0

چرا وزیر نفت با اعدام بابک زنجانی مخالف است؟/ جدول مهم‌ترین سخنان زنگنه؛ از قراردادهای جدید تا حذف ک

 
ehsanrostami
ehsanrostami
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1394 
تعداد پست ها : 13263
محل سکونت : کرمانشاه

چرا وزیر نفت با اعدام بابک زنجانی مخالف است؟/ جدول مهم‌ترین سخنان زنگنه؛ از قراردادهای جدید تا حذف ک

حدود یک سال به پایان زمان فعالیت دولت یازدهم باقی مانده‌ است. طی سه چهارم از مسیر، قطار دولت را به جایی رسانده که باید چشم‌انداز مقصد روشن‌تر از قبل باشد. شیخ‌الوزرای دولت که عمر وزارتش حالا از سه دهه گذشته است،‌ برای نخستین بار از زمان قبول مسوولیت در دولت یازدهم به یک رسانه رفت تا از کارهای انجام شده و روی زمین مانده صنعت نفت بگوید. از اینکه چه اولویت‌هایی تا سال آینده دارد و چه کارهایی دوست داشته انجام بدهد و هنوز پرونده‌شان باز مانده است.

بیژن زنگنه در صحبت‌هایش از امیدهایش برای آینده صنعت نفت سخن گفت و از اینکه پرونده برخی امور مانند افزایش ضریب بازیافت میادین هنوز باز مانده است ابراز تاسف کرد. او از دستاوردهای دولت تدبیر و امید در صنعت نفت تعریف کرد و اولویت های آینده این صنعت را مورد بررسی قرار داد. 

در ادامه، قسمت‌های مهم سخنان بیژن زنگنه، وزیر نفت را که ایسنا منتشر کرده،‌ در یک جدول می‌خوانید.
 

موضوع

سخنان زنگنه

ته چاه نمی‌توان قوتبال بازی کرد!

دولت یازدهم وزارت نفت را با صادرات کمتر از یک میلیون بشکه نفت تحویل گرفته است، در آن زمان صادرات ما حدود ۹۰۰ هزار بشکه نفت خام بود که البته ما توانستیم در زمان کمی در حدود ۱۰۰ هزار بشکه آن را افزایش دهیم، اما این مقدار بسیار کمی بود در حالی که ما ظرفیت حدود یک میلیون بشکه تولید نفت در کشور خوابیده داشتیم.

پس از امضای برجام هیچکس باور نمی کرد که بتوانیم ظرف ۳ تا ۴ ماه تولید و صادرات نفت خود را یک میلیون بشکه افزایش دهیم و این بسیار مهم بود.

تاکتیک ایران در بازار نفت جواب داد

ایران ظرف سه ماه توانست تولید خود را به ۳.۸ میلیون بشکه در روز برساند، از سوی دیگر صادرات نفت خام خود را نیز به ۲ میلیون بشکه در روز رساندیم. در این فاصله نه تنها قیمت‌ها افت بیشتری پیدا نکرد بلکه به دلایلی رو به افزایش رفت. در حال حاضر ایران به سطح تولید پیش از تحریم های خود نزدیک شده است.

کسی که قدرت تولید بیشتری داشته باشد در بازار تعیین کننده خواهد بود. داشتن این قدرت تولید باعث می‌شود تولیدکنندگان دیگر از سیاست‌های آن کشور تبعیت کنند چرا که این کشور می‌تواند در مقابل چند بشکه افزایش تولید کشورهای دیگر میزان بیشتری بشکه وارد بازار کند، البته اگر این قدرت تولید واقعی باشد.

در جلسه اخیر اوپک همگی معتقد بودند که ایران تعیین کننده بوده است چرا که ایران با پیوستن به طرح فریز نفتی تا پیش از بازگشت به سطح تولید قبل از تحریم ها موافقت نکرد.

قدرت کشورها در اوپک به قدرت وزیرشان نیست

قدرت هر کشور به لحاظ نظری در اوپک معین بوده و تابع قدرت استدلال وزیران نیست گفت قدرت هر کشور در اوپک را قدرت تولید و مهم تر از ان ظرفیت مازاد تولید هر کشور نشان می‌دهد و این دو است که این کشور را در اوپک قادر می‌کند که تعیین کننده و تاثیر گذار باشد.

برای ایران نفت هفت دلاری هم توجیه اقتصادی دارد

نفت تنها یک امر اقتصادی در کشور نیست بلکه یک امر سیاسی و اقتصادی برای ما به شمار می رود و بنابر این ما باید به مسئله افزایش ظرفیت تولید فکر کنیم چرا که ما ذخایر داریم و می توانیم ظرفیت تولید خود را افزایش دهیم اما این به این معنا نیست که حتما می خواهیم ظرفیت نهایی تولید خود را افزایش دهیم و به علاوه معنایش این نیست که اگر تولید خود را افزایش دادیم همه انرا در داحل کشور مصرف می کنیم و همچنین به این معنا نیست که ما هر انچه را که تولید می کنیم خام فروشی میکنیم.

ما اگر تولید بیشتری داشته باشیم می‌توانیم خوراک نفتی و گازی بیشتر برای پتروشیمی ها و صنایع پایین دست نفت تهیه کنیم بنابراین افزایش ظرفیت تولید پایه واساس افزایش قدرت یک کشور است. مسئله قیمت برای ما تعیین کننده نیست و برای ما نفت ۷ دلاری نیز مناسب است چرا که ما از فروش نفت رانت می خوریم.

نفت های گران قیمت و جایگزین ها قیمت نفت در دنیا را تعیین می‌کند وگرنه ما نفت را ارزان قیمت تولید میکنیم و با هر قیمتی که بفروشیم ما به التفاوت آن رانتی است که به اقتصاد می رسد و البته برای آن نه این نسل و نه نسل های گذشته و آینده تلاشی نکرده اند بلکه این یک ثروت خداداد به شمار می رود.

قیمت بالای نفت به ضرر تولیدکنندگانی است که نفت ارزان تولید می‌کنند

هرقدر قیمت نفت بالا می رود از نظر استراتژیک به ضرر کشور هایی است که نفت را با قیمت پایین تولید می کنند

اوپک برای انکه تعادل را به بازار برگرداند عرضه خود را کم کرده و سهم خود را به نفع نفت و گاز غیر متعارف خارج از اوپک از دست می دهد و اگر این کار در دراز مدت انجام شود اوپک به طور مداوم سهم خود و در نتیجه اثر گذاری اش در بازار را از دست می دهد.

قیمت نفت بالا به تولید بیشتر نفت های گران قیمت علامت داده و دوباره بازار به هم میریزد و این سیکلی است که مدام ادامه می‌یابد.

اوپک بخشی از سهم خود را از دست داده است

در دوره ای که قیمت نفت کاهش پیدا کرد حدود ۸۰۰ هزار بشکه از نفت‌های گران قیمت از بازار خارج شد. اما حالا شاهد افزایش دوباره قیمت نفت هستیم که باعث می شود که تولید نفت و گاز شیل اقتصادی شود.

آزادگان، پارس‌جنوبی و فرزاد، در اولویت واگذاری به خارجی‌ها

مهمترین چالش پیش روی ما به سامان رساندن چند میدان مشترک شامل آزادگان جنوبی، لایه نفتی پارس جنوبی، فاز ۱۱ پارس جنوبی و میدان فرزاد است و بقیه میادین مشترک ما نسبت به اینها بسیار کوچک هستند.

معرفی ۱۰ تا ۱۵ میدان در مناقصه اول نفتی ایران

در مورد طرح قرارداد‌های جدید نفتی که حدود شش ماه پیش به تصویب وزارت نفت رسید انتقاداتی شد که در مورد آن صدها ساعت جلسه برگزار شد و اصلاحاتی در آن به وجود آمد تا نگرانی های برخی از منتقدان برطرف شود. بر مبنای طرح نهایی ما مناقصات را برگزار می کنیم و میادین را مشخص می کنیم.

مناقصات ایران برای دو نوع میدان یعنی میادین مشترک و میادین در حال برداشت برای افزایش بازیافت به زودی اعلام می شود، تابستان امثال اولین مناقصه برگزار خواهد شد و شاید تا آخر تیر اولین اقدامات در این زمینه صورت گیرد که قرار ما نیز بر این بوده است.

اصلاحات قراردادهای نفتی کدام است؟

قراردادهای جدید نفتی ایران (IPC) چند نوع ایراد از سوی منتقدان مطرح می شد که می‌توان آنها را به سه دسته کلی تقسیم کرد: برخی از منتقدان معتقد بودند که بستن قرارداد های نفتی خیانت و جنایت بوده که با این افراد نمی‌توانستیم بحثی داشته باشیم. دسته بعدی انتقادات مربوط به کسانی بود که حاضر بودند با ما بر سر مدل جدید قرارداد های نفتی مذاکره داشته باشند. برخی دیگر مبنی بر این بود که به نظر می‌رسد با تدوین IPC وزارت نفت از هیچ روش دیگری در زمینه توسعه نفت استفاده نخواهد کرد.

برخی می‌گویند شرکت‌های خارجی گرگ‌زاده به جا می‌گذارند

در حال حاضر ظرفیت داخلی ایران از نظر اجرای پروژه ها بسیار افزایش پیدا کرده است .تنها وظیفه شرکت خارجی در قرارداد های جدید مدیریت و مهندسی پروژه و تامین مالی است. خود شرکت برای تمام مراحل دیگر قرارداد درست مانند بیع متقابل برای تعیین پیمانکار مناقصه برگزار کنند و ما حتما میخواهیم از این طریق کار و تحرک اشتغال ایجاد کنیم و حدودا ۴۰ تا ۵۰ درصد از کار هر میدان باید به شرکتهای ایرانی سپرده شود.

درست است که ۷ یا ۸ شرکت اکتشاف و تولید نمی‌تواند در ایران فعالیت کند، اما اگر تنها یکی از این شرکت‌ها نیز رشد کند، برای کشور کافی است

نمی توان شرکت‌های خارجی را مجبور به خرید از شرکت های ایرانی کرد با این حال باید این شرکت های ایرانی را در مناقصات شرکت دهند و برای ایجاد یک سیستم و نه خرید تجهیزات با آنها قرار داد امضا کنند.

برای حمایت از ساخت داخل قراردادهای مربوط به ۱۰ قلم تجهیزات عمده نفتی را به امضا رسانده‌ایم تا از تولیدات داخلی حمایت شود و وارد بازار خرید و فروش محصولات شود. این موضوع را باید در نظر داشت که شرکت ها معمولا علاقه دارند که کالاهای اقتصادی تر را بخرند و اینکه ساخت کجا باشد تفاوتی برای آنها ندارد.

فاجعه‌ای در سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲

در دوره بین سال های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ بیشترین هزینه ها در صنعت نفت ایران خرج شد و در عین حال کمترین ارجاع کار به سازندگان و پیمانکاران داخلی داده شد یعنی ارجاع ۵۰ درصدی کار به سازندگان داخلی با ورود چینی ها به ۳۰ درصد کاهش پیدا کرد که این اصلا کار درستی نبود. اما در سال‌های اخیر بیشتر سرمایه برای اتمام طرح های نیمه تمام خرج شده است که با این میزان سرمایه گذاری نمی توان تقاضای موثر در بازار ایجاد کرد.

دولت پیشنهاد تک‌نرخی شدن بنزین را به مجلس می‌برد

احتمال لغو طرحی که مجلس نهم در آخرین هفته های فعالیت خود در مورد ادامه استفاده از سامانه سوخت بنزین و دو نرخی کردن بنزین را به تصویب رسانده بود، قوی است. ما احتمالا در بحث اصلاح بودجه تقاضای حذف این طرح را به مجلس می‌دهیم

برخی می گویند ما می‌خواهیم از این کارت سوخت ها برای دریافت اطلاعات استفاده کنیم. ما طی سال ها استفاده از سامانه سوخت میلیون ها اطلاعات جمع آوری کردیم اما از کدام یک از آنها تا کنون استفاده‌ای کرده‌ایم؟

از زمانی که از طرح پیمایش در حوزه گازوئیل استفاده کرده ایم، بین ۱۲ تا ۱۵ درصد مصرف این حامل انرژی کم شده است که این به معنای کاهش قاچاق در این حوزه است.

دو قیمتی شدن سوخت معادل فساد است و من معتقدم که از این راه چیزی نصیب دولت نمی شود.

تصمیم گیری در این موردتغییر قیمت سوخت در طرح اصلاح بودجه بر عهده دولت است.

اعدام زنجانی جعبه‌سیاه را از بین می‌برد

بابک زنجانی هنوز در زندان است و هیچ‌یک از بدهی های خود را تسویه نکرده است؛ البته یک سری اموال او به وزارت نفت داده شده و ما به دنبال فروش این اموال هستیم که این اموال در فروش با مشکلات زیادی مواجه اند و در نهایت فکر نمی کنم بتوان تمام اموال اورا به فروش رساند و رقم بزرگی نیز از این طریق عاید وزارت نفت نخواهد شد.

ارزش دارایی های زنجانی به ۲۰۰۰ میلیارد تومان نمی‌رسد، بدهی‌های رسمی وی نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان است و هنوز نیز می‌گوید فردا و پس فردا بدهی خود را می‌دهم. اما با این اموالی که به دست ما رسیده است رقمی عاید وزارت نفت نمی شود. قوه قضائیه در این زمینه کار خود را می کند. ما علاقه ای نداریم که ایشان اعدام شود، چرا که زنجانی در حال حاضر مثل جعبه سیاهی است که با اعدام شدن گم می شود. اما بهرحال انصاف و عدالت در این زمینه رعایت شده است.

اولویت‌های وزارت نفت در سال پایانی دولت یازدهم

مهم ترین اولویت ها در آخرین سال باقی مانده از عمر دولت یازدهم این است که بیشترین واحد های پارس جنوبی را وارد مدار تولید کنم، تولید از غرب کارون را به بالای ۲۵۰ هزار بشکه در روز برسانم و شش میلیارد دلار طرحی که ظرف این یک سال می تواند در پتروشیمی انجام شود را به مدار بیاورم و گاز رسانی روستایی را به حدود ۹۳ درصد پوشش کشوری برسانم و در نهایت نیز اگر بتوانیم چند قرارداد در قالب IPC به امضا برسانیم اولویت ها به خوبی انجام می شود.

تا پایان امسال چهار فاز یعنی فاز ۱۹ که معادل ۲ فاز متعارف است به علاوه فاز های ۲۰ و ۲۱ باید وارد مدار تولید شود و برای سال آینده نیز پالایشگاه فازهای باقی مانده از فاز های پارس جنوبی ساخته می‌شود اما به دلیل پاره‌ای از مشکلات ممکن است کمی عقب بمانیم.

تولید ما بر اساس برنامه باید تا پایان ۵ ساله به ۵.۸ میلیون بشکه شامل ۴.۸ میلیون بشکه نفت خام و یک میلیون بشکه میعانات گازی به علاوه رسیدن به ۱۰۰۰ میلیون متر مکعب تولید گاز طبیعی برسد که این رقم بسیار مهمی است. همچنین در پایان برنامه پنجم توسعه لازم است صنعت پتروشیمی به ۴۰ میلیارد دلار تولید برسد.

در پایان برنامه پنجم توسعه پوشش شبکه گازی کشوری نیز با رسیدن به پوشش حدود ۹۶ درصدی کشور تقریبا کامل می شود.

دوشنبه 7 تیر 1395  9:17 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها