0

دلایل ابتلا به بیمارهای کلیوی

 
ehsanrostami
ehsanrostami
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1394 
تعداد پست ها : 13263
محل سکونت : کرمانشاه

دلایل ابتلا به بیمارهای کلیوی

بنابر آمار انجمن ملی کُلیه آمریکا، تقریباً یک نفر از هر ۹ نفر یا تقریباً ۲۶ میلیون آمریکایی مبتلا به بیماری کلیه هستند. می‌توان با  اقداماتی ساده در مراحل اولیه بیماری از پیشروی بیمارهای کلیه جلوگیری کرد. بنابراین آگاهی از عوامل ایجاد بیمارهای کلیوی مفید و مهم است :

فشار خون بالا :  این مورد مانند ماجرای «مرغ و تخم‌مرغ» است. زیرا فشار خون بالا می‌تواند سبب بیماری کلیه شود و بیماری کلیه نیز ممکن است سبب فشار خون بالا باشد. در هر دو حالت باید عملکرد کلیه‌ها را بطور منظم چک کنید. فشار خون بالا سبب می‌شود که خون با فشار بالاتر از حد معمول وارد رگ‌های کلیه شود و در نتیجه کلیه نمی‌تواند به خوبی خون را تصفیه کند. این آسیب دائمی است و ممکن است منجر به از کارافتادن کلیه شود. 

دیابت :  انواع دیابت سبب آسیب به رگ‌های خونی کلیه نیز می‌شود. در مواردی که دیابت درمان یا کنترل نمی‌شود، میزان و سرعت آسیب بیشتر می‌شود. دیابت همچنین به اعصاب سراسر بدن آسیب می‌رساند. هنگامی که اعصاب مثانه آسیب ببینند، توانایی دفع ادرار نیز دچار اشکال  می‌شود و ادرار در مثانه می‌ماند. در نتیجه ادرار به کلیه بازمی‌گردد و فشار اضافی ناشی از برگشت ادرار، به بافت کلیه و ساختار آن آسیب می‌رساند.

عفونت کلیه : معمولاً به دلیل باکتری‌هایی است که از ادرار نشأت می‌گیرند. عفونت کلیه ممکن است بعد از جراحی، یا در اثر ماندن ادرار در مثانه باشد. رشد بیش از حد باکتری در ادرار، سبب عفونت کلیه می‌شود. میزان آسیبی که به کلیه وارد می‌شود به شدتِ عفونت و دفعات ابتلا به عفونت بستگی دارد. این آسیب دائمی است و منجر به بیماری کلیه می‌شود.

داروهای مسکن : افرادی که از بطور بی‌رویه و طولانی مدت از داروهای مسکن استفاده می‌کنند  احتمال دارد به بیماری نفروپاتی مبتلا ‌شوند.اگر استامینوفن(تیلنول) ، ایبوپروفن (ادویل، موترین) را بطور روزانه استفاده می‌کنید، در مورد عوارض کلیوی آن با پزشک‌تان مشورت کنید.

زمینه‌های ارثی : بعضی از بیماری‌های کلیه، ارثی هستند. اگر فردی از خویشاوندان نزدیک شما مبتلا به بیماری کلیوی است، خوب است وضعیت کلیه‌هایتان را بطور دوره‌ای چک کنید. 

 

چهارشنبه 9 تیر 1395  4:56 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها