0

ارتباط سوره حمد با درهای بهشت در سخن صدر المتألهین

 
a433b6090c
a433b6090c
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1394 
تعداد پست ها : 14579
محل سکونت : خراسان جنوبی

ارتباط سوره حمد با درهای بهشت در سخن صدر المتألهین

ارتباط سوره حمد با درهای بهشت در سخن صدر المتألهین

 

80994898007996459717.jpg;

 آیت الله جوادی آملی در بخشی دیگر از تفسیر قرآن به ارتباط سوره حمد با درهای بهشت در سخن صدر المتألهین
اشاره كرده و می گوید: این سوره مباركه فاتحه با آن مقدمه‌ای كه انسان در هنگام قرائت یا هنگام نماز انجام می‌دهد، شامل 8 بخش از درهای هشتگانه بهشت است. از این جهت كه بهشت دارای ابواب ثمانیه است،‌ دارای هشت در است، اگر كسی سوره مباركه حمد را در نماز با آن آداب معینی كه گفته‌اند قرائت كند، از هر دری از این درهای هشت‌گانه وارد بهشت می شود.
 یكی در معرفت است، كه انسان قبل از این سوره می ‌گوید «إنی وجهت وجهی للذی فطر السماوات و الارض»با معرفت شروع می كند و از در معرفت وارد بهشت می ‌شود. وقتی آیه مباركه «بسم الله» را می ‌گوید از در ذكر وارد بهشت می ‌شود. وقتی آیه مباركه «الحمد لله رب العالمین» را می ‌گوید از در شكر وارد بهشت می ‌شود.
 وقتی «الرحمن الرحیم» را می‌گوید از در رجا وارد بهشت می‌شود. وقتی «مالك یوم الدین»را می گوید از در خوف وارد بهشت می‌شود . چون بهشتیان كسانی ‌اند كه «یدعون ربهم خوفا و طمعا» وقتی «ایاك نعبد و ایاك نستعین» را می گوید از راه اخلاص و عبادت خالصه وارد بهشت می ‌شود. وقتی «اهدنا الصراط المستقیم» را می گوید از راه دعا وارد بهشت می ‌شود.
 وقتی «صراط الذین انعمت علیهم» را می‌ گوید از راه ائتسا و اقتدای به انبیا و اولیای الهی وارد بهشت می‌شود. چون خدای سبحان انسان را امر كرد كه به اینها اقتدا كنید «لقد كان لكم فی رسول الله اسوة حسنة» یا نسبت به بزرگان دیگر فرمود: «لقد كان لكم فیهم اسوة حسنة» باب اقتدای به سیره سلف صالح یعنی انبیا و اولیای الهی. این را هم بعضی از بزرگان اهل تفسیر فرمودند كه از مجموع مقدمه این سوره و آیات هفتگانه این سوره انسان می ‌تواند به یكی از این درهای هشتگانه‌ بهشت سعادت وارد بشود.
منبع: خبرگزاری مهر- گروه دین و اندیشه.
شنبه 5 تیر 1395  1:35 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها