0

مبنای قرآنی توسل به امام زمان (عج)

 
yahossin
yahossin
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : آبان 1392 
تعداد پست ها : 61
محل سکونت : اصفهان

مبنای قرآنی توسل به امام زمان (عج)

 مبنای قرآنی توسل به امام زمان (عج)

برای عده ی بسیاری از مردم این سوال مطرح است که تا وقتی من می توانم با خدا به طور مستقیم حرف بزنم و حاجت های شرعی خود را بی واسطه با او در میان بگذارم چه لزومی دارد شخصی را حتی با درجه ی تقدس بالا مثل امام علی (ع) یا امام زمان (عج) واسطه قرار دهم و اصطلاحاً به این افراد معنوی و الهی « متوسل » شوم تا خداوند حاجت مرا اجابت کند؟

در پاسخ باید گفت: طلب دعا یا مغفرت با واسطه یا بی واسطه با یکدیگر منافاتی ندارند اما آنچه از ادب و تربیت اسلامی به نظر می رسد؛ « توسل » ، عامل سرعت بخشی است که امید استجابت را افزایش می دهد.

در تبیین و روشن شدن این موضوع، از کلام خداوند شاهد و دلیل بهتری وجود ندارد:

در آیه ی ۳۵ از سوره ی مبارکه ” مائده ” آمده است: « یا ایها الذین امنوا اتقواالله و ابتغوا الیه بوسیله » ؛ ای کسانی که ایمان آورده اید از او ( در انجام معاصی و محرمات ) بپرهیزید و به سویش با « وسیله » راه یابید.

به خوبی از این آیه ، نقش « وسیله » یا « واسطه » در شناخت خدا و رسیدن به او به هر شکل استفاده می شود. « توسل » نیز در لغت همان « وسیله یافتن » است.

یا در آیه ۶۴ سوره مبارکه « نساء »آمده است: « وَ لو انَّهم اذ ظلموا انفسهم جاؤک فاستغفروا الله و استغفرلهم الرسول و لوجدوالله تواباً رحیماً » [ ای پیامبر ] اگر آنها هنگامی که خود ستم کردند [ یعنی مرتکب گناه شدند] به سراغ تو می آمدند و از خداوند طلب بخشش می کردند و تو نیز برای آنها طلب بخشش می کردی خداوند را توبه پذیر و مهربان می یافتند. از این آیه نیز وسیله قرار دادن پیامبر یا اصطلاحاً « متوسل شدن » به ایشان در جهت طلب عفو و بخشش از خداوند استفاده می شود.

مثالی واضح تر نیز در آیات ۹۷ و ۹۸ سوره مبارکه ” یوسف ” است که صراحتاً در آن به نقش « توسل » اشاره شده است. آنجا خداوند فرموده : « قالوا یا ابانا استغفرلنا ذنوبنا انا کنا خاطئین ، قال سوف استغفرلکم ربی انه هو الغفور الرحیم »؛ [ برادران خطاکار یوثف به پدرشان یعقوب ] عرض کردند : ای پدر ما ! از گناهان ما طلب بخشایش [ از خداوند ] کن که ما خطاکار بودیم. [حضرت یعقوب] فرمود: به زودی برای شما از پروردگار طلب بخشش و عفو می نمایم که او آمرزنده و مهربان است! پس با توجه به مواردی که از کلام خداوند به عنوان شاهد و دلیل آوردیم؛ اثبات می شود که توسل به امام زمان (عج) ، مبنای توحیدی و الهی دارد و این امر موجب سرعت بخشی بیشتر در استجابت دعا یا مغفرت برای ما می باشد.

چهارشنبه 9 تیر 1395  3:07 PM
تشکرات از این پست
nazaninfatemeh
دسترسی سریع به انجمن ها