0

شکایت ۱۰ میلیارد دلاری یک مرد آمریکایی از اپل ؛ آنها ایده‌های من را دزدیده‌اند!

 
ehsanrostami
ehsanrostami
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1394 
تعداد پست ها : 13263
محل سکونت : کرمانشاه

شکایت ۱۰ میلیارد دلاری یک مرد آمریکایی از اپل ؛ آنها ایده‌های من را دزدیده‌اند!

کمپانی اپل سال‌هاست که در زمینه‌ی دعواهای حقوقی در زمینه‌ی طراحی محصولات خود و ظاهر آنها با دیگران درگیری دارد و کار به‌جایی رسیده که تیم وکلای این برند، دیگر در این زمینه به مرحله‌ی استادی رسیده‌اند! هرچند که برخلاف پرونده‌ی جدید، معمولا در اکثر این دعواها، اپل در سمتی است که ظاهر دیوایس‌هایش توسط دیگران کپی شده است.

 

اما در پرونده‌ی جدیدی که توسط یک مرد آمریکایی علیه اپل ایجاد شده است، کمپانی کوپرتینویی به‌عنوان متهم حضور دارد و این مرد، فردی است که ادعا می‌کند اپل ایده‌های او را برای تولید محصولات خود به کار برده است! این شهروند آمریکایی باور دارد که اپل ایده‌های او را به سرقت برده است و از آنها در تولید آیفون، آیپاد و آیپدهای خود استفاده می‌کند؛ ادعایی دیوانه‌وار که البته مدارکی هم برای اثبات آن وجود دارد!

آقای توماس اس راس (Thomas S Ross) یک شهروند آمریکایی اهل ایالات فلوریدا است که این شکایت جدید را علیه اپل ثبت کرده است. او اسنادی از طرح‌های خود مربوط به یک دیوایس به نام ERD (دیوایس الکترونیکی مخصوص خواندن) را به دادگاه ارائه کرده و معتقد است که اپل از طرح‌هایی که او برای این دیوایس در سال ۱۹۹۲ و با دست بر روی کاغذ طراحی کرده، برای ساخت آیفون، آیپاد و آیپدهای خود الهام گرفته است و این ایده‌ها توسط طراحان اپل به سرقت رفته‌اند.

شکایت ۱۰ میلیارد دلاری یک مرد آمریکایی از اپل ؛ آنها ایده‌های من را دزدیده‌اند!

در دادخواست رسمی خود، آقای راس اعلام کرده که او اولین فردی بوده است که چنین طراحی مخصوصی را برای ترکیب محتوای چند‌رسانه‌ای با ابزارهای ارتباطی ایجاد کرده است و سال‌ها بعد، هویت این طرح‌ها توسط اپل به سرقت رفته و در طراحی محصولات محبوب این کمپانی به کار رفته‌اند. این تصاویر که در بین ماه‌های می و سپتامبر سال ۱۹۹۵ یعنی سال‌ها قبل از معرفی اولین آیفون اپل به ثبت رسیده‌اند، ضمیمه‌ی پرونده‌ی این مرد آمریکایی شده‌اند تا به‌عنوان مهم‌ترین مدرک او در جلسه‌ی دادگاه مورد استفاده قرار بگیرند.

او معتقد است که طراحی تمام آیفون‌ها، آیپادها، آیپدها و حتی تعداد دیگری از محصولات اپل کاملا مشابه طراحی‌های دستی او بوده‌اند و حسی که از مشاهده‌ی این محصولات به کاربران دست می‌دهد، دقیقا همان است که در طراحی‌های او به چشم می‌خورند. ادعای او در واقع این است که دستگاه ERD او، مالک اصلی این طراحی‌ها هستند و نه آی‌دیوایس‌های اپل!

جالب است بدانید که او در بین طراحی‌های خود از یک محصول دیگر هم رونمایی کرده است که کاربران در این محصول می‌توانند علاوه بر خواندن و تماشای محتوا، به نوشتن و تولید محتوا هم بپردازند که تصویر این طراحی را در زیر مشاهده می‌کنید:

شکایت ۱۰ میلیارد دلاری یک مرد آمریکایی از اپل ؛ آنها ایده‌های من را دزدیده‌اند!

آقای راس پول ثبت طرح‌هایش را نداده است!

جالب است بدانید که طی گزارشی که نشریه‌ی تلگراف از مورد عجیب این مرد آمریکایی منتشر کرده، آمده است که توماس راس در ماه نوامبر سال ۱۹۹۲ میلادی برای ثبت این طراحی‌ها و سند زدن مالکیت آنها به نام خود اقدام کرده است. اما به دلیل اینکه او در مدت زمان قانونی، هزینه‌های لازم برای بررسی درخواست خود را به اداره‌ی ثبت پتنت‌ها و علائم تجاری ایالات متحده‌ی آمریکا پرداخت نکرده است، درخواست او لغو شده و پیگیری‌ها برای ثبت رسمی آن انجام نشده است!

به همین دلیل هم شاید او نتواند حقوق قانونی خود از این طرح‌ها را مطابق آنچه ادعا کرده، به دست بیاورد و این موضوع بتواند روند تصمیم‌گیری برای این پرونده را دچار تغییر کند. نکته‌ی جالب دیگر درباره‌ی این پرونده، متن دادخواست این مرد آمریکایی است. او در توضیحات زیر دادخواست خود این عبارات را نوشته است:

اپل به‌جای اینکه ایده‌های خود را بسازد، یک فرهنگ غلط اجتماعی را به‌عنوان استراتژی بخش تحقیق و توسعه‌ (R&D) برای خود انتخاب کرده است.

او بعد از نوشتن این جمله، عبارت معروف زیر را هم از استیو جابز، مدیر فقید اپل روایت کرده است تا تاثیرگذاری روانی ادعای خود را بالا ببرد:

اپل همواره هیچ خجالتی درباره‌ی سرقت ایده‌های بزرگ نداشته است!

درنهایت نیز آقای توماس اس راس دادخواست خود را با این جملات که ضربه‌ی سختی به او وارد شده است و مطمئنا هیچ میزانی از پول نمی‌تواند این آسیب را برای او جبران کند، به پایان برده است. اما خب مگر می‌شود شما این‌همه به خود زحمت بدهید و بعد از انجام شکایت علیه یک ابر کمپانی ثروتمند، هیچ درخواست مالی خاصی نداشته باشید؟! خیر مطمئنا نمی‌شود و به همین دلیل هم است که آقای راس یک درخواست معادل حداقل ۱۰ میلیارد دلاری را ضمیمه‌ی شکایت خود کرده و مدعی شده است که اپل علاوه بر این غرامت، باید ۱.۵ درصد از فروش تمام محصولات خود در آینده را هم به او بدهد!

حالا باید دید که واکنش اپل نسبت به این پرونده که برای آن تقاضای برگزاری جلسه‌ی دادگاه و با قضاوت هیئت منصفه انجام شده است، چه خواهد بود و آیا این مرد بلندپرواز (و شاید هم محق) می‌تواند چنین پول عظیمی را به جیب بزند و یا درخواست او توسط هیئت منصفه رد خواهد شد.

پنج شنبه 10 تیر 1395  10:53 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها