0

برداشت گاز ایران از پارس جنوبی تا پایان سال با قطر برابر می‌شود

 
victoryone
victoryone
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 6328
محل سکونت : خوزستان

برداشت گاز ایران از پارس جنوبی تا پایان سال با قطر برابر می‌شود

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: با بهره برداری از ۵ فاز استاندارد، حداقل تا پایان سال جاری ۱۰۰ میلیون مترمکعب به میزان برداشت گاز از پارس جنوبی افزوده می شود و با میزان برداشت فعلی گاز قطر برابر می شویم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، علی اکبر شعبانپور در نشستی خبری در محل بارگیری سکوی فاز 18 پارس جنوبی اظهار داشت: روز گذشته بارگیری سکوی 18B بر روی بارج انتقال دهنده انجام شده است که کاری بسیار عظیم، تخصصی و حساس بود که مجموعه همکاران ما توانستند آنرا به انجام برسانند.

وی افزود: سکویی که به عنوان سکوی 18B آماده و بارگیری شده همان سکوی 14D بود که با توجه به اینکه دو سکوی 17B و 18B در یارد صدار پیشرفتی نداشتند با برنامه ریزی هایی که انجام شد تصمیم گرفتیم سکوهای 14C و 14D با اعمال تغییرات و اصلاحاتی به عنوان سکوهای 17B و 18B آماده شوند.

شعبانپور تصریح کرد: این جایگزینی و اصلاح ساختاری باید دو طرفه باشد و بعدا در سکوهای موجود در یارد صدرا نیز تغییراتی اعمال شود تا به عنوان سکوهای فاز 14 مورد استفاده قرار گیرند.

این مقام مسئول در خصوص بارگیری سکوی 18B گفت: بحث بارگیری عرشه ای با حدود 2700 تا 2800 تن وزن مطرح بود که ابعاد بسیاری بزرگی دارد و حساسیت کار در این است که باید در زمانی این کار انجام می گرفت که با محسابه دقیق مد دریا، سطح بارج با سطح کنار اسکله یکسان می شد و با برنامه ریزی ها و محاسباتی که انجام شده بود مشخص شد که روز گذشته از ساعت 7:10 صبح تا 7:30 باید اینکار انجام شود و بارگیری در این زمان با موفقیت انجام شد.

وی افزود: از روز گذشته پس از اتمام عملیات بارگیری، مهاربندی سکو بر روی بارج آغاز شده که اینکار حدود 20 روز زمان نیاز دارد و پیش بینی شده از روز 25 یا 26 تیرماه پایان عملیات مهاربندی و آغاز حرکت به دریا را داشته باشیم؛ با توجه به شرایط دریا، طی مسیر تا محل نصب عرشه حدود 2 تا 3 روز به طول می انجامد و برای نصب هم باید 3 روز وضعیت دریا به گونه ای باشد از نظر آرامش دریا و میزان موج های دریا بتوان این سازه 2800 تنی را بلند کرد و بر روی جای خود قرار داد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس خاطرنشان کرد: در حال حاضر حفاری 11 حلقه چاه در سکوی 18B حفاری تمام شده و آماده جداسازی است و حداکثر تا هفته آینده دستگاههای حفاری کنار می روند و شرایط آماده نصب این عرشه خواهد بود و زمان نصب هم حداکثر یک هفته پیش بینی می شود.

وی ادامه داد: بعد از آن عملیات هوک آپ و راه اندازی را در زمانی 5 ماهه خواهیم داشت و پیش بینی می شود تا پایان آذرماه نخستین محموله گاز تولیدی به خشکی برسد.

این مقام مسئول از اجرای خط لوله 115 کیلومتری تا خشکی خبر داد و گفت: گاز تولیدی از سکوی 18B با استفاده از خط لوله ای 8 کیلومتری به سکوی 18B انتقال می یابد و از آنجا با خط لوله ای 115 کیلومتری به ساحل متقل می شود و در مجموع از دو سکوی 18A و 18Bتا پایان آذرماه یک میلیارد فوت مکعب تولید گاز خواهیم داشت.

وی افزود: عرشه دوم که عرشه 17B است اکنون 86 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که باید دو شیفت به صورت پیوسته کار شود تا بتوانیم آنرا تا حداکثر 45 روز تا دو ماه آینده کامل و آماده بارگیری کنیم و مجموعه فازهای 17 و 18 که یک پالایشگاه دو میلیاردی است را تا پایان سال جاری آماده بهره برداری کنیم.

مدیرعامل شرکت نفت گاز پارس تصریح کرد: اولویت امسال ما بحث 5 تا فاز استاندار است، یکی فاز 20 و 21 است که دو فاز، هر فاز با ظرفیت یک میلیارد فوت مکعب است؛ دیگری فاز 19 است که دو میلیارد فوت مکعبی است و یک میلیارد فوت مکعبی هم فاز 18 است که مجموعا معادل 5 میلیارد فوت مکعب تولید گاز در روز خواهد بود.

شعبانپور خاطرنشان کرد: با بهره برداری از این 5 فاز استاندارد، حداقل تا پایان سال جاری 100 میلیون مترمکعب به میزان برداشت گاز از پارس جنوبی افزوده می شود و با میزان برداشت فعلی گاز قطر برابر می شویم؛ طبق بررسی هایی که انجام داده ایم به نظر می رسد قطر در 3 سال گذشته روی نگهداشت تولید برنامه ریزی کرده است.

جمعه 4 تیر 1395  11:19 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها