0

سامانه دارو رساني سلول‌هاي سرطاني اثربخشي دارو را حداقل 3 برابر مي‌كند

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

سامانه دارو رساني سلول‌هاي سرطاني اثربخشي دارو را حداقل 3 برابر مي‌كند

89/10/12 - 12:51
شماره:8910120341
 
نسخه چاپي ارسال به دوستان
رئيس مركز پژوهش علوم زيستي دانشگاه علوم پزشكي تهران:

خبرگزاري فارس: رئيس مركز پژوهش علوم زيستي دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: داروهاي سرطاني در وضعيت معمولي در طول 48 ساعت 20 درصد اثربخشي درماني دارند واما با استفاده از سامانه دارو رساني هدفمند به سلول‌هاي سرطاني اين اثربخشي به 60 درصد در طول 10 ساعت مي‌رسد.


 

به گزارش خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا»، قاسم عمو عابديني در گفت‌وگوي خبري 20 شبكه 4 سيما، اظهار داشت: 4 سال پيش در 4 فاز طراحي سامانه دارو رساني هدفمند به سلول‌هاي سرطاني صورت پذيرفت و توانستيم به ساخت يك سامانه مبتني بر فناوري نانو تكنولوژي دست يابيم، به گونه‌اي كه يك هسته مغناطيسي چند لايه‌اي را به وسيله سنسور اتصال دهيم تا اين سامانه سلولي سرطاني به صورت هدفمند به سلول سرطاني وصل ‌شود تا داروي منتخب درماني را وارد سلول سرطاني كند و دارو براي درمان در سلول سرطاني آزاد شود.

*مشكلي كه در درمان سلول‌هاي سرطاني در گذشته وجود داشت اين بود كه وقتي دارو‌هاي ديگري استفاده مي‌شد سلول‌هاي مجاور نيز تحت تأثير قرار مي‌گرفتند و اين سلول‌ها را نيز گرفتار مي‌كرد. آيا اين مشكل در سامانه دارو رساني هدفمند به سلول‌هاي سرطاني برطرف شده است؟

يعابديني: اين سامانه داروي هم اثربخشي بالا دارد و هم به صورت هدفمند سلول‌هاي سرطاني را نشانه مي‌گيرد و اثرگذار است، اين سامانه قادر است در زماني كمتر نسبت به داروي معمولي كه استفاده مي‌شود 60 درصد اثربخشي در بدن بيمار داشته باشد و اگر يك داروي سرطان 20 درصد اثربخشي لازم در 48ساعت داشته باشد، با استفاده از اين سامانه اين اثربخشي به 60 در صد در 10ساعت ارتقاء مي‌يابد و در واقع بيشترين تأثير آن نيز بر روي همان سلول‌هاي سرطاني مورد هدف خواهد بود و اين نوع سامانه‌ باعث مي‌شود اثرات و عوارض شيمي داروها را نيز بسيار كاهش يابد.

* با اين سامانه تنها داروهاي خاص را مي‌توان داخل بدن تزريق كرد؟

عابديني: اين سامانه بسته به لايه‌هاي نشان شونده بر حسب فناوري نانو طراحي شده است تا يك داروي خاص به يك سلول مورد نظر تزريق شود و اين سامانه براي بيماران عفوني و خيلي از موارد ديگر نيز قابل اجرا است، اين فناوري درحال حاضر وضعيت تجاري خود را طي مي‌كند و تمام كشورهاي پيشرفته سعي دارند كه اين سامانه را وارد بازار كنند كه متعاقباً ما نيز تمام تلاش خود را براي وارد كردن اين سامانه به بازار انجام مي‌دهيم.

* در گذشته در طراحي‌هاي مشترك دانشگاهي از الكترو مغناطيس‌ها به وسيله نانو استفاده مي‌شد تا با كد دار كردن و وارد كردن مواد مورد نظر جهت و حركت را از بيرون كنترل كرد حال با اين سامانه مي‌توان درماني تركيبي با روش‌هاي قبل انجام بگيرد تا دارو وارد سلول سرطاني شود؟

عابديني:‌ بحث MRI در حال حاضر براي امور درمان‌هاي سرطاني بسيار تأكيد شده است و تركيب طرح‌هاي ديگر درماني نيز با فرآيند طرح سامانه دارورساني هدفمند به سلول‌هاي سرطاني مقدور خواهد بود تا سلول سرطاني شناسايي شود، استفاده از اين سامانه مشكلي براي افرادي كه هم داراي فشارخوي و سرطان هستند ايجاد نمي‌كند زيرا بستگي دارد كه در استفاده از اين سامانه بخواهيم چه فرآيندي را ايجاد كنيم زيرا اين سامانه برنامه‌هاي بر اساس پروتكلي دارد تا پزشك دقيقاً بودن هيچ مشكلي با اين سامانه فعاليت كند.

* طرح سامانه دارو رساني هدفمند به سلول‌هاي سرطاني به اطلاع جهانيان نيز رسيده است؟ و آيا اين ابتكار در نوع خود نخستين است؟

عابديني: بخش‌هاي بسياري در جهان در حوزه نانو در حال فعاليت هستند. ما نيز در اين حوزه فعاليت خودمان را شروع كرده‌ايم و در طرح‌ سامانه دارو رساني هدفمند به سلول‌هاي سرطاني به اين دانش فناوري رسيد‌ه‌ايم كه متعاقباً نوآوري‌ها نيز در اين حوزه به صورت مستقل داشته‌ايم و در مجموع هدف براي رسيدن و پيش رفتن به سمت بحث ايجاد يك پتن را داريم.

* چه زماني بيماران نيازمند مي‌توانند از سامانه دارو رساني هدفمند به سلول‌هاي سرطاني بهره‌مند شوند؟

* عابديني: مشخصاً در اين زمينه معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري براي تجاري سازي بايد براي اين طرح كمك كند كه نامه نگاري لازمه صورت پذيرفته ولي هنوز پاسخي دريافت نشده است و ما نيز در اين طرح كارهاي بسياري صورت داده‌ايم و پس از مراحل پژوهشي لازمه بيشتر مسلماً طرح سامانه دارو رساني هدفمند به سلول‌هاي سرطاني است كه به پارك علمي و فناوري دانشگاه تهران وارد مي‌شود.

 
 
یک شنبه 12 دی 1389  1:31 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها