0

نشانه های سلامت در آزمایش‌ خون

 
ehsanrostami
ehsanrostami
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1394 
تعداد پست ها : 13263
محل سکونت : کرمانشاه

نشانه های سلامت در آزمایش‌ خون

خون نقش پستچی بدن را دارد و اکسیژن، مواد غذایی، هورمون‌ها و… را به نقاط مختلف بدن و مواد زائد را هم به کلیه‌ها و کبد می‌رساند تا دفع شوند. برای همین خون شما می‌تواند به‌خوبی نشانگر وضعیت سلامت شما باشد. در میان تمام آزمایش‌های خون، معاینات و سایر عملکردهای کلینیکی و پاراکلینیکی که پزشکان انجام می‌دهند شاید ۵ متغیر از همه مهم‌تر باشند. در این مطلب این ۵ فاکتور مهم را به شما معرفی می‌کنیم.

 

اگر می‌خواهید سکته قلبی نکنید

فشارخون

میزان مطلوب و ایده‌آل: تا ۱۲۰ روی ۸۰ میلی‌متر جیوه

چرا میزان فشارخون مهم است:

اگر فشارخون بالا برود، به طور مزمن می‌تواند به شریان‌هایی که خون را در قسمت‌های مختلف بدن می‌چرخاند، آسیب برساند، اما آسیب افزایش فشارخون صرفا در عروق نیست بلکه افزایش آن می‌تواند به بافت‌ ارگان‌های مهم بدن مثل کلیه‌ها هم صدمه برساند.

چه کاری باید انجام دهید:

حداقل ۴ بار در سال توسط یک پزشک یا پرستار باتجربه، فشارخون خود را اندازه‌گیری کنید. دکتر جان کلیتور متخصص قلب در دانشگاه واندربیلت می‌گوید: «شما می‌توانید فشارخون خودتان را اندازه‌گیری کنید و اگر بالا بود حتما به پزشک مراجعه کنید، اگر همیشه فشارخون‌تان طبیعی بود باز هم در سال چند بار به پزشک مراجعه کنید تا فشارخون شما را به طریقه علمی و صحیح اندازه‌گیری کند.»

 

وقتی چربی‌ها خطرناک می‌شوند

کلسترول

میزان ایده‌آل: میزان LDL چربی موسوم به چربی بد باید کمتر از ۲۲۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر باشد. میزان HDL چربی موسوم به چربی خوب باید بالای ۸۵ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر باشد.

چرا میزان کلسترول خون مهم است:

نتایج تحقیقات گسترده‌ای که در سال ۲۰۰۹ در نشریه پزشکی ملی به چاپ رسیده است نشان می‌دهد که اگر میزان LDL خون افراد ۱۰۰ میلی‌گرم بر دسی لیتر بیشتر از حد طبیعی باشد احتمال بروز بیماری‌های قلبی در آنها ۵۰درصد بیشتر و اگر میزان LDL خون افراد ۲۰۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر بیشتر از حد طبیعی باشد احتمال بیماری قلبی در آنها ۷۰درصد بیشتر از افراد با میزان LDL طبیعی است.

چه کار باید انجام دهید:

دکتر مارک فن‌درنون، فوق تخصص غدد درون‌ریز در دانشگاه وست‌ایندیانوپولیس، در این‌مورد می‌‌گوید: «بهترین کار این است که هر سال آزمایش خون بدهید و میزان کلسترول و تری‌گلیسرید و میزان LDL و HDL آن را اندازه‌گیری کنید.»

 

ضربه‌های قلبت را بشمار

ضربان قلب

میزان ایده‌آل: ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه (bpm) البته ضربان قلب در ورزشکاران حرفه‌ای می‌تواند از این هم کمتر باشد.

چرا تعداد ضربان قلب مهم است:

اگر میزان ضربات قلب شما در حالت عادی، در ۳۰ سالگی، ۸۰ ضربه باشد، هر ۱۵ ضربه در دقیقه اضافه شدن به آن ۲۵درصد احتمال بیماری‌های قلبی را در شما بالاتر می‌برد. نتایج مطالعه‌ای که توسط انجمن ملی قلب کانادا صورت گرفته نشان می‌دهد که بالا رفتن میزان ضربان قلب به صورت دائمی (مثلا اگر فردی به طور معمول در زمان استراحت ضربان قلبش بین ۷۵ تا ۸۰ باشد، در حالت استراحت این ضربان همیشه بین ۸۵ تا ۹۰ شود) احتمال بیماری‌های قلبی-عروقی در او بسیار بیشتر خواهد شد.

چه کاری باید انجام دهید:

هرچند روز یک‌بار، پس از بیدار شدن از خواب و قبل از خارج شدن از تختخواب ضربان قلب خود در یک دقیقه را یادداشت کنید. دکتر ووبو بک ویلم از دانشگاه مینه‌سوتا می‌گوید: «اگر متوجه شدید که ضربان قلب شما در زمان استراحت خیلی فرق می‌کند و یک روز ۶۰ و یک روز ۸۰ است یا اگر ضربان قلب شما در زمان استراحت همیشه بالای ۹۰ بود، حتما به پزشک متخصص قلب مراجعه کنید و از او مشورت بگیرید.»

 

نکته تکمیلی

اگر خانم جوانی هستیدیا می‌خواهید باردار شویدیا خونریزی شما در دوره‌های ماهانه زیاد است، یا گیاهخوار هستید حتما از پزشک خود بخواهید که میزان آهن خون شما (و میزان پروتئینی که در خون به آهن می‌چسبد IIBC) شما را اندازه‌گیری کند. میزان کم آهن در بدن شما باعث کم‌خونی می‌شود. میزان زیاد آهن هم می‌‌تواند باعث صدمه رسیدن به ارگان‌های مهم بدن شود. علامت‌های اصلی زیاد بودن آهن در بدن شامل درد مفاصل، درد معده و شکم، خستگی، ضعف، بی‌حالی و کاهش وزن بدون دلیل موجه و عقلانی است.

 

گروه خونی

میزان ایده‌آل: وجود ندارد!

گروه خونی شما یا A است یا B یا O یا AB، این را پروتئین‌هایی به نام آنتی‌ژن مشخص می‌کنند که روی سلول‌های خونی قرار دارند. البته در این میان برخی مردم پروتئین دیگری دارند به نام RH که این گروه را گروه RH مثبت و گروهی که این پروتئین را ندارند گروه RH منفی می‌نامند. افراد باید گروه خونی مشابه گروه خونی خود با وضعیت RH مشابه خود را دریافت کنند.

چه کاری باید انجام دهید:

افرادی که گروه خون O دارند، به خصوص گروه خونی –O اگر نیکوکار هستند و سرنوشت دیگران برایشان مهم است، بهتر است که هرچند وقت یک‌بار خون اهدا کنند، زیرا این گروه خونی کمیاب‌‌ترین گروه خونی است. گروه خونی +AB هم دیگر گروه خونی کمیاب است که افرادی که آن را دارند می‌توانند هرچند وقت یک‌بار با اهدای خون خود جان انسان‌های متعددی را نجات دهند.

 

زیادی شیرین نباشید

قندخون

میزان ایده‌آل: قند خون ناشتای زیر ۱۰۰ میلی‌گرم دسی‌لیتر میزان مطلوب، ارزیابی می‌شود.

چرا میزان قندخون مهم است:

میزان قند خون ناشتا و قند خون بعد از غذا، بهترین نشانه‌ها برای میزان احتمال فرد به بیماری‌ دیابت هستند.

چه کاری باید انجام دهید:

از پزشک خودتان بخواهید که حداقل سالی یک‌‌بار میزان قند خون ناشتای شما را چک کند. اگر میزان قند خون ناشتای شما بیش از ۱۱۰ بود، یک بار دیگر آزمایش را تکرار کنید و اگر این بار هم بالا بود آزمایش قند خون ۲ ساعت پس از غذا را انجام دهید و زیر نظر پزشک متخصص غدد قرار بگیرید. اگر میزان قند خون ناشتای شما بین ۹۰ تا ۱۱۰ بود هرچند ماه یک‌بار آزمایش خود را تکرار کنید.

 

اگر فشارخون شما بالاست بهتر است سراغ این مواد غذایی بروید :

آب‌ کرفس بخورید، نه برای لاغری

کرفس

این اعتقاد وجود دارد که کرفس اصلا کالری ندارد و می‌تواند شما را لاغر کند. صحت این ادعا ثابت نشده است اما پژوهشگران دانشگاه شیکاگو نشان داده‌اند که کرفس غنی از فتالید است که می‌تواند کاته کولامین‌ها هورمون‌های موسوم به هورمون استرس که باعث تنگی عروق و بالا رفتن فشارخون می‌شوند را مهار کند. بهترین کار این است که آب ۷ ساقه کرفس را با آب یک پرتقال مخلوط کنید و بنوشید.

 

خوشمزه و مفید

دکتر مالکوم وان دربرگ، متخصص فارماکولوژی می‌گوید: «کاهش سدیم و افزایش پتاسیم می‌تواند باعث کاهش فشارخون شود» کلیه‌های انسان که مسئول تنظیم سطح مایعات بدن و در نتیجه میزان فشارخون بدن هستند نیازمند نسبت ۳ به ۲ پتاسیم به سدیم هستند. برای این کار موز گزینه مناسبی است. بهترین کار این است که روزی ۲ موز بخورید تا سطح سدیم و پتاسیم خون‌تان را به سطح مناسب برسانید.

 

چرا روغن زیتون و سیر تازه را باید با هم خورد؟

روغن زیتون

دکتر وست راتربون، مسئول تحقیقات دانشگاه ایلی نویز می‌گوید: «خوردن روزانه یک‌ یا ۲ قاشق بزرگ روغن زیتون می‌تواند فشارخون ماکسیمم انسان را کاهش دهد. این میزان کاهش پس از یک تا ۲ سال استفاده حدود ۳ تا ۵ درصد است.» در ضمن روغن زیتون که دارای اولئیک اسید تک‌اشباع است میزان کلسترول خون را هم کاهش می‌دهد. اگر می‌خواهید بیشترین سود را ببرید، روغن زیتون را به همراه سیر تازه نوش‌جان کنید تا از چسبیدن کلسترول به دیواره عروق و انسداد در جریان خون و ایجاد لخته هم جلوگیری کنید.

 

هندوانه

هندوانه را به شوخی «بازکننده جریان خون» می‌دانند، زیرا آمینواسیدهای هندوانه در بدن انسان به آرژنین بدل می‌شوند که باعث تنظیم میزان مناسب عروق بدن می‌شود و در نتیجه فشارخون انسان را در حد طبیعی و مناسب تنظیم می‌کند. روزانه یک لیوان بزرگ آب هندوانه یا یک برش نیم کیلویی هندوانه تازه بخورید.

چهارشنبه 9 تیر 1395  8:58 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها