0

نکاتی در مورد شکر که کمتر به آن می‌پردازیم

 
ehsanrostami
ehsanrostami
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1394 
تعداد پست ها : 13263
محل سکونت : کرمانشاه

نکاتی در مورد شکر که کمتر به آن می‌پردازیم

فکر می‌کنید چند قاشق چایخوری در روز شکر می‌خورید؟هر آمریکایی حدود ۲۲ قاشق چایخوری یا تقریباً نصف فنجان شکر همراه خوراکی‌های مختلف می‌خورد. در حالی که انجمن قلب آمریکا خوردن فقط ۶ قاشق شکر را در روز مجاز می‌داند. هر آمریکایی در سال برابر با وزن خود یعنی حدود ۷۰ کیلو شکر همراه با خوراکی‌های مختلف می‌خورد. 

برچسب‌های غذایی میزان شکر را برحسب گرم درج می‌کنند. فکر می‌کنید یک گرم شکر معادل چه میزان از یک قاشق چایخوری است؟خُب ، باید گفت که یک گرم شکر معادل با یک چهارم قاشق چایخوری شکر است. یعنی یک شیشه کوکاکولای معمولی حدود ۳۲ گرم  یعنی ۸ قاشق چایخوری شکر دارد! 

آیا تمایل به شیرینی‌جات در ما ذاتی است؟باید گفت که بله! نوزاد انسان از همان ابتدا طعم شیرین را به طعم‌های دیگر ترجیح می‌دهد. شکر حاوی کربوهیدرات است. و هنگامی که ما کربوهیدرات می‌خوریم، هورمون سرتونین در مغز ترشح می‌شود که سبب ایجاد خوبی در ما می‌شود.

چه خوراکی‌هایی حاوی شکر هستند ولی ما به میزان شکر آنها توجهی نمی‌کنیم؟آبمیوه‌های مصنوعی، سودا، نوشیدنی‌های ورزشی و انرژی زا، و نوشابه‌های شیرین منبع شماره‌ی ۱ شکر افزوده در رژیم غذایی امروزی ما هستند. تحقیقی که اخیراً انجام شد نشان می‌دهد افرادی که یک یا دو بار نوشیدنی شیرین در طول روز می‌خورند نسبت به کسانی که یکبار در ماه نوشیدنی شیرین می‌خورند، تا ۲۶ درصد بیشتر به دیابت نوع۲ مبتلا می‌شوند. البته شکر تنها عامل ابتلا به دیابت نیست. غذاهای پرکالری (چرب) نیز عامل دیگر ابتلا به دیابت نوع ۲ می‌باشد.

منظور از شکر در واقع کدام نوع قند است؟ منظور همان ساکاروز است. در واقع ساکاروز همان شکری است که در روی میز صبحانه دارید. لاکتوز قند شیر است و ساکلاروز قند مصنوعی است. 

آیا زیاد شکر خوردن ممکن است سبب دیابت شود؟ به طور خاص چنین چیزی درست نیست. دیابت نوع ۱ یک بیماری ژنتیکی است و عوامل ناشناخته‌ای سبب تحریک آن می‌شود. دیابت نوع ۲ نیز به سبک زندگی و ژنتیک فرد بستگی دارد، اما بطور خاص شکرخوردن در هر فردی سبب دیابت نوع ۲ نمی‌شود. اما اضافه وزن، خوردن غذاهای پرکالری (که اغلب به میزان زیاد شکر دارند) می‌تواند احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش دهد. 

چهارشنبه 9 تیر 1395  1:16 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها