0

ماجرای تبعیت امام حسین(ع) از برادر و امامش

khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 89277

تسنیم/ امام حسن (ع) در سفارشی دربارۀ امام حسین (ع) به محمد حنفیه می‌فرمایند: «ای محمد بن علی! نمی‌دانی که حسین بن علی (ع) بعد از وفات من و بعد از جدایی روحم از پیکرم، امام پس از من است و نزد خداوند نام او به امامت در کتاب (لوح محفوظ یا قرآن) ثبت است و وارث پیامبر (ص) است و این ارث از پدر و مادرش به او داده ‌شده است، خدا می‌داند که شما بهترین مردم هستید، لذا محمد (ص) را از میان شما به رسالت برگزید و محمد (ص)، علی (ع) را انتخاب کرد، علی (ع) مرا به امامت برگزید و من حسین (ع) را برگزیدم.

این سفارش، یعنی امام حسن (ع)، امامِ سیدالشهداء (ع) بودند و امام حسین نیز نسبت به برادرشان تبعیت داشتند؛ شاهد بر این کلام جایی است که امام حسن وقتی بعد از امیر‏المؤمنین (ع) زعامت مسلمانان را عهده‌دار شدند، به مردم فرمودند: «با من بر سر فرمانبرداری و گوش به فرمان بودن، بیعت کنید و با هر کس جنگیدم شما نیز بجنگید و با هر کس در صلح بودم شما نیز در صلح باشید». مردم بعد از شنیدن این سخن تردید و از بیعت نیز خودداری کردند، سپس نزد امام حسین (ع) آمدند تا با ایشان بیعت کنند، اما امام حسین (ع) فرمودند: «پناه بر خدا از اینکه تا وقتی برادرم حسن زنده است، با شما بیعت کنم»، همین امر موجب شد تا آنان بار دیگر به سمت امام حسن (ع) روی آورند و با او بیعت کنند.

ارزش و احترامی که امام حسین (ع) نسبت به برادر و امامش قائل بودند، آنچنان بود که نقل شده ایشان در مجلسی که امام حسن (ع) حضور داشت، سخن نمی‌گفت (نظر نمی‌داد)، تا آنگاه که امام حسن (ع) [از آن مجلس] برمی‌خاست؛ و یا در جریان صلح امام حسن (ع) عده‌ای نزد امام حسین (ع) آمدند و از ایشان خواستند تا با این اقدام مخالفت کنند، اما امام حسین (ع) با تبعیت کامل از امامش نه تنها با قاطعیت، از صلح برادر خود با معاویه حمایت کرد بلکه خود نیز با معاویه بیعت کرد و هنگامى که قیس بن سعد نظر او را در این باره جویا شد، با صراحت نظر خود را اعلام فرمود.

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

پنج شنبه 3 تیر 1395  12:56 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها