0

مشكلات روانشناختي ناشي از ناباروري مي تواند يك عامل كمكي در تشديد مشكل افراد نابارور باشد

 
mashhadizadeh
mashhadizadeh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1388 
تعداد پست ها : 25019
محل سکونت : بوشهر

مشكلات روانشناختي ناشي از ناباروري مي تواند يك عامل كمكي در تشديد مشكل افراد نابارور باشد

به نقل از فصلنامه علمي، پژوهشي باروري و ناباروري مشكلات روانشناختي ناشي از ناباروري مي تواند يك عامل كمكي در تشديد مشكل افراد نابارور باشد.
در اين مقاله اثرات روحي و رواني افراد تحت درمان با لقاح خارج رحمي يا آي وي اف (‪ (IVF مورد بررسي قرار گرفته است.

بر اساس اين مقاله علمي مشكلات روان شناختي ناشي از ناباروري مي تواند يك عامل كمكي در تشديد ناباروري باشد، فشارهاي روحي و نگراني حاصل از مشكل بر عملكرد فيزيولوژي بدن اثر مستقيم گذاشته و در نهايت بر باروري تاثير منفي مي گذارد.

افراديكه از آرامش خاطر و سلامت رواني برخوردارند و فشارهاي روحي كمتري را تجربه مي كنند، احتمال باروري بيشتري دارند.

لقاح خارج رحمي (‪ (IVF توانسته بر تعدادي از موانع بر سر راه باروري فائق آيد و روزنه هاي اميد بسياري را براي زوج هاي نابارور بگشايد اما در مواردي كه با شكست روبرو شود منجر به افسردگي در بيمار مي شود.

بررسي ها نشان داده كه اختلالات روحي و رواني در زنان ناباروري كه با روش هاي لقاح خارج رحمي تحت درمان قرار مي گيرند، جدي است.

از يك طرف مشكلات رواني باعث كاهش كارآيي جسمي و پاسخ دهي بيمار به درمان هاي طبي ناباروري مي شود و از طرف ديگر ادامه تداوم ناباروري و شكست هاي احتمالي در مراحل درماني منجر به افزايش مشكلات رواني اين بيماران مي گردد.

با توجه به اهيمت موضوع سلامت روان و نقش آن در باروري، محققين پيشنهاد مي كنند كه برنامه درمان ناباروري با درمان روحي و رواني همراه باشد.

باروري و تجربه حس مادري در زنان موجب احساس رضايت از خويش مي شود و شادماني و آستانه تحمل مشكلات را در آنان افزايش مي دهد.

ناباروري ضربه رواني شديدي محسوب مي شود كه علاوه بر كاهش احساس ارزشمندي و اعتماد به نفس در زنان موجب بروز تنش در رابطه بين فردي، اجتماعي و زناشويي مي شود.

اين مشكل همچنين مي تواند منجر به بروز اختلال در سلامت رواني فرد و مشكلات زناشويي شود و زمينه سازي جدايي زوجين را فراهم كند به همين دليل درمان توام ناباروري و روان پزشكي در پيشگيري يا رفع مشكلات موجود بسيار موثر است.

علاقه مندان مي توانند جهت تهيه فصلنامه علمي و پژوهشي باروري و ناباروري با شماره ‪ 22432020 پژوهشكده ابن سينا تماس بگيرند.

    حمید.bmp

 

 

یک شنبه 12 دی 1389  1:10 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها