0

حباب افزایش 30 درصدی قیمت شکر به زودی شکسته می شود

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

حباب افزایش 30 درصدی قیمت شکر به زودی شکسته می شود

 

حباب افزایش 30 درصدی قیمت شکر به زودی شکسته می شود

 

گران شدن شکر در روزهای اخیر موجب تنش در بازار عرضه این کالا شده به گونه ای که مصرف کنندگان ناچار به خرید شکر با افزایش قیمت حدود 30درصدی نسبت به ماه گذشته شده اند. عضو انجمن صنفی قند و شکر براین باور است که گران شدن شکر در روزهای آغازین ماه رمضان به دلیل کشش تقاضا برای این محصول است و افزود : به شکل سنتی مصرف شکر در ماه مبارک رمضان بالا رفته و تقاضا برای این محصول زیاد می شود و کشش تقاضا به شکل گران شدن و گرانفروشی از طرف عرضه کنندگان ظاهر می شود .

 

وی ادامه داد : بیش از 60 درصد از یک میلیون و 200 هزار تن شکر مورد نیاز کشور از طریق واردات شکر خام تامین می شود و اعلام نرخ 3050 تومانی دلار  موجب شد که قیمت شکر در روزهای اخیر افزایش پیدا کرده و عرضه و تقاضا نیز مزید بر علت شده و نهایتا شاهد رشد حدود 30 درصدی قیمت در بازار هستیم . وضعیت نابسامان بورس کالا در روزهای اخیر یکی دیگر از دلایل گران شدن شکر عنوان شده که بهمن دانایی دبیر انجمن کارخانه‌های قند و شکر در این باره توضیح داد: با افزایش عرضه شکر در بورس کالا از 2 هزار تن به 6 هزار تن قیمت این کالا به 2300 تومان مصوب بازگشت.


دانایی جولان واسطه ها در بازار شکر را از دیگر دلایل گرانی این کالا دانست و ادامه داد: قیمت فروش شکر برای کارخانه‌ها  توسط دولت 2515 تومان مصوب شده که کارخانه‌ها شکر را با قیمت 2300 تومان عرضه می‌کنند و مابه التفاوت 215 تومانی آن را از دولت دریافت می‌کنند. بر این اساس پس از عرضه شکر به قیمت مصوب 2300 تومان توسط کارخانه‌ها به  مشتریان، واسطه‌ای دیگر برای خرید شکر به قیمت 2400 تا 2450 تومان از خریدار اول اقدام‌ و با قیمت بیشتری هم شکر را به بازار عرضه می‌کرد .
 

دولت وارد می شود
در آخرین خبرها در خصوص تنظیم بازار شکر خبرها حکایت از ورود متولی تولید یعنی وزارت جهاد کشاورزی به تنظیم بازار شکر دارد. بر اساس این اخبار وزارت جهاد کشاورزی مجوز فروش شکر به قیمت هرکیلو 2300 تومان را به ادارات غله سراسر کشور صادر کرده و خریداران شکر موظف به فروش شکر به قیمت حدود 2450 تومان ( با محاسبه 2 درصد سود تجاری و هزینه حمل و نقل) به مصرف کننده خواهند بود .

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

پنج شنبه 3 تیر 1395  9:03 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها