0

رکوردهای فوق‌سنگین جابه‌جایی‌های عظیم

 
kordabadi
kordabadi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1393 
تعداد پست ها : 3073
محل سکونت : مازندران

رکوردهای فوق‌سنگین جابه‌جایی‌های عظیم

شرکت‌های سازنده خودرو‌های کار و تجاری نیز سعی می‌کنند تا محصول رده بالای خود را قوی‌تر از سایرین تولید و روانه بازار کنند تا به نوعی مانوری روی توانایی‌های خود داشته باشند و در این بین از برنامه‌های تبلیغاتی اینچنینی نیز غافل نمی‌شوند.

وبسایت عصر خودرو: یکی از زیبا‌ترین و پر‌هیجان‌ترین کار‌هایی که با کشنده‌های فوق‌سنگین انجام می‌شود، جابه‌جایی‌های عظیم و مهندسی‌شده بسیار دقیقی هستند که همیشه هیجان خاصی برای علاقه‌مندان و حتی غیر علاقه‌مندان به خودرو‌های سنگین داشته و دارند.
 

رکوردهای کمرشکن


شرکت‌های سازنده خودرو‌های کار و تجاری نیز سعی می‌کنند تا محصول رده بالای خود را قوی‌تر از سایرین تولید و روانه بازار کنند تا به نوعی مانوری روی توانایی‌های خود داشته باشند و در این بین از برنامه‌های تبلیغاتی اینچنینی نیز غافل نمی‌شوند.

مرسدس بنز آکتروس و بزرگ‌ترین پیشرانه جهان

یک پیشرانه کشتی را با ابعادی در حدود یک ساختمان 4طبقه فرض کنید؛ پیشرانه‌ای که 14 سیلندر و 13.5 متر ارتفاع، 26.59 متر طول و 2300 تن وزن دارد. اما این پیشرانه غول‌پیکر باید از کارخانه‌ای که در آن ساخته شده است، تا رسیدن به محل نصب آن در کارخانه تولیدی کشتی با یک وسیله حمل شود و این کار در اولین بار توسط یک کشنده آکتروس 4160 نسل دوم 600 اسب بخاری صورت گرفت. گفته می‌شود که این تناژ بالا‌ترین وزنی است که توسط یک کشنده تا الان حمل شده ‌و این آکتروس از این نظر رکورد‌دار جهان است.

 

رکوردهای کمرشکن


وقتی بزرگ‌ترین باید حمل شود

کامیون‌های معدنی غول‌پیکر از بزرگ‌ترین خودرو‌های ساخته شده تا امروز هستند که در کنار محاسنی که دارند، معایبی نیز در آنها به چشم می‌خورد.

این کامیون‌ها به خاطر اندازه بزرگ و غول‌پیکرشان، برای تردد از یک محل کار به یک مکان دیگر، باید چند قطعه شده و هر قسمت توسط یک کشنده سنگین‌وزن حمل شود. این قضیه وقتی مربوط به حمل و جابه‌جایی بزرگ‌ترین دامپ تراک دنیا یعنی Belaz 75710 بشود، حتما داستان جالب‌تری نیز خواهد شد چرا که فقط باری این کامیون با 157.5 متر‌مکعب بارگیری به عنوان بزرگ‌ترین باری یک کامیون معدنی شناخته می‌شود.

 

رکوردهای کمرشکن


خانه‌ای سوار بر تریلر‌ها

در سال 1997 قرار شد تا GEM Theater که یک مکان تاریخی در شهر دیترویت آمریکاست به محل جدید خود منتقل شود. به همین خاطر و از آنجا که این خانه 2700 تنی به صورت جدا‌ روی فونداسیون ساخته شده بود، با کمک میله‌های بزرگ فولادی به طور کلی تقویت شد تا ‌حین بلند شدن و در اثر تکان‌های آن، آسیبی به خانه نرسد. سپس این محل ‌روی چندین شاسی تریلر کشیده شد و تا مکان جدیدش توسط چندین کشنده حمل شد. این عملیات تا امروز رکورد بزرگ‌ترین خانه‌ای که توسط کشنده‌ها جابه‌جا شده است را در اختیار دارد.

 

رکوردهای کمرشکن


نبرد شاتل فضایی و وانت‌بار

در سال 2012 و در کالیفرنیای آمریکا، قرار بر این شد تا یک شاتل فضایی مسافتی به طول 19 کیلومتر را تا رسیدن به مرکز موزه کالیفرنیا و قرار گرفتن در محل خود، طی کند. این جابه‌جایی توسط 4 حمل‌کننده خودکار رباتیک صورت گرفت تا کل مجموعه به پل Manchester Boulevard رسیدند. وزن کل مجموعه شامل شاتلی که در حدود 132.5 تن بود، از وزن مجازی که پل قادر به تحمل آن بود، بیشتر می‌شد. به همین خاطر باید در روی پل از یک کشنده سبک وزن دیگر برای این کار استفاده می‌شد. تویوتا از این فرصت استفاده کرد و با محصول تاندرا که یک وانت بار سایز بزرگ است، جابه‌جایی شاتل را در روی پل بر عهده گرفت تا از این نظر یک تبلیغ بزرگ برای این محصولش باشد. بعد از گذشتن از پل، جابه‌جایی شاتل باز هم توسط 4 ربات خودکار ادامه پیدا کرد.

 

رکوردهای کمرشکن


ابوالهول سوار بر تریلر

در سال 1959 با بالا آمدن سطح آب رودخانه نیل در برخی قسمت‌های نزدیک به آن مشکلاتی پیش آمد و پیش‌بینی می‌شد که این بالا آمدن آب رودخانه باعث زیر آب رفتن و آسیب دیدن مجسمه و مقبره‌های اطراف آن شود. در این میان مجسمه معروف ابوالهول بیشتر در معرض خطر بود و به همین خاطر تصمیم بر آن شد تا این مجسمه به صورت قطعه قطعه جابه‌جا شود. این کار با استفاده از چندین کشنده که هر کدام قسمت‌هایی از این مجسمه را حمل می‌کردند صورت گرفت. طول مسیری که این مجسمه 3هزار ساله طی کرد در حدود 200 متر بود.

 

رکوردهای کمرشکن


یکی از معروف‌ترین حمل و نقل‌های سنگین جهان‌

یکی از معروف‌ترین حمل‌و‌نقل‌های سنگین در دنیای خودرو‌سازی که شاید بتوان آن را معروف‌ترین نیز دانست، حمل شاتل فضایی روسی به نام BURAN در سال 2008 توسط یک دستگاه مرسدس بنز آکتروس تیتان 4160 از نسل دوم آن است که به سمت موزه فنی Speyer صورت گرفت. در حدود 15 هزار نفر شاهد این جابه‌جایی بودند که از این نظر می‌توان آن را پر‌بیننده‌ترین حمل و نقل جهان دانست. هر چند ظرفیت کشش نمونه معمولی این کشنده 250 تن است، اما آکتروس تیتان با تقویت‌هایی که در آن می‌شود به کشندگی 500 تن رسیده است و به صورت تمام چرخ محرک است .شاتل ‌روی یک تریلر 16‌محوره قرار گرفت و برای اینکه برای عبور از خیابان‌های شهر مشکلی به وجود نیاید، بال‌های آن جدا شده و هر کدام توسط یک کشنده که آکتروس 4160 دو محور محرک و آکتروس 3353 بودند، تا محل موزه حمل شدند و سازه و بدنه اصلی شاتل که بیش از 70 تن وزن دارد توسط آکتروس تیتان حمل شد.

 

رکوردهای کمرشکن

 

خوشا دردی که درمانش تو باشی

             خوشا راهی که پایانش تو باشی             

خوشا چشمی که رخسار تو بیند

خوشا ملکی که سلطانش تو باشی  

چهارشنبه 9 تیر 1395  5:18 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها