0

آب و هواهای مختلف چه تاثیری بر مزاج مختلف دارند؟

 
ehsanrostami
ehsanrostami
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1394 
تعداد پست ها : 13263
محل سکونت : کرمانشاه

آب و هواهای مختلف چه تاثیری بر مزاج مختلف دارند؟

برای بدن بیمار هوایی مناسب است که ضد مزاج بیماری فرد را داشته باشد. در زیر به برخی از آثار هر نوع آب و هوا اشاره شده است:

1- هوای گرم: هوای گرم باعث لاغرشدن ، زرد شدن و صورت و سوختن خلط ها در بدن می شود. منافذ بدن را باز می کند، لذا باعث افزایش تعریق و در نتیجه کاهش ادرار می شود. به سبب این ویژگی ها تمامی قوای فرد را تضعیف می کند، تشنگی فرد را بیشتر می کند و میل به غذا را کاهش می دهد. در کل هوای گرم برای هیچ بدن سالمی منفعت ندارد ولی در افرادی که به بیماری های ناشی از مزاج سرد مثل لقوه، قلج و تشنج مبتلا هستند، مفید واقع می شود.

2- هوای سرد: در مقایسه با هوای گرم، هوای سرد برای حفظ سلامتی در افراد سالم مفیدتر است. چرا که بدن را استوار می کند و منافذ بدن را می بندد و لذا حرارت را در بدن حفظ می کند. در نتیجه غذا بهتر هضم می شود و میل فرد به غذا بیشتر شده و بیماری های گرم بهبود می یابند. در هوای سرد رطوبت ها به عرق تبدیل نمی شوند، پس در بدن تجمع می یابند. ادرار بیشتر شده و اجابت مزاج کمتر می شود.

3- هوای مرطوب: رطوبت را در بدن نگه می دارد و برای افراد لاغر و خشک مزاج مفید است به علاوه پوست را نرم و روشن می کند.

ویژگی های فصول مختلف سال از نظر مزاج

برای هر فصل مزاج و اعتدال خاصی وجود دارد و هر سال معتدل متشکل از فصول معتدل است. معتدل ترین فصل سال، بهار است و یک یا دو بارش در آن رخ می دهد. فصل تابستان، گرم و خشک است در آن خنکی یا باران وجود ندارد.

فصل پاییز، از نظر گرما و سرما معتدل است، اما از نظر خشکی و رطوبت از اعتدال خارج شده و بیش از یک تا دو باران در آن می بارد.

فصل زمستان، باید سرما و باران در آن بیشتر از سایر فصول باشد ولی این مسئله نباید بیش از حد اعتدال باشد.

به صورت کلی اگر سالی معتدل باشد، بیماری ها در آن کمتر رخ می دهند ولی در سال های غیرمعتدل که همه فصول از نظر مزاج مشابه هستند بیماری ها طولانی می شوند چرا که در حالت طبیعی بیماری ناشی از سوء مزاج در فصول بعد به علت مزاج فصل به صورت خود به خود بهبود می یابد. در سال غیرمعتدل این حالت اتفاق نمی افتد و بیماری های مزمن بیشتر بروز می کنند.

یک شنبه 6 تیر 1395  8:50 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها