این موضوع است که چه‌قدر «من» را دوست دارد و چه رفتاری با «من» دارد، به‌جای آن‌که دقت کنیم که با «خودش» چه رفتاری دارد.


 

کسی که اعتماد‌به‌نفس پایینی دارد، عشق می‌ورزد تا احساس «خوبی» به خود‌ داشته باشد اما کسی که از اعتماد‌به‌نفس بالایی برخوردار است، چون احساس خوبی نسبت به خودش دارد، عشق می‌ورزد.


 

هرچه اعتماد‌به‌نفس همسرتان بیشتر باشد، رابطه‌ی شما قوی‌تر خواهد بود. بنابراین مهم است که به‌دنبال نشانه‌هایی که حاکی از اعتماد‌به‌نفس بالای یک شخص باشد، بگردیم:


 

- باید به دنبال کسی باشید که از آن‌چه که هست و آن‌چه که خواهد شد، راضی باشد. عزت‌ نفس واقعی، به انسان‌ حس استواری و قدرت درونی می‌بخشد. می‌توانید از او بپرسید، آیا به کسی که هست، افتخار می‌کند یا خیر؟


 

- هرقدر خودتان را بیشتر دوست داشته باشید، به همان میزان، مشکل‌تر خواهد بود تا بتوانید از لحاظ جسمانی و یا عاطفی به خودتان آسیب برسانید. اگر به رفتار او با خودش دقت کنید (غذایی که می‌خورد، محیطی که زندگی می‌کند، مراقبت از بدن، متعلقات و...) تمامی این موارد، انعکاس‌هایی از اعتماد‌به‌نفس او می‌باشد. کسی که با خودش بد رفتار می‌کند، با شما نیز‌ همان‌طور رفتار خواهد کرد.


 

- هرچه‌قدر خودتان را دوست داشته باشید، کمتر اجازه خواهید داد با شما بدرفتاری شود. دلیل این‌که «قربانی‌ها» برای ازدواج، مناسب نیستند‌ نیز همین است. اگرچه این امکان وجود دارد که عشق‌ورزیدن به آنان، باعث شود احساس کنید ‌مورد نیاز‌ هستید‌ اما بدرفتاری‌های دیگران با آنان، فقط انعکاس اعتماد‌به‌نفس پایین خودشان می‌باشد.


 

- به دنبال همسری باشید که به‌جای «فقط» صحبت کردن درباره‌ی هدف‌هایش در زندگی، در راستای هدف‌هایش، اقدامی نیز صورت‌دهد. با فعالیت‌ها، پشتکار، اراده و توکل او به خداوند، می‌توان به‌راحتی، اعتماد‌به‌نفس بالای او را تشخیص داد.

خدایا دلم به سان قبله نماست...وقتی عقربه اش به سمت "تو"می ایستد آرام می شود

"ان الله مع الصابرین ...همانا خداوند با صابرین است"

پنج شنبه 10 تیر 1395  11:43 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها