0

پول صادرات به آمریکا قابل انتقال به ایران نیست/تجار ایرانی از چه میانبر مشقت‌باری استفاده می‌کنند؟

 
ehsanrostami
ehsanrostami
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1394 
تعداد پست ها : 13263
محل سکونت : کرمانشاه

پول صادرات به آمریکا قابل انتقال به ایران نیست/تجار ایرانی از چه میانبر مشقت‌باری استفاده می‌کنند؟

اسدالله عسگراولادی درباره صادرات محصولات سنتی ایران به آمریکا گفته است: در حال حاضر فرش دستباف، زعفران، کشمش و خرما به آمریکا صادر می‌شود اما پول آن قابل انتقال به ایران نیست و برخی افراد در صادرات محصولات خود به آمریکا برای دریافت پول از واسطه‌هایی در کشورهای اروپایی و تبدیل دلار به یورو استفاده می‌کنند که در مرحله بعد یورو را به بانک‌های امارات منتقل کرده و معادل درهمی آن را دریافت می‌کنند که در نهایت با فروش درهم به بانک‌ها به پول خود می‌رسند.

وی که در گفت‌وگو با هفته‌نامه تجارت‌فردا (شماره 181) سخن می‌گفت، افزود: با نهایت تاسف وزارت اقتصاد و دارایی اعلام کرده که پول صادرات حتماً باید از طریق صرافی بانک‌ها به کشور منتقل شود که به هیچ عنوان چنین قانونی در صادرات کالا به آمریکا امکان‌پذیر نیست، زیرا پول کشور آمریکا دلار است و در پی تحریم دلاری آمریکا از سوی این کشور در مبادلات با ایران دستیابی به این قانون وزارت اقتصاد میسر نیست. این قانون وزارت اقتصاد و دارایی شرایط را آنچنان سخت کرده است که اکثر تجار از صادرات کالا به آمریکا و فعالیت با این کشور زده شده‌اند.

عسگراولادی تصریح کرد: با توجه به این شرایط وزارت اقتصاد و دارایی باید بخشنامه خود را اصلاح کند زیرا به هیچ عنوان نمی‌توان پول صادرات را از طریق صرافی‌ها به کشور وارد کرد. صرافی‌های ایران همچنان در مبادلات دلاری تحریم هستند و این موضوع به عنوان بزرگ‌ترین مشکل تجارت با آمریکا تلقی می‌شود. این مشکل باید از سوی دولت که عامل‌های آن بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و دارایی به حساب می‌آیند رفع شود، زیرا این بخشنامه به ضرر صادرات کشور است و باید هرچه سریع‌تر این بخشنامه اصلاح شود.

چهارشنبه 2 تیر 1395  12:55 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها