0

دولت مهدوی به بی بصیرتی هایی که امیرالمومنین(ع) را شهید کرد، پایان می دهد

 
nazaninfatemeh
nazaninfatemeh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 81124
محل سکونت : تهران

دولت مهدوی به بی بصیرتی هایی که امیرالمومنین(ع) را شهید کرد، پایان می دهد

دولت مهدوی به بی بصیرتی هایی که امیرالمومنین(ع) را شهید کرد، پایان می دهد

به گزارش خبرنگار گروه مهدویت خبرگزاری شبستان، امروز جامعه بیدار و منتظر در مواجهه با تمامی هجمه های بیگانگان در شرایطی قرار گرفته است که باید بیش از هر زمان دیگر بصیرت محور حرکت کند. این مساله به ویژه زمانی اهمیت دوچندان می یابد که بدانیم دشمن تمامی عده و عُده خود را در فضاهای مختلف به ویژه فضای مجازی به کار بسته تا علیه اسلام و مسلمین اقدام کند. از این رو و نیز به مناسبت فرا رسیدن سالروز شهادت امیرالمومنین(ع) در مقایسه یاارن علوی با همراهان مهدوی با حجت الاسلام محمدجواد مروجی طبسی، استاد حوزه و مولف و پژوهشگر سیره اهل بیت علیهم السلام به گفت وگو نشسته ایم که حاصل آن را می خوانید:

در دوران امیرالمومنین(ع)، مردم در چه شرایطی بودند؟ آیا با وجود داشتن امام معصوم بصیرتی در حد اعلا داشتند یا بی بصیرتی موجب شد که در جامعه آن زمان حضرت امیر(ع) تا این اندازه با مشکلات مواجه شوند؟

بدون شک بی بصیرتی که در آن زمان وجود داشت سبب این همه مشکلات برای حضرت امیر(ع) شد. همین عامل یعنی بی بصیرتی بود که سبب شد در دوران امیرالمومنین علی (ع) جامعه این قدر دستخوش مشکلات شود. به بیان دیگر خیانت هایی که در آن زمان میان افراد وجود داشت سبب مشکلات فراوانی برای اداره جامعه از سوی امام علی(ع) شد. در جنگ صفین امیرالمومنین(ع) با گروهی که دنیا در چشم آنها بسیار جلوه کرده بود و اصولا نمی توانستند  با حضرت(ع) کنار بیایند درگیر شدند، این افراد کسانی بودند که در حکومت های قبل به ثروت رسیده بودند و طلا را با تبر تکه تکه می کردند.

با این وجود حضرت امیر(ع) قاطعانه در برابر آنها می فرمایند: تمام آنچه که به ناحق از بیت المال گرفته شده را پس می گیرند و به بیت المال برمی گردانند. اما با این وصف نیز این افراد توجهی نمی کردند و همچنان دست به کارهای ناشایست می زدند. آنها مدینه را رها کردند و به طرف بصره رفتند تا فتنه انگیزی کنند و امیرالمومنین(ع) را اجبارا برای دفع فتنه خود به بصره کشاندند!

از سوی دیگر بسیاری از مسلمین در آن دوران اصلا به جنگ با این افراد بر نمی خاستند چراکه می گفتند آنها از یاران پیامبر(ص) هستند و در این میان سوال آن است که آیا امیرالمومنین(ع)‌ صحابی پیامبر(ص) نبود؟!

به اعتقاد برخی از مسلمین آن دوران اگر کسی در راه اسلام شمشیر کشید نباید با او مقابله کرد حتی به قیمت اینکه فسادی را وجود آورد. قبل از ورود امام علی(ع) به کوفه جنایات فجیعی در آن شهر اتفاق افتاده بود. می توان این چنین گفت که اطراف امیرمومنان(ع) را عده ای بی بصیرت گرفته بودند و نمی گذاشتند حضرت(ع) به اهدافش برسد.

در جنگ بصره به حسب ظاهر فتنه خوابید ولی معاویه به عنوان خون خواهی عثمان عده ای را فریب داد و جنگ را علیه حضرت امیر(ع) راه انداخت، جنگی که هزاران نفر در آن کشته شدند. این حاصل بی بصیرتی بود. معاویه کاری کرده بود که عده ای از پیرمردهای شام پای منبر می آمدند و اشک می ریختند و از معاویه می خواستند سریع تر به سوی دشمن اسلام حرکت کند و به خونخواهی عثمان از شام به کوفه رفته و با علی(ع) بجنگد.

معاویه آمد و خلاف نظر رسول خدا(ص) مردم را علیه اهل بیت(ع) شوراند و مردم هم که در این میان حق و باطل را نمی شناختند، در صفین قرآن سر نیزه کردند و باز هم امیرمومنان امام علی(ع) گرفتار این بی بصیرتی ها شدند و هرچه به آنان نهیب زدند که این نیرنگ است توجهی نکردند و این نبود جز بی بصیرتی.

دولت مهدوی به بی بصیرتی هایی که امیرالمومنین(ع) را شهید کرد، پایان می دهد

آیا چنین وضعیتی در زمان حکومت حضرت حجت (عج) نیز وجود دارد؟ وضعیت جامعه و دگرگونی هایی که در آن زمان رخ می دهد در مقایسه با وضعیت حکومت حضرت امیرالمومنین (علیه السلام) چه شکلی و سیاقی دارد؟

دست امیرالمومنین(ع) با توجه به شرایطی که جامعه رقم می زد، بسته بود. از این جهت حضرت(ع) نمی توانستند هر کسی را از سر راه بردارند. اما در دوره حضرت حجت (عج) این گونه نیست، حکومت حضرت ولیعصر (عج)حکومتی نمونه است که دنیا مانند آن را ندیده و امام مهدی(عج) با کسی مسامحه نمی کند.

بنابراین در زمان حکومت حضرت ولیعصر (عج)، حضرت (عج) عملگرا وارد میدان می شوند اما تا اوضاع تثبیت شود، اگرچه زمان می برد ولی پس از آن هیچ جنبنده ای نمی تواند در برابر امام زمان (عج) قد عَلَم کند و اگر کسانی در این بین موافق حکومت مهدوی نباشند جرات اظهار نخواهند داشت.

برای تقویت بصیرت در دوره آخرالزمان و زمانه فعلی چه اقداماتی باید صورت پذیرد؟

ملت و کلا امت اسلامی باید نگاهی به عملکرد گذشتگان داشته باشند. باید بررسی کنند و ببیند که علت مشکلات امروز جامعه چیست؟ قطعا چیزی جز بی بصیرتی نیست. مردم باید با حضور در مجامع مختلف و استفاده از مباحث و سخنرانی ها بیش از پیش بیدار شوند. باید بررسی کنند که بی بصیرتی چه بلایی سر این امت آورد. امروز بیداری جامعه مهدوی در گرو تحقیق و پژوهش در عملکرد گذشتگانی است که به دلیل بی بصیرتی از حقایق جای ماندند.

از همه دل بریده ام،دلم اسیر یک نگاست،تمام آرزوی من زیارت امام رضـــــــــاست

چهارشنبه 9 تیر 1395  3:21 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها