0

موشك‌هاي دوربرد و موازنه قدرت ميان حماس و تل‌آويو

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

موشك‌هاي دوربرد و موازنه قدرت ميان حماس و تل‌آويو

89/10/12 - 00:28
شماره:8910071579
 
نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
 

خبرگزاري فارس: يك نويسنده مسايل منطقه دستيابي احتمالي حماس به موشك‌هاي دوربرد را نشانه تغيير موازنه قدرت ميان حماس و رژيم صهيونيستي دانست و عكس‌العمل‌هاي رژيم صهيونيستي در اين زمينه را بررسي كرد.


 

به گزارش فارس، "صالح النعامي " تحليلگر مسايل منطقه‌اي در مقاله‌اي به مناسبت دومين سالروز حمله وحشيانه رژيم صهيونيستي به نوار غزه مي‌نويسد كه اين مناسبت براي اولين بار با تهديدات "گابي اشكنازي " رئيس ستاد ارتش رژيم صهيويستي در زمينه هدف قرار دادن عناصر و كادر مقاومت اسلامي حماس همزمان شده است. اين بدان علت است كه اسرائيل معتقد است كه حماس نه تنها مجموعه‌هاي كوچكي كه به سوي سرزمين‌هاي اشغالي موشك پرتاب مي‌كنند، را ناديده مي‌گيرند، بلكه در برخي موارد آنها را تشويق هم مي‌نمايند، سازمان جاسوسي رژيم صهيونيستي همچنين مدعي است كه تعدادي از اعضاي گردان‌هاي عزالدين القسام شاخه نظامي حماس در پرتاب موشك به سوي سرزمين‌هاي اشغالي مشاركت دارند. آنها پرتاب موشك‌هاي گراد را نيز دليلي براي اين ادعاي خود مي‌دانند و مي‌افزايند كه غير از حماس هيچ گروه فلسطيني ديگري اين موشك‌ها را در اختيار ندارد.

نويسنده در ادامه اين سوال را مطرح مي‌كند كه آيا اسرائيل در عملي كردن تهديدات خود عليه نوار غزه جدي است؟ اگر پاسخ آن مثبت است، شرايطي كه اسرائيل را به اين حمله فرا مي‌خواند، چيست؟
بر اساس اين مقاله، واضح است كه اسرائيل از آنچه كه در غزه روي مي‌دهد به شدت نگران است، بويژه در سايه عبرت‌هايي كه از جنگ لبنان و غزه گرفته است، اين نگراني تشديد مي‌شود، پايگاه محكم اسرائيلي‌ها كه تل‌آويو متعهد به آن است، تلاش در اين راستاست كه حماس مي‌تواند به موشك‌هايي دست يابد كه عمق جبهه داخلي و زير ساخت‌هاي شهري و صنعتي اسرائيلي را هدف قرار دهد، با دستيابي مقاومت به اين سلاح‌ها تحولي استراتژيك به وجود مي‌آيد كه هشداري براي تغيير موازنه قدرت ميان دو طرف در منطقه است، تل‌آويو سعي دارد اين نكته را ديكته كند كه اگر حماس به اين سلاح‌ها دست يابد، بايد بداند كه استفاده از آنها عليه اهداف اسرائيلي، رژيم صهيونيستي را به فرود آوردن ضربه محكمي به اين نيروها وا مي‌دارد، "شائول موفاز " رئيس كميسيون خارجي و امنيت داخلي كنيست نيز اين موضوع را بيان كرده و مدعي شده كه در صورت پرتاب موشك‌هاي دوربرد به عمق اسرائيلي از سوي حماس، اين رژيم فورا براي اسقاط حاكميت حماس در غزه دست به كار خواهد شد.

به نوشته اين مقاله، اگر بخواهيم بر اساس نيت‌ اسرائيل در مقابل حماس بر اساس اين معيار حكم كنيم، مي توانيم بگوييم كه اسرائيل تا زماني كه ادعاهاي خود را در مورد دستيابي حماس به موشك‌هاي دوربرد مطرح نكند و آن را به كرسي ننشاند، به غزه حمله نخواهد كرد، اين در حالي است كه در صورت مطرح شدن اين ادعاها نيز حماس از زمان پايان جنگ غزه تاكنون از اين موشك‌ها عليه شهرك‌هاي صهيونيستي استفاده نكرده است.
البته اسرائيل در صورت ديگري هم مي‌تواند به غزه حمله كند و آن زماني است كه پرتاب موشك‌هاي مختلف از سوي گروه‌هاي كوچك فلسطيني به سوي شهرك‌هاي صهيونيست‌نشين تلفات زيادي را در ميان صهيونيست‌ها ايجاد كند، در اين صورت قطعي است كه اسرائيل دست به عمليات نظامي بزرگي مي‌زند.

صهيونيست‌ها همچنين بر اين سخن خود اصرار دارند كه آنچه در گزارش گلدستون آمده است را در صورت حمله نظامي گسترده به غزه رعايت نخواهند كرد، البته اين رژيم حجم ضررهاي زيادي كه از ناحيه سياسي و رسانه‌اي دريافت خواهد كرد را مي‌داند، از سوي ديگر ممكن است كه برگه‌هاي استراتژيكي را كه در گذشته به دست آورده بود، از دست بدهد، مانند روابط با تركيه كه در جنگ غزه از دست رفت.

به عقيده اين نويسنده، مي‌توان گفت كه هنگامي كه اسرائيل تصميم به آغاز حمله‌ جديد مي‌گيرد، بايد اين موضوع را مدنظر قرار دهد كه اين حمله نبايد باعث كشته شدن تعداد زيادي از شهروندان و غيرنظاميان شود، اما با توجه به فشردگي جمعيتي بالا در غزه، هر اقدام نظامي هر قدر هم كه محتاطانه باشد، با كشته شدن تعداد زيادي از غيرنظاميان همراه خواهد بود. به همين علت است كه بسياري از كارشناسان صهيونيستي اعتقاد دارند كه اسرائيل هر گزينه‌اي كه در زمينه اين حمله انتخاب كند، براي آن بسيار منفي خواهد بود. بر همين اساس يك گزارش كه ستاد ارتش اسرائيل در زمينه جنگ‌هاي لبنان و غزه انجام داده، مدعي شده كه جنگ لبنان از لحاظ تاكتيكي براي اسرائيل شكست به بار آورد، ‌اما از نظر استراتژيك اسرائيل برنده بود، اين در حالي است كه به ادعاي اين گزارش اسرائيل در غزه از لحاظ تاكتيكي برنده بود، امام از ناحيه استراتژيك شكست خورد. به همين علت است كه بسياري از كارشناسان صهيونيست نسبت به حساب كردن بر روي فايده‌هاي جنگ نظامي جديد عليه نوار غزه هشدار داده‌اند.

 
 
یک شنبه 12 دی 1389  9:34 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها