0

علاقه ی افراد مبتلا به فشارخون به غذاهای نمکی

 
ehsanrostami
ehsanrostami
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1394 
تعداد پست ها : 13263
محل سکونت : کرمانشاه

علاقه ی افراد مبتلا به فشارخون به غذاهای نمکی

تا کنون می‌دانستیم که نمک خوردن عامل ازدیاد فشار خون و سکته است، اما بر اساس یک تحقیق جدید معلوم شده است که افراد مبتلا به فشارخون بالا، غذاهای نمکی را ترجیح می‌دهند. 

دکتر ویلیام وایت، دبیر انجمن فشارخون آمریکا می‌گوید: این تحقیق نشان می‌دهد افرادی که فشار خون بالا دارند اغلب به دنبال غذاهای نمکی هستند.

کارشناسان از بیماری فشارخون به عنوان  «قاتل خاموش» یاد می‌کنند، زیرا نشانه‌‌ی آشکار ندارد و فرد مبتلا به فشارخون نمی‌داند که بیمار است. تقریبا یک میلیارد نفر در سراسر جهان مبتلا به فشارخون بالا هستند، و از هر سه آمریکایی یکی مبتلا به این بیماری است. 

در یک تحقیق که در برزیل انجام شد، ۱۱۸ نفر به چهار گروه تقسیم شدند. دو گروه شامل زن و مرد در دهه‌ی سنی ۳۰ سال با/ یا بدون بیماری فشاری خون بالا، دو گروه دیگر شامل افرادی در دهه‌ی سنی ۷۰ سال با/یا بدون فشارخون بالا بودند. 

در ابتدا به همه‌ی شرکت‌کننده‌ها سه نوع نان مختلف پیشنهاد شد که میزان نمک هر یک با دیگری متفاوت بود، و بعضی بیشتر از بقیه نمک داشت. محققان مشاهده کردند که هیچیک از شرکت کنندگان سالم (آنهایی که فشارخون بالا نداشتند) نان‌های شور را انتخاب نکردند. گروه مسن‌تر که سالم بودند، نان‌هایی با نمک متوسط را انتخاب کردند و جوان‌ترهای سالم نیز نان‌هایی با نمک کمتر را انتخاب کردند. اما برعکس، افرادی که فشارخون بالا داشتند در هر دو گروه نان‌های شور را انتخاب کردند. 

در مرحله‌ی دوم آزمایش، که دو هفته بعد انجام شد، باز هم همان سه نوع نان با میزان نمک‌های متفاوت به شرکت‌کنندگان پیشنهاد شد با این تفاوت که این بار نان‌ها با پونه‌ی کوهی مزه‌دار شده بود. پونه‌ی کوهی در واقع یک ادویه‌ی طبیعی بدون نمک است. نتیجه چنین شد که این بار تقریباً هر چهار گروه نان‌های کم نمک‌تر را نسبت به قبل انتخاب کردند. گروه محققان به این نتیجه رسیدند که افرادی که مبتلا به فشارخون بالا هستند بیشتر به غذاهای نمکی گرایش دارند، اما این گرایش را می‌توان با مزه‌دار کردن غذاها با ادویه‌جاتی مانند پونه کوهی کنترل و مهار کرد. 

 

چهارشنبه 9 تیر 1395  1:17 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها