0

مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک و تشدید سینوزیت

 
ehsanrostami
ehsanrostami
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1394 
تعداد پست ها : 13263
محل سکونت : کرمانشاه

مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک و تشدید سینوزیت

دانشیار گروه گوش، حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با بیان اینکه بیماری سینوزیت قابل درمان است اما خود درمانی روش مناسبی برای درمان این بیماری نیست، گفت: مصرف بی‌رویه و خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها از عوامل زمینه‌ساز تشدید و مزمن شدن سینوزیت است.

 

دکتر سعید سهیلی‌پور با بیان اینکه عفونت سینوس‌های صورت عامل بروز بیماری سینوزیت است، اظهار کرد: مقدمه ایجاد سینوزیت سرماخوردگی است و در واقع علت اصلی ابتلا به بیماری سینوزیت التهاب ناشی از سرماخوردگی، حساسیت و تورم سینوس‌ها است.

 

وی با بیان اینکه سینوس‌های صورت سه دسته هستند و زمانی که دچار عفونت و پلیپ می‌شوند فرد به سینوزیت مبتلا شده است، افزود: دسته اول سینوس پیشانی است که در بالای چشم‌ها و ناحیه ابروها قرار گرفته و دسته دوم سینوس‌های فکی هستند که در گونه‌ها قرار دارند و سینوس‌های دسته سوم در پشت پل بینی و میان چشم‌ها قرار گرفته‌اند که البته جایگاه اصلی‌ سینوس‌ها در ضخامت استخوان‌های صورت و جمجمه است.

 

این فوق تخصص گوش، حلق وبینی با اشاره به اینکه معمولا افرادی که سابقه ابتلا به آلرژی و بیماری‌های التهابی و انسدادی بینی دارند بیشتر مستعد ابتلا به سینوزیت هستند، خاطرنشان کرد: مجاری سینوس‌های بینی این افراد در سرما زودتر باز و این امر منجر به جمع شدن ترشحات در مجاری سینوس‌ها و دردناک شدن این ناحیه می‌شود و بهتر است در فصل‌های سرد افراد مستعد سینوزیت این نواحی را بپوشانند.

 

سهیلی‌پور با بیان اینکه بیماری سینوزیت اشکال مختلفی دارد که به سه دسته سینوزیت حاد یا شدید، سینوزیت تحت حاد و سینوزیت مزمن تقسیم می‌شود، ادامه داد: معمولا درمان سینوزیت‌های حاد یا شدید که در ارتباط مستقیم با یک سرماخوردگی و عفونت آلرژی است به چند هفته زمان نیاز دارد و اگر بیماری چند ماه ادامه داشته باشد از آن به عنوان سینوزیت تحت حاد یاد می‌کنند.

 

وی اضافه کرد: در صورتی که بیمار برای رفع بیماری و بهبودی نیازمند به بیش از سه ماه مراقبت باشد و بیماری در او باقی ماند به نوع سوم یعنی سینوزیت از نوع مزمن مبتلا شده است.

 

دانشیار گروه گوش، حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه تشخیص سینوزیت معمولا با معاینه دقیق توسط پزشک متخصص صورت می‌گیرد، گفت: پزشک با شرح حال و سابقه بیماری و هم چنین بررسی حلق و بینی بیمار نوع سینوزیت فرد را تشخیص می‌دهد اما در صورت نیاز از سایر عوامل مانند عکس برداری، آندوسکوپی و سی تی اسکن به منظور تشخیص راحت‌تر نیز استفاده می‌شود.

 

سهیلی‌پور با تاکید بر اینکه شایع‌ترین علت بروز سینوزیت انحراف تیغه بینی است، تصریح کرد: علاوه بر انحراف تیغه بینی، پلیپ‌ها و تورم شاخک‌های بینی از عوامل ابتلا به سینوزیت مزمن است.

 

وی با اشاره به اینکه اولین راه برای جلوگیری از ابتلا به سینوزیت پیشگیری است، ادامه داد: توجه و کنترل سرما خوردگی، استفاده از داروهای مناسب ضد سرما خوردگی، استراحت کافی و حتی استفاده از بخور از موارد است که با رعایت آن می‌توان از ابتلا به سینوزیت پیشگیری کرد.

 

این فوق تخصص گوش و حلق وبینی افزود: معمولا یک هفته تا ۱۰ روز بکارگیری روش‌های درمانی برای بهبودی کافی است اما در صورت باقی ماندن بیماری بیش از زمان مقرر مراجعه به پزشک لازم است.

 

سهیلی‌پور با تاکید بر اینکه مصرف دخانیات مانند سیگار و قلیان یکی از علل ایجاد سینوزیت است، خاطرنشان کرد: مصرف دخانیات مانند سیگار و قلیان به مژک‌های بینی آسیب وارد کرده و موجب تجمع ترشحات و عفونت سینوس‌ها می‌شود و در واقع مصرف دخانیات سینوزیت را مزمن و مقاوم می‌کند.

 

وی با بیان اینکه خوشبختانه سینوزیت قابل درمان است، تصریح کرد: هر سه نوع سینوزیت حاد، تحت حاد و مزمن با کمک انواع روش‌های درمانی و در صورت نیاز جراحی‌ و آندوسکوپی برطرف می‌شود.

 

دانشیار گروه گوش، حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه بیماری سینوزیت در فصل سرما در افرادی که به آلرژی مبتلا هستند و تغذیه خوب و استراحت کافی ندارند بیشتر شایع است، خاطرنشان کرد: در حقیقت سینوزیت در افرادی که فرهنگ بهداشتی مناسبی ندارند شایع‌تر است.

 

سهیلی‌پور با تاکید بر اینکه بیماری سینوزیت قابل درمان است اما خود درمانی روش مناسبی برای رفع آن نیست، ادامه داد: مصرف بی‌رویه و خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها از عوامل زمینه‌ساز تشدید و مزمن شدن سینوزیت است و اگر این بیماری با درمان‌های ساده و اولیه سرماخوردگی برطرف نشد به بیماران توصیه می‌شود از خود درمانی پرهیز و با مراجعه به پزشک از مزمن شدن سینوزیت جلوگیری کنند.

چهارشنبه 9 تیر 1395  8:36 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها