0

مذاكرات ايران و هند بر سر مبادلات ارزي دوشنبه ادامه مي‌يابد

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

مذاكرات ايران و هند بر سر مبادلات ارزي دوشنبه ادامه مي‌يابد

89/10/12 - 11:10
شماره:8910111534
نسخه چاپي ارسال به دوستان
مذاكرات ايران و هند بر سر مبادلات ارزي دوشنبه ادامه مي‌يابد

خبرگزاري فارس : درحالي‌كه مذاكرات روز جمعه مقامات بانكي ايران و هند در مورد مبادلات ارزي به نتيجه مشخص نرسيده است دو طرف دوشنبه نشست جديدي در اين مورد برگزار مي‌كنند.

به گزارش خبرگزاري فارس رسانه هاي هندي اعلام كردند مذاكرات مقامهاي بانك مركزي ايران و هند براي دستيابي به راهكار جديدي در خصوص پرداخت پول نفت وارداتي ايران به نتيجه مشخص نرسيده است اما مذاكرات مقامهاي دو كشور قرار است روز دوشنبه ادامه يابد.
بانك مركزي هند هفته گذشته اعلام كرد كليه مبادلات نفتي شركتهاي اين كشور با ايران در چارچوب مكانيسم اتحاديه پاياپاي پولي ممنوع است و شركتهاي هندي بايد پول نفت خريداري شده از ايران را خارج از اين مكانيسم پرداخت كنند ولي ايران پيشنهاد شركتهاي هندي مبني بر همكاري با بانكهاي تجاري هند را نپذيرفته است . مذاكرات مقامهاي بانك مركزي دو كشور روز جمعه در شهر بمبئي برگزار شده است . مبادلات مالي و ارزي در چارچوب اتحاديه پاياپاي آسيايي بر مبناي دلار و يورو انجام مي شود . تا سال 2008 كليه مبادلات نفتي ايران و هند بر مبناي دلار انجام مي شد ولي پس از اعمال تحريمهاي آمريكا مبادلات نفتي با يورو انجام مي شد . بانك مركزي اروپا نيز به تازگي از هند خواسته است تا كليه مبادلات تجاري با ايران را بر مبناي يورو متوقف كند .
ايران 12 درصد نفت مورد نياز هند را تامين مي كند . به اعتقاد كارشناسان اقتصادي پرداخت پول نفت وارداتي ايران از طريق ساير مكانيسمها موجب افزايش هزينه هاي مالي شركتهاي نفتي هند خواهد شد . در حالي كه ايران و هند قرارداد صادرات 10 ميليون تن نفت خام در ماه ژانويه را دارند چالش جديد در روابط دو كشور آينده همكاري هاي نفتي را با ابهام روبرو كرده است .
هند بزرگترين شريك تجاري ايران در بين كشورهاي عضو اتحاديه پاياپاي آسيايي به شمار مي رود . ايران نيز دومين صادر كننده بزرگ نفت به هند پس از عربستان است . برخي كارشناسان بر اين باورند كه تصميم اخير بانك مركزي هند ارتباط زيادي با سفر اخير باراك اوباما به دهلي نو دارد .
حزب كمونيست هند با واكنش شديد به اقدام اخير دهلي نو اين اقدام را تسليم شرم آور هند در برابر سياست خارجي آمريكا دانسته است.

 
 
یک شنبه 12 دی 1389  11:27 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها