0

ثواب روز به روز ماه خدا

 
nazaninfatemeh
nazaninfatemeh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 81124
محل سکونت : تهران

ثواب روز به روز ماه خدا

ابن عباس نقل می کند که از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) شنيدم كه فرمودند: «اگر مى‏‌دانستيد چه چيزهايى (فيض هایی) براى شما در ماه رمضان نهفته است، مسلماً بيشتر خدا را سپاس مى‏گفتيد.» این برکات هر روزه را به نقل از رسول خدا(ص) در جدول زیر آورده‌ایم:
 
 
 

ثواب

روز

خداوند تمام گناهان امت مرا- چه پنهان و چه آشکار را مى ‏آمرزد، و (مقام) شما را دو هزار درجه بالا مى ‏برد، و براى شما پنجاه شهر بنا مى‏‌سازد.

روز اول

خداوند به ازاى هر گامى که در آن روز بر مى ‏داريد، (ثواب) عبادت يک سال و ثواب يک پيامبر را در نامه اعمالتان مى‏نويسد، و اجر روزه يک سال را به نام شما ثبت مى‏ کند.

روز دوم

به شماره هر مويى که بر بدن داريد، سرايى در فردوس از در سفيد و فروزان به شما عنايت می‌کند، که در قسمت فوقانى اين بارگاه دوازده هزار اطاق از نور، در قسمت زيرين آن دوازده هزار اطاق قرار دارد، و در هر اطاقى هزار تخت است، و بر هر تختى يک حورى (آرميده است)، و هر روز هزار فرشته بر شما وارد می‌شود، که در دست هر يک از آنها هديه‏اى است.

روز سوم

خداوند در بهشت جاودانه خود هفتاد هزار کاخ به شما کرم می‌کند که در هر کاخى هفتاد هزار اطاق، و در هر اطاقى پنجاه هزار تخت، و بر هر تختى يک حورى است، و در برابر هر حورى هزار خدمتکار (آماده خدمت) ايستاده ‏اند، که روسرى يکى از اين خدمتکارها از دنيا و آنچه در اوست، بهتر است.

روز چهارم

خداوند در جنة المأوى هزار شهر به شما عنايت می‌کند، که در هر شهرى هفتاد هزار خانه است، و در هر خانه‏اى هفتاد هزار سفره، و بر روى هر سفره‏اى هفتاد هزار ظرف، و در هر ظرفى شصت هزار نوعى از خوردني‌ها قرار دارد که هيچ يک از آنها شبيه ديگرى نيست.

روز پنجم

خداوند در دار السلام صد هزار خانه به شما مى ‏بخشد، که در هر شهرى صد هزار خانه است، و در هر خانه‏اى صد هزار اطاق، و در هر اطاقى صد هزار تخت زرين قرار دارد، که طول هر تخت هزار ذراع است، بر هر تختى همسرى حورى که داراى سى هزار گيسو از در و ياقوت بافته شده است آرميده، و هر گيسوى او را يک صد کنيز به دست مى گيرند.

روز ششم

خداوند در جنة النعيم، ثواب چهل هزار شهيد و چهل هزار صديق را به شما عطا می‌کند.

روز هفتم

خداوند پاداشى برابر با ثواب عمل شصت هزار عابد، و شصت هزار زاهد به شما کرامت می‌کند.

روز هشتم

ثواب هزار عالم و هزار معتکف، و هزار مرزبان به شما عنايت مى‏‌فرمايد.

روز نهم

خداوند هفتاد هزار حاجت شما را برآورده مى‌‏سازد، و آفتاب و ماه و ستارگان و چهارپايان و پرندگان و درندگان و هر سنگ و گل و تر و خشک و تمام ماهيان درياها و برگهاى درختان براى شما (از خداوند) طلب آمرزش و مغفرت مى‌‏کنند.

روز دهم

خداوند براى شما ثواب چهار حج و چهار عمره، که هر حجّى به همراه پيامبرى از پيامبران، و هر عمره‏اى به همراه صديقى يا شهيدى به جا آورده شود، به شما اعطا می‌کند.

روز یازدهم

خداوند مقرر فرموده است که گناهان شما را به حسنات مبدل کرده، و حسنات شما را چند برابر کنند، و به ازاى هر حسنه‌‏اى يک ميليون حسنه در نامه اعمالتان مى‏ نويسند.

روز دوازدهم

خداوند پاداشى برابر با عبادت اهل مکه و مدينه در نامه اعمال شما مى‏ نويسد، و شفاعت از بندگان خود را به شماره سنگها و ريگهايى در فاصله مکه و مدينه به چشم مى ‏خورد براى شما مقدر مى‌‏فرمايد.

روز سیزدهم

گويا ثواب ملاقات و مصاحبت با آدم و نوح و پس از آنها ابراهيم و موسى و پس از آنها داود و سليمان نصيب شما مى‏گردد بدين صورت که با هر پيغمبرى دويست سال خدا را پرستش کرده باشيد.

روز چهاردهم

حاجات دنيوى و اخروى شما را برآورده می‌کند، و آنچه را که به‏ايوب عطا کرده است به شما نيز ارزانى مى‏دارد، و دعايتان را اجابت می‌فرماید، و حاملان عرش براى شما طلب آمرزش کنند، و خداوند در قيامت چهل نور به شما کرامت فرمايد که ده نور از سمت راست و ده نور از سمت چپ و ده نور از روبرو و ده نور از پشت سر شما (مى‏‌تابد).

روز پانزدهم

خداوند به هنگامى که از قبر بيرون مى‏آييد شصت جامه براى اينکه بپوشيد، و شترى ماده براى آنکه سوار شويد، در اختيار شما قرار مى‏دهد، و ابرى براى شما مى‏فرستد که (سايبان شما باشد) و شما را از گرماى آن روز رهايى بخشد.

روز شانزدهم

خداوند تبارک و تعالى می‌فرماید: من آنها و پدرانشان را آمرزيدم، و سختيهاى روز قيامت را از آنها برداشتم.

روز هفدهم

خداوند به جبرئيل و ميکائيل و اسرافيل و حاملان عرش و کرسى و کروبيان فرمان مى‏دهد که براى امت محمد صلى الله عليه و آله و سلم تا سال آينده طلب آمرزش کنند، و روز قيامت ثواب بدريون (کسانى که در غزوه بدر ملازم رکاب پيامبر گرامى اسلام بودند) را به شما عنايت می‌فرماید.

روز هجدهم

هيچ فرشته‏اى در آسمانها و زمين باقى نمى‏ماند مگر آنکه از خداوند خويش رخصت مى‏طلبد تا هر روز به زيارت قبور شما بيايند، و هر فرشته‏اى يک هديه و يک نوشيدنى به همراه دارد.

روز نوزدهم

خداوند هفتاد هزار فرشته مى‏فرستد تا شما را از (مکر و وسوسه) هر شيطان رانده‏شده‏اى حفظ کند، و به‏ ازاى هر روزى که روزه داشته‏ايد خداوند پاداش روزه صد سال را در نامه اعمال شما مى‏نويسد، و ميان شما و آتش جهنم گودالى قرار مى‏دهد، و ثواب کسى را که تورات و انجيل و زبور و فرقان را خوانده باشد به شما عنايت فرمايد، و به تعداد پرهاى جبرئيل عليه السلام پاداش عبادت يک سال را بنام شما ثبت و ضبط می‌کند، و ثواب تسبيح عرش و کرسى را کرامت می‌فرماید، و به تعداد هر آيه‏اى از قرآن هزار حورى را به همسرى شما در مى‏آورد.

روز بیستم

خداوند قبر شما را هزار فرسنگ (براى راحتى شما) فراخ مى‏سازد، و تاريکى و وحشت قبر را از شما دور می‌کند و قبرهاى شما را همانند قبرهاى شهدا قرار مى‏دهد، و سيماى شما را همانند صورت حضرت يوسف فرزند حضرت يعقوب می‌کند.

روز بیست و یکم

خداوند فرشته مرگ را بدانسان که براى پيامبران- که درود ما بر آنان باد- فرستاد، به (يارى) شما مى‏فرستد، و ترس و وحشت و منکر و نکير را از شما برمى‏دارد، و غم دنيا و عذاب آخرت را از شما دور مى‏سازد.

روز بیست و دوم

از پل صراط با پيامبران و صديقان و شهدا و شايستگان عبور مى‏کنيد، و مانند آن باشيد که همه يتيمان امتم را سير کرده باشيد، و همه برهنگان امتم را پوشانيده‏ايد.

روز بیست و سوم

هيچ يک از شما بدرود حيات نمى‏گوئيد مگر آنکه مقام خود را در بهشت ببينيد، و به هر يک از شما ثواب هزار بيمار و هزار غريبى را که براى طاعت خداوندى (از شهر و ديار خود) بيرون آمده‏اند عنايت می‌کند، و به‏ ثواب آزاد ساختن هزار بنده از فرزندان اسماعيل (نيز) نائل مى‏شويد.

روز بیست و چهارم

خداوند هزار سراى بارگاه سبز رنگ در زير عرش براى شما بنا می‌کند، که در فراز هر بارگاه، خيمه‏اى از نور قرار دارد، و خداوند تبارک و تعالى (شما را اعم از مرد و زن) مورد خطاب قرار داده می‌فرماید: اى امت احمد! منم پروردگار شما و شما بندگان و کنيزان منيد؛ در سايه عرش من و در اين بارگاهها مقام کنيد، و بخوريد و بياشاميد، گواراى شما باد! هيچ ترسى براى شما نيست و غمگين نخواهيد شد؛ اى امت محمد! به عزت و جلالم قسم، شما را به گونه‏اى به بهشت مى‏فرستم که موجب شگفتى پيشينيان و آيندگان گردد، و هر يک از شما را با هزار تاج از نور، تاجدار کرده، و بر مرکبى از نور سوار کنم که عنانش از نور است، و عنانش داراى هزار حلقه از طلا، و در هر حلقه‏اى فرشته‏اى گمارده شده است، و به دست هر فرشته‏اى عمودى از نور قرار دارد، تا آنکه با اين هيأت و بدون محاسبه و حساب وارد بهشت شود.

روز بیست و پنجم

خداوند از روى رحمت به شما نظر مى‏افکند، تمام گناهانتان را مى‏آمرزد، مگر خونهاى به باطل ريخته شده و اموال بناحق تصرف شده، و خانه شما را روزى هفتاد بار از (آلودگى به) غيبت و دروغ و بهتان پاک مى‏سازد.

روز بیست و ششم

(مقام و منزلت شما چنان است که) گويا هر مرد با ايمان وزن ديندارى را يارى کرده، و هفتاد هزار برهنه را پوشانيده، و هزار مرزبان را خدمت کرده باشيد، و گويا هر کتابى را که خداوند بر پيامبرانش نازل کرده است‏ خوانده باشيد.

روز بیست و هفتم

خداوند در بهشت جاويدان، براى شما صد هزار شهر از نور بنا می‌کند، و در جنة المأوى يک صد هزار کاخ از نقره، و در جنة النعيم يک صد هزار خانه از عنبر اشهب، و در جنة الفردوس يک صد هزار شهر که در هر شهر يک هزار حجره قرار داده به شما عنايت می‌فرماید، و در جنة الخلد يک صد هزار منبر از مشک، و در درون هر منبرى هزار اطاق از زعفران، و در هر اطاقى هزار تخت از در و ياقوت، و بر هر تختى همسرى از حوران بهشتى به شما عطا می‌کند.

روز بیست و هشتم

خداوند يک ميليون محله و در هر محله‏اى خيمه‏اى سپيد رنگ، و در هر خيمه‏اى تختى از کافور سپيد و بر هر تختى هزار بستر از سندس سبز رنگ، و بر هر بستر حوريه‏اى است که هفتاد جامه پوشيده است و داراى هفتاد هزار گيسو که با در و ياقوت زينت يافته‌‏اند، به شما کرامت فرمايد.

روز بیست و نهم

خداوند به ازاى هر روزى که گذشته است، ثواب هزار شهيد و هزار صديق و عبادت پنجاه سال را در نامه اعمال شما ثبت می‌کند. و نيز به ازاى هر روز روزه‏دارى ثواب دو هزار روز، روزه مى‌‏نويسد، و درجات شما را به تعداد آنچه را که رود نيل رويانده است بالا مى‏برد، و برات آزادى از آتش جهنم و جواز عبور از صراط و امان نامه مصون بودن از عذاب را به دست شما مى‌‏دهد.

روز سی ام

 
و بهشت داراى درى است که به آن ريان مى ‏گويند و اين در تا روز قيامت باز نمى‏ شود (و در قيامت) اين در به روى مردان و زنان روزه دار امت محمد صلى الله عليه و آله و سلم گشوده‏ مى‏‌گردد، سپس رضوان خازن بهشت ندا می‌کند:
«اى امّت محمّد! به سوى ريان بشتابيد، و امت من از اين رو به بهشت وارد می‌شود. پس کسى که در اين ماه مورد آمرزش الهى قرار نگيرد در کدام ماه آمرزيده خواهد شد؟! هيچ نيرو و قدرتى نيست مگر آنکه از جانب پروردگار بلند مرتبه است.»


 
 
 
منبع: کتاب پاداش نيکيها و کيفر گناهان، ترجمه ثواب الأعمال‏،ابن بابويه، محمد بن على‏؛ با تصرف و تلخیص.

اریحا

از همه دل بریده ام،دلم اسیر یک نگاست،تمام آرزوی من زیارت امام رضـــــــــاست

یک شنبه 6 تیر 1395  2:18 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها