0

وقتی عضلات شما می‌گیرد

 
daneshmandan
daneshmandan
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 2202
محل سکونت : بوشهر

وقتی عضلات شما می‌گیرد

 
وقتی عضلات شما می‌گیرد
 
«آخ خ خ خ خ» این آخ بلند، شروع دست‌کم یک هفته گردن‌کجی یا دولا ماندن یا لنگیدن یا دراز کشیدن در رختخواب است

«آخ خ خ خ خ» این آخ بلند، شروع دست‌کم یک هفته گردن‌کجی یا دولا ماندن یا لنگیدن یا دراز کشیدن در رختخواب است و کج و کوله شدن ناگزیرتان یعنی این‌که دچار گرفتگی عضلانی در گردن یا کمر یا ساق پا شده‌اید و دردی طولانی و سخت، چاشنی انجام فعالیت‌های روزمره‌تان می‌شود و نمی‌دانید که شاید دلیل این درد یک بی‌احتیاطی ساده باشد، مثلا بی‌احتیاطی در رژیم غذایی!

درد ناشی از گرفتگی عضلات یکی از دردهای شایع است که معمولا در نواحی کمر، پشت ساق پا، گردن و ستون فقرات ایجاد می‌شود و از زمانی آغاز می‌شود که بدن شما برای مدتی طولانی در وضعیتی نامناسب قرار می‌گیرد یا آغاز به فعالیت‌های شدید فیزیکی می‌کنید، اما بدن‌تان آمادگی لازم را ندارد و پیش از آن خودتان را گرم نکرده‌اید و به این ترتیب یکی از عضلات شما در نقاطی مثل گردن یا کمر دچار دردی شدید می‌شود که اصطلاحا می‌گویند تیر می‌کشد و این درد‌ آن قدر زیاد است که امکان تحرک را تا مدتی از شما می‌گیرد.

اما آنچه گفتیم تنها دلایل گرفتگی عضلات نیست. دکتر منصور رایگانی، مدیر گروه طب فیزیکی دانشگاه شهید بهشتی درباره موارد نادرتر گرفتگی عضلات می‌گوید: علت آن برخی بیماری‌ها‌ مانند اختلالات الکترولیت، میوپاتی و نوروپاتی است. همچنین در زنان باردار به خصوص در مراحل آخر بارداری به علت اختلال یونی و کمبود کلسیم ممکن است در ران و ساق پا گرفتگی عضلات ایجاد شود.

به طور کلی گرفتگی عضله از دیدگاه علمی وقتی رخ‌می‌دهد که عضله‌ای دچار انقباض می‌شود، اما به شکل اولیه‌اش بر نمی‌گردد. این که چرا چنین اتفاقی می‌افتد به‌دلایلی مربوط است که در انقباض و انبساط عضلات بدن ما نقش دارند که از آن جمله می‌توان به مواد غذایی مختلف در خون اشاره کرد.این نکته‌ای است که دکتر رایگانی در گفت‌وگو با فارس هم بر آن تاکید دارد و هشدار می‌دهد که رژیم غذایی هنگامی در گرفتگی عضلات نقش دارد که در آن مایعات و کلسیم کم مصرف می‌شود.

اگر‌های پرخطر
گرفتگی عضلات معمولا چندان خطرناک نیست اما در این زمینه هم اگرهایی در مراجع پزشکی وجود دارد، مثلا اگر شما به‌کرات دچار این مشکل می‌شوید، اگر حس کنید ماهیچه‌های بازوها یا پاهایتان از قدرت سابق برخوردار نیستند و نمی‌توانید فعالیت‌های پیشین را به راحتی انجام بدهید، اگر اندام‌هایتان بی‌حس می‌شود، اگر درد گرفتگی عضلات شدتی غیر طبیعی پیدا کند به طوری که از شدت آن بی‌خواب شوید، اگر تب کرده‌اید و وزن‌تان بی‌هیچ دلیل مشخصی در حال پایین آمدن است، در این صورت ممکن است گرفتگی عضله یک واکنش عادی ماهیچه‌ای نباشد و در این صورت باید بسرعت به پزشک مراجعه کنید.

چه طور آرام بگیریم؟
حتی اگر مردم دلیل گرفتگی عضلات را بدانند و به آنها اطمینان دهید که پس از مدتی کوتاه بهبود پیدا می‌کنند، اما درد ناشی از گرفتگی عضلات آنقدر شدید است که کلافه‌شان می‌کند و پی راه چاره برای رفعش می‌گردند و اینجاست که از انواع داروها تا کمپرس با آب سرد یا گرم استفاده می‌کنند؛

اما مدیر گروه طب فیزیکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می‌گوید: بهترین راه درمان این عارضه در هنگام گرفتگی کشش آرام و ممتد است، به طوری که اگر عضلات پشت ساق پا گرفته شده است؛ فرد بنشیند، پاها را دراز کند و انگشتان پا را به سمت بالا بکشد.
 

یک شنبه 12 دی 1389  12:20 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها