0

مواخذه مدیران جفاکار به کسب‌وکار

 
computer95
computer95
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 180
محل سکونت : کرمانشاه

مواخذه مدیران جفاکار به کسب‌وکار

محسن جلال‌پور رئیس اتاق بازرگانی ایران درباره اینکه فعالان بخش خصوصی از همکاری نکردن مدیران دولتی می‌توانند شکایتی داشته باشند یا نه، اظهار می‌کند: هزینه، وقت و زمان را این مدیران دولتی برای بخش خصوصی سنگین می‌کنند و وقتی که جوابگو نیستند همه اینها برای بخش خصوصی سنگین می‌شود. این در حالی است که هرچند برای گرفتن حق و حقوق دولتی بخش خصوصی مواخذه می‌شود اما هیچ‌وقت یک مدیر دولتی برای مشکلی که برای یک کارآفرین به وجود می‌آورد و گاه صدماتی وارد می‌کند، مواخذه نمی‌شود.

او که در گفت‌وگو با مجله «تجارت فردا» خسارت‌های اقتصاد از مدیران ناکارآمد دولتی را تشریح می‌کند، با ذکر مثالی ادامه می‌دهد: وقتی یک مامور مالیاتی، میزان مالیاتی را برای شرکتی کمتر از میزان واقعی تعیین و مشخص کند نهادهای ناظر ورود می‌کنند اما اگر برگه مالیاتی را اضافه‌تر از رقم واقعی کشیده باشند چه اتفاقی می‌افتد؟ بعد از اینکه کارمند مالیاتی برگه تشخیص اضافه را کشید مودی و کارآفرین و آن کسی که باید مالیات را بپردازد، ماه‌ها و سال‌ها باید در کمیته‌ها و مراجع مختلف پیگیری کند و بعد از اینکه همه دوندگی‌ها را انجام داد و هزینه‌ها را پرداخت کرد و راه طولانی را پیمود حداکثر این است که کمیته‌ها یا شوراهای مربوطه آن مبلغ اضافه را از مبلغی که قبلاً پرداخت شده بود کم می‌کنند اما تمام این هزینه‌هایی که در این مدت پرداخت شده و تمام رفت ‌و آمدها و جنگ اعصاب‌ها نادیده گرفته می‌شود.

جلالپور همچنین عنوان می‌کند: تصور کنید که برگه مالیاتی شرکتی 10 برابر مالیات واقعی کشیده شده و آن وقت سهام آن شرکت افت کرده و تا مرز ورشکستگی رفته و بعد از دو سال برگه مالیاتی‌اش 10 درصد آنچه بوده تقلیل یافته و به فرد گفته می‌شود که مامور اشتباه کرده اما کسی نه آن مامور را مواخذه کرده و نه اتفاق دیگری افتاده و نه خسارتی داده شده است.

او در ادامه تأکید می‌کند: همان‌طور که سازمان‌های نظارتی از حق و حقوق دولت دفاع می‌کنند که البته باید این دفاع را انجام دهند، باید حق و حقوق بخش خصوصی هم کاملاً محترم شمرده شود. اگر یک بار یک مامور دولتی به دلیل تعدی یا اضافه‌گیری از یک مودی مالیاتی محاکمه، مواخذه و جریمه شود ماموران دیگر با دقت بیشتری کار خواهند کرد و همه بخش‌های دولتی هم به دنبال رفع چنین مواردی خواهند بود. اکنون همه موارد به نفع دولت است و تنها در صورت اجحاف در حق بخش دولتی افراد مواخذه می‌شوند اما باید این وضعیت برای بخش خصوصی هم در نظر گرفته شود.

رئیس پارلمان بخش خصوصی همچنین در پاسخ به این پرسش که «آیا این امکان وجود دارد که حداقل مدیران بخش خصوصی در یک سامانه‌ای شکایت‌های خود را از مدیران دولتی ثبت کنند؟» اظهار می‌کند: این شکایت‌ها را ما از اتاق‌ها دریافت می‌کنیم منتها کسی پیگیری نمی‌کند. ما وقتی به سازمان‌های نظارتی مراجعه می‌کنیم آنقدر گرفتاری‌های مختلفی دارند که به کار ما نمی‌رسند. اصل این است که یک دستورالعمل و یک اراده و واقعاً عزم جدی‌ای در این مورد شکل بگیرد تا این اتفاق رخ دهد، تا این اتفاق نیفتد همیشه فعالان اقتصادی و فعالان بخش خصوصی در یک مظلومیت به سر خواهند برد.

دوشنبه 7 تیر 1395  9:25 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها