0

خطر ورشکستگی ۵۰۰ کارگاه تولیدی در ایران با آغاز تولید چادر مشکی در چین

 
ehsanrostami
ehsanrostami
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1394 
تعداد پست ها : 13263
محل سکونت : کرمانشاه

خطر ورشکستگی ۵۰۰ کارگاه تولیدی در ایران با آغاز تولید چادر مشکی در چین

اسدالله سلیمانی عضو هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان عفاف و حجاب در نمایشگاه عفاف و حجاب نمایشگاه قرآن به معضل قدیمی بازار چادر مشکی اشاره کرد و گفت: در مورد مواد اولیه سالهاست که مشکل داریم یک چند وقتی روی کارخانه شهرکرد مانور دادند ولی متاسفانه هنوز از این کارخانه خروجی مناسبی نداشته‌ایم که بتواند در بازار با معادل خارجی رقابت کند. تولیدات داخلی ما هم بیشتر فقط در زمینه چادر نماز و بخش طراحی و دوخت است و این برای من تولید کننده داخلی یک درد است برای من مسلمان یک درد است که در کشور خودم با عنوان جمهوری اسلامی نتوانم لباس حجاب را تولید کنم.

وی ادامه داد: متاسفانه وقتی علت را جویا می شویم می بینیم همه از وجود یک مافیا می‌گویند که بازار را در انحصار خودش دارد و ناخواسته جریانی هم دارد به این مافیا کمک می کند از یک طرف ضعف صنعت نساجی و ضعف تولیدات داخلی ماست که باعث می‌شود کالای خارجی رقیب سرسختی نداشته باشد و از سمت دیگر انحصاری شدن واردات است که محدود به چند نفر است.

سلیمانی تصریح کرد: اگر مردم به جنس داخلی توجه کنند ولو با کیفیتی پایین تر و دولت هم در جهت توسعه و پیشرفت این صنعت از لحاظ سخت افزاری و تکنولوژی تسهیلات با شرایط مناسب ارائه دهد ، یک‌سال هم واردات محدود شود شک نکنید ایران هم پتانسیل داشتن بهترین و با کیفیت ترین پارچه‌ها به خصوص چادر مشکی را دارد، یکی از اهداف انجمن تولید کنندگان حجاب همین است که به تولیدات داخلی بها داده و در بحث اقتصاد مقاومتی مشارکت کند.

وی در ادامه گفت: از بالاترین مقامات این کشور خواهش می‌کنم که دستور بدهند تولید چادر مشکی در داخل انجام شود و جلوی عرض اندام مافیای چادر مشکی را بگیرند، متاسفانه این مافیا آنقدر قدرتمند است که هر وزیر و مسئولی که آمده نتوانسته خللی در کار این مافیا ایجاد کند.

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان عفاف و حجاب اظهار داشت: کارخانه شهرکرد به زودی مورد بهره برداری مجدد قرار می گیرد شروع به کار این مجموعه عظیم 45 میلیارد تومانی قرار بود از اردیبهشت ماه 95 باشد خودشان ادعا دارند محصولاتی هم تولید کرده‌اند ولی در بازار چیزی عرضه نشده است من طبق اطلاعاتی که دارم 30 درصد محصولات این کارخانه تایید کیفیت شده و قرار است پس از تایید کره ای‌ها کارخانه شهرکرد به تولید انبوه برسد و ما صادرکننده اول چادر در منطقه باشیم.

سلیمانی اضافه کرد: اگر تولید چادر مشکی در ایران باشد ما اشتغال آفرینی مضاعفی داریم از مرحله تولید و چیدن پنبه و تولید نخ تا تولید پارچه و طراحی و دوخت و فروش هر کدام از این مراحل عده زیادی را تحت پوشش قرار می‌دهد و کارآفرینی می‌کند اشتغالی که هیچ‌وقت با تعطیلی روبرو نمی شود البته اگر بتوانیم در تولیدات داخلی خود کفا باشیم.

وی ادامه داد: داخل تولیدی‌های ما و همین نمایشگاه زنانی شاغل هستند که بی سرپرست یا بد سرپرست هستند و اگر تولیدات داخلی نباشد شاید مشکلات اجتماعی زیانباری ایجاد شود ریشه مشکلات اجتماعی در بیکاری است و بیکاری با حمایت دولت از بخش داخلی ریشه کن خواهد شد.

سلیمانی با اشاره به این موضوع که در جهت ساماندهی و اتحاد بین تولید کنندگان لباس حجاب و در قالب بخش خصوصی انجمن تولید کنندگان عفاف و حجاب تشکیل شده از رایزنی با نمایندگان مجلس خبر داد و گفت: مشغول مذاکره با نمایندگان مجلس هستیم تا در جهت حذف مالیات‌ها، کاهش تعرفه ها، وضعیت بیمه و... اقدامات مناسبی ارائه دهند. اگر دولت بتواند این حجم عظیم خروج ارز به واسطه واردات بی رویه پارچه را کنترل و جلوگیری کند شک نکنید ایران از قدرت های تولید در زمینه نساجی و چادر مشکی خواهد شد.

وی افزود: کالاهای بسیاری هست که در ایران توان تولید آن وجود دارد ولی متأسفانه مصرف عمده داخلی‌مان را با واردات تامین می‌کنند که این خلاف صرفه اقتصادی و اصول اقتصاد مقاومتی است.

مسئول قیمت گذاری و خزانه داری انجمن تولید کنندگان عفاف و حجاب گفت: متاسفانه یک ماه پیش شنیدم که تولید و طراحی و دوخت چادر مشکی در چین شروع شده و اگر این اقدام آزاد شود و علنی شود بیش از 500 کارگاه تولید چادر در ایران با خطر ورشکستگی روبرو می‌شوند اگر فقط 10 نیروی کار برای هر تولیدی درنظربگیریم یعنی 5000 نفر که خودتان می دانید اکثریت این نیروها زنان بی سرپرست و بدسرپرست هستند. بنابراین باید هر چه سریعتر نسبت به خودکفایی در زمینه تولید پارچه چادر مشکی در کشور اقدام کنیم تا از مرحله تولید پارچه تا تولید چادر مشکی در اختیار کشور خودمان باشد.

به گزارش فارس، بخش عفاف و حجاب بیست و چهارمین دوره نمایشگاه  قرآن که به همت انجمن تولیدکنندگان محصولات عفاف و حجاب در محل مصلای تهران در حال برگزاری است همه روزه از ساعت 18 تا 23 پذیرای بازدیدکنندگان است.

شنبه 5 تیر 1395  2:19 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها