0

تتراسایکلین به قدرت باروری مردان زیان می رساند

 
zinatrastad
zinatrastad
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 447
محل سکونت : کرمانشاه

تتراسایکلین به قدرت باروری مردان زیان می رساند

پژوهشگران  دانشگاه نوادای آمریکا دریافتند: استفاده از آنتی بیوتیک تتراسایکلین چه  بسا عواقب وخیمی بر سلامت باروری انسان دارد و باروری و قدرت تولید مثل را در انسان تهدید کند.

 این تحقیقات نشان داد تتراسایکلین ممکن است زنده بودن اسپرم را به میزان  25 درصد کاهش دهد و این تاثیر ممکن است ادامه یافته و به نسل بعدی –حتی اگر بدنبال درمان با این دارو هم نرفته باشد- منتقل شود.پژوهشگران از طریق آزمایش خود بر روی سه نسل از یک نوع عقرب به اسم  pseudoscorpions به این نتایج رسیدند به گونه ای که این عقرب ها از زمان  تولد تا سن بلوغ در هفته یک دوز تتراسایکلین دریافت می کردند.

این نتایج تاثیرات زیانبار تتراسایکلین را بر اسپرم عقرب ها  نشان داد به  گونه ای که زنده بودن و قدرت رشد آنها را به میزان ۲۵ درصد کاهش داد و  موضوع خطرناکتر این بود که این تاثیر سمی به نسل دوم فرزندان آنها منتقل  شد و به آنها نیز حتی در صورت عدم درمان با این دارو از طریق تاثیر گذاری بر ژن ها زیان وارد کرد.پژوهشگران گفتند که این تاثیر ممکن است به شیوه مشابهی برای انسان نیز به  هنگام درمان با تتراسایکلین عارض شود.برپایه این گزارش، تتراسایکلین یک آنتی بیوتیک شایع در بسیاری از کشورهای  درحال توسعه است.

تتراسایکلین‌ها خانواده ‌ای از آنتی بیوتیک‌های کشنده باکتری هستند که در مقابل باکتری ‌های مختلف گرم منفی و گرم مثبت، مایکو پلاسما‌ها،  کلامیدیا‌ها و ریکتزیا‌ها فعال می‌باشند.تتراسایکلین برای درمان آکنه نیزاستفاده می‌شود وهمچنین به دلیل جذب آن  توسط استخوان ازآن به عنوان نشانگر در بررسی‌های رشد استخوان‌ها در بیوپسی‌های انسانی استفاده می‌شود.تتراسایکلین ها آنتی بیوتیک هائی طبیعی هستند که از قارچها تولید می شوند  و مکانیسم اثر آنها به این صورت است که در پروتئین سازی باکتریها اختلال ایجاد کرده (با تاثیر بر روی ریبوزومهای باکتری) و مانع از رشد و تکثیر آن می شوند. (باکتری استات هستند).

تتراسایکیلین ها آنتی بیوتیکهای باکتریواستاتیک با طیف اثر گسترده هستند  که امروزه به دلیل افزایش مقاومت میکروبی مصرف آنها کاهش یافته است. با  این وجود، این داروها همچنان درمان انتخابی عفونتهای ناشی از کلامیدیا عامل بیماری تراخم، پستیاکوز، سالپنژیت، اورتریت و لنفوگرانولوماونروم  و ریکتزیا عامل بیماری تب Q  میکوپلاسما اسپیروکت عامل بیماریLYME، تب کوههای راکی و بروسلوز می باشند.

تتراسایکلین ها به دلیل اثر بر هموفیلوس آنفولانزا در برونشت مزمن و همچنین در درمان آکنه و بیماری دهان و دندان نیز مصرف می شوند.از نظر طیف اثر تفاوت زیادی بین تتراسایکلین های موجود در بازار نیست.تتراسایکلین ها در استخوان و دندان در حال رشد رسوب میکنند (به کلسیم  پیوند می یابند) و موجب رنگی شدن دندانها و هیپوپلازی شدن لثه می شوند.به همین دلیل مصرف تتراسایکلین ها در کودکان با سن کمتر از ۱۲سال و زنان  باردار ممنوع است.به استثنای دوکسی سیکلین، سایر تتراسایکلین های موجود در بازار دارویی  ایران ممکن است موجب بدتر شدن کار کلیه ها در بیماران مبتلا به این عارضه  گردند.جذب خوراکی تتراسایکلین ها در صورت مصرف همزمان با شیر (به جز دوکسی سیکلین) آنتی اسیدها، املاح کلسیم، منیزیم و آهن کاهش می یابد.

پنج شنبه 10 تیر 1395  11:50 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها