0

خونریزی لثه ، هشداری برای سلامت دندان

 
ehsanrostami
ehsanrostami
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1394 
تعداد پست ها : 13263
محل سکونت : کرمانشاه

خونریزی لثه ، هشداری برای سلامت دندان

وقتی شما لثه‌های سالمی داشته باشید و ضمنا با روش صحیح مسواک بزنید خونریزی لثه ها اتفاق نمی‌افتد بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که در صورت خونریزی لثه هنگام مسواک کردن یا لثه‌های شما دچار بیماری شده‌اند و یا اینکه مهارت لازم برای مسواک کردن را ندارید. در هر حال و برای برطرف شدن مشکل، هر آنچه هست پیشنهاد می کنیم یادداشت زیر را بخوانید و حتما به دندانپزشک رجوع کنید…

gums

خونریزی لثه نشانه چیست ؟

یکی از علامت‌های بیماری های دهان، خونریزی لثه ها به صورت خودبه‌خود، هنگام غذا خوردن و یا هنگام مسواک کردن است اما شدت و پیشرفت بیماری با این علامت و به وسیله بیمار قابل تشخیص نیست. هنگامی که میکروب‌ها به صورت یک لایه نرم همراه با مواد غذایی و مواد موجود در براق به سطح دندان (تاج و ریشه) می‌چسبند با برانگیختن سیستم ایمنی لثه‌ها را پرخون و ملتهب می‌نمایند. در این شرایط که هنوز جرم تشکیل نشده و لایه نرمی روی دندان شکل گرفته به راحتی قابل برداشتن به وسیله مسواک و نخ دندان است و با رعایت بهداشت به حالت طبیعی برخواهد گشت اما در صورتی که زمان زیادی از تشکیل این لایه بگذرد و لایه سخت شده باشد (به عبارتی جرم تشکیل شده باشد) امکان تمیز کردن و برداشتن آن با مسواک وجود ندارد و دندان‌ها باید جرم‌گیری شوند.

لازم به توضیح است که مکانیزم ایجاد التهاب در هر دو حالت یکسان است بنابراین کسانی که به دلیل خونریزی لثه‌ ها از مسواک کردن اجتناب می‌کنند نه تنها باعث درمان مشکل و بهبود لثه‌ها نمی‌شوند بلکه به تجمع میکروارگانیسم‌ها و جرم‌ها کمک می‌نمایند.

به خاطر داشته باشید مراجعه نکردن به دندانپزشک باعث می‌شود آسیب‌ها جدی‌تر و هزینه درمان بیشتر شود. در حالت طبیعی از مجموع طول دندان حدود ۳/۲ آن ریشه و ۳/۱ آن تاج است. ۳/۲ ریشه در داخل استخوان قرار گرفته و ارتباط دندان و استخوان به وسیله الیافی به نام پریودنتال برقرار می‌شود. همچنین در قسمت بالای استخوان لثه به دندان چسبندگی دارد.

در شروع بیماری، لثه اطراف دندان ملتهب می‌شود. اگر شما دیر اقدام درمانی کنید، التهاب پایدار شده و لثه از حالت طبیعی خارج می‌شود. با بیمار شدن لثه‌ ممکن است استخوان اطراف دندان نیز تخریب شود. به یاد داشته باشید بسیاری از بیماری‌های پریودنتال (لثه) شدید، در واقع ادامه بیماری ساده‌ای است که با عدم رعایت بهداشت، مسواک نکردن و جرم‌گیری نکردن شروع شده است. پیشنهاد من به همه کسانی که نسبت به رعایت بهداشت دهان و دندان کم‌توجه هستند و اگر در حین مسواک کردن درد احساس می‌کنند و یا خون‌ریزی از لثه را شاهد هستند، این است که برای علت‌یابی و درمان به دندانپزشک مراجعه کنند. مسواک زدن را ترک نکنند و هشدار جدی می‌دهم که مراقب سلامتی خود باشند و اوضاع را بدتر نکنند.

چهارشنبه 9 تیر 1395  9:53 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها