0

بیماری‌های پروستات

 
ehsanrostami
ehsanrostami
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1394 
تعداد پست ها : 13263
محل سکونت : کرمانشاه

بیماری‌های پروستات

همه‌ی مردان در خطر بیماری‌های پروستات هستند، چون به هر حال همه‌ی آنها غده‌ی پروستات دارند. به همین دلیل آشنایی با مشکلات پروستات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در زیر به بیماری‌های شایع پروستات اشاره می‌کنیم:

هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH : ( BPH در واقع بزرگ شدن پروستات بیش از حد طبیعی است.احتمال ابتلای مردان به این بیماری، بسته به سن آنها به شرح زیر است:

سن ۳ تا ۴۰ : ۱ نفر از ۱۲ نفر

سن ۵۱ تا ۶۰ : ۱ نفر از دو نفر 

بالای ۸۰ سال: بیش از ۸ نفر در ۱۰ نفر

البته فقط نیمی از مبتلایان به BPH نیاز به درمان دارند. این بیماری منجر به سرطان نمی‌شود، هر چند که هر دو بیماری در سنین بالا مشاهده می‌شوند.

پروستاتیت : اغلب همان عفونت پروستات درنظرگرفته می‌شود. البته ممکن است فقط تورم غده پروستات بدون عفونت باشد. حدود ۵ تا ۱۰ درصد موارد پروستاتیت، عفونت باکتریایی است. این بیماری، خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش نمی‌دهد. بر خلاف بیماری‌های دیگر پروستات که در سنین بالا بروز می‌کنند، بیماری پروستاتیت بیشتر در مردان جوان و میان‌سال دیده می‌شود. تقریباً ۵ تا ۱۰ درصد مردان در دوره‌ای از عمر خود به پروستاتیت مبتلا می‌شوند.

سرطان پروستات : شایع‌ترین نوع سرطان در بین مردان، سرطان پروستات است.  یک نفر از ۶ نفر مرد در طول زندگی خود مبتلا به سرطان پروستات می‌شود. اما رشد سرطان پروستات بسیار کند است و هر از ۳۵ مرد مبتلا به سرطان پروستات فقط یک نفر در اثر این سرطان فوت می‌کند. دلیل ابتلا به سرطان پروستات هنوز مشخص نشده است اما عوامل ریسک مرتبط با آن شامل این موارد است:

سابقه‌ی خانوادگی : وجود برادر یا پدری که سرطان پروستات داشته، شانس ابتلا را دو برابر می‌کند.

نژاد : مردان آفریقایی – آمریکایی نسبت به سفیدپوستان بیشتر در خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند و معمولاً سرطان در مراحل پیشرفته در آنها تشخیص داده می‌شود. 

چهارشنبه 9 تیر 1395  2:24 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها