0

درمان‌ فشارخون بدون دارو

 
ehsanrostami
ehsanrostami
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1394 
تعداد پست ها : 13263
محل سکونت : کرمانشاه

درمان‌ فشارخون بدون دارو

اگر فشار شما بیشتر از ۱۴۰ روی ۹۰ میلیمترجیوه است، یا باید دارو مصرف کنید یا روش زندگی‌تان را تغییر دهید.

روش زندگی نقش مهمی در درمان فشار خون ایفا می‌کند. اگر سبک زندگی سالم را پیش بگیرید، نیازی به مصرف دارو ندارید. در اینجا ۱۰ تغییر در سبک زندگی برای پایین آمدن فشارخون را بررسی می‌کنیم:

۱.وزن اضافه‌تان را کم کنید و مراقب اندازه‌ی دور کمر‌تان باشید. فشارخون معمولاً با افزایش وزن، افزایش می‌یابد. فقط با کاهش ۴.۵ کیلوگرم از وزن‌تان می‌توانید فشارخونتان را کاهش دهید. بطورکلی، هرچه بیشتر کاهش وزن داشته باشید،‌به همان نسبت فشارخونتان کاهش می‌یابد. با مشورت پزشک می‌توانید میزان کاهش وزن لازم را مشخص کنید. علاوه بر کاهش وزن باید اندازه‌ی دورکمر را نیز درنظر داشته باشید. به طور کلی، دورکمر مردان نباید از ۱۰۲ سانتیمتر و دور کمر زنان نباید از ۸۹ سانتیمتر بیشتر شود. البته در نژاد آسیایی دورکمر مردان نباید بیشتر از ۹۱ سانتیمتر و در زنان نباید بیشتر از ۸۱ باشد.

۲.فعالیت بدنی روزانه داشته باشید. فعالیت بدنی منظم به کاهش فشار خون کمک می‌کند. در مورد تنظیم برنامه‌ی ورزشی با پزشک مشورت کنید. پزشک می‌تواند تشخیص دهد که نیازی به محدودیت ورزشی دارید یا خیر. حتی یک فعالیت متوسط معادل ۱۰ دقیقه پیاده‌روی یا نرمش می‌تواند مفید باشد.

۳.رژیم غذایی سالم پیش بگیرید. استفاده از غلات کامل، میوه‌جات، سبزیجات، لبنیات کم چرب، وکاهش مصرف چربی‌های اشباع و کلسترول می‌تواند سبب کاهش فشارخون شود. 

۴.میزان سدیم غذایتان را کاهش دهید.

۵.از مصرف الکل پرهیز کنید.

۶.از مصرف دخانیات پرهیز کنید. نیکوتین موجود در فرآورده‌های تنباکو باعث افزایش فشارخون می‌شود. حتی تنفس دود سیگار افراد دیگر نیز همین اثر را دارد، بنابراین از مکان‌هایی که در آن دود تنباکو وجود دارد بایستی دوری کنید. 

۷.نوشیدنی‌های کافئین دار مصرف نکنید. البته اثر نوشیدنی‌های کافئین‌دار بر بالابردن فشارخون مورد تردید است. به این منظور بهتر است نیم ساعت پس از مصرف این نوع نوشیدنی‌ها (مثلا یک فنجان قهوه) فشارخونتان را اندازه بگیرید. اگر فشارخونتان بیشتر از ۱۰ درجه افزایش یافته بود مثلا به ۱۵۰ میلیمتر جیوه رسیده بود ممکن است به کافئین حساسیت داشته باشید و بهتر است از آن پرهیز کنید. 

۸.استرس تان را کاهش دهید.

۹.فشارخونتان را با دستگاه ‌های خانگی بطور مرتب اندازه‌گیری کنید و با پزشک‌تان در ارتباط باشید.

۱۰.از حمایت خانواده و دوستان‌تان بهره‌ بگیرید. آنها شما را به مراقبت از خودتان تشویق می‌کنند، برای مراجعه به پزشک کمک‌تان می‌کنند و  در شروع برنامه‌ی ورزشی همراهی‌تان می‌کنند. در مورد خطرات فشارخون با خانواده و دوستانتان گفتگو کنید. اگر حمایت بیشتری نیاز داشتید به گروه‌های اجتماعی مربوط به این بیماری بپوندید و از این طریق با بیماران دیگر آشنا شوید. 

چهارشنبه 9 تیر 1395  1:10 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها