0

۱میلیادرنفر در جهان گرسنه هستند

 
ehsanrostami
ehsanrostami
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1394 
تعداد پست ها : 13263
محل سکونت : کرمانشاه

۱میلیادرنفر در جهان گرسنه هستند

آخرین آمار نشان می‌دهد بیش از یک میلیارد نفر در جهان دچار سوء تغذیه هستند.
شاخص جهانی گرسنگی سال ۲۰۱۰ نشان می‌دهد سوء تغذیه کودکان مهم‌ترین عمل افزایش گرسنگی در سراسر جهان است. تحقیقات نشان می‌دهد تقریبا نیمی از جمعیت گرسنگان جهان را کودکان تشکیل می‌دهند. کشورهای آفریقایی و کشورهای واقع در جنوب آسیا بالاترین میزان گرسنگی در جهان را به خود اختصاص داده‌اند.
نویسندگان گزارش شاخص گرسنگی جهان تقاضا کردند کشورهای دنیا برای مبارزه با گرسنگی کودکان کاری انجام دهند تا بتوان به این طریق میزان کلی گرسنگی جهانی را کاهش داد. شاخص جهانی گرسنگی توسط موسسه تحقیقات سیاست غذایی (IFPRI) ، Welthungerhilfe و Concern Worldwide انجام شده است.
سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل(FAO) دریافت کم‌تر از هزار و ۸۰۰ کالری در روز را گرسنگی تغریف می‌کند. این میزان کم‌ترین حجمی است که یک انسان باید غذا دریافت کند تا زندگی سالم و مولدی داشته باشند. با وجود این که در بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۶ تعداد گرسنگان جهان در حال کاهش بود، اما این روند در طی سال‌های گذشته روند معکوسی به خود گرفته است. در این گزارش آمده است در طی سال‌های اخیر تعداد افراد دچار سوء تغذیه در حال افزایش است، به طوری که اطلاعات سال ۲۰۰۹ نشان می‌دهد بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان گرسنه هستند.
شاخص گرسنگی جهانی برای ۱۲۲ کشور در حال توسعه و کشورهای در حال گذار محاسبه می‌شود.
۲۹ کشور که عمدتا در آفریقا و جنوب آسیا قرار دارند در حدی از گرسنگی قرار دارند که به عنوان بسیار هشدار دهنده و هشدار دهنده توصیف می‌شود.
علاوه بر آن مطالعات نشان می‌دهد شاخص جهانی گرسنگی در ۹ کشور جهان در حال افزایش است که کره شمالی و ۸ کشور آفریقایی از جمله آن هستند. جمله دموکراتیک کنگو بیش‌ترین افزایش را از این لحاظ داشته است به طوری که شاخص جهانی گرسنگی آن بیش از ۶۵ درصد رشد داشته است.
این شاخص بر اساس قسمتی از جمعیت است که دچار کمبود کالری هستند و هم‌چنین کودکان زیر ۵ سال که دچار کمبود وزن هستند و هم‌چنین نرخ مرگ و میر یک کشور محاسبه می‌شود. بحران جهانی قیمت غذا و بحران اقتصادی جهانی از مهم‌ترین عوامل افزایش میزان گرسنگی در سطح جهان است.
بررسی‌ها نشان می‌دهد کودکان زیر ۲ سال بیش‌تر از هر گروه سنی دیگری در معرض خطر هستند. سوء تغذیه در این سنین اثرات بسیار بد فیزیکی و روانی روی انسان دارد و اثرات آن غیر قابل بازگشت و طولانی‌مدت است.
در برخی از قسمت‌های جهان به خصوص در کشورهای آفریقایی تقریبا نیمی از کودکان آن‌قدر از لحاظ دسترسی به مواد غذایی در مضیقه هستند که به شدت از لحاظ رشد فیزیکی دچار مشکل هستند. اما کارشناسان معتقدند بهترین کار برای کاهش میزان گرسنگی جهانی توجه به تغذیه کودکان است.
تخمین زده می‌شود در صورتی که مراقبت‌های سلامتی و تغذیه‌ای بهبود پیدا کند می‌توان میزان گرسنگی جهانی را نزدیک به یک سوم کاهش داد. البته کودکان تنها افراد در معرض خطر نیستند، بلکه زنان باردار و شیرده‌ نیز بیش از گروه‌های دیگر به دریافت مواد غذایی احتیاج دارند.
ماری رائول مدیر بخش فقر IFPRI و بخش سلامت و تغذیه و هم‌چنین یکی از نویسندگان این گزارش در این باره گفت: البته بسیاری از کشورها به کاهش میزان سوء تغذیه کودکان سرعت بخشیده‌اند. بهترین سنین برای کمک به انسان‌های گرسنگی از زمانی که در رحم مادر در حال رشد هستند تا سن دو سالگی است. در این سنین اثرات گرسنگی روی انسان‌ها بسیار شدید و غیر قابل بازگشت است.
در این گزارش هم‌چنین آمده است کاهش تعداد گرسنگان هر کشور می‌تواند به طور قابل توجهی بهره وری و رشد اقتصادی را تحت تاثیر قرار دهد.

پنج شنبه 10 تیر 1395  5:54 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها