0

2011؛ سال مبارزه با موروثي شدن حكومت در يمن است

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

2011؛ سال مبارزه با موروثي شدن حكومت در يمن است

89/10/12 - 09:26
شماره:8910120043
نسخه چاپي ارسال به دوستان
احزاب اپوزيسيون يمن:
2011؛ سال مبارزه با موروثي شدن حكومت در يمن است

خبرگزاري فارس: احزاب اپوزيسيون يمن در واكنش به اقدام پارلمان يمن در بررسي موضوع رياست‌جمهوري مادام‌العمر "علي عبدالله صالح "، 2011 را سال مبارزه با طرح موروثي شدن حكومت در يمن اعلام كرد.

به گزارش فارس به نقل از پايگاه خبري "الصحوة نت "، احزاب ديدار مشترك يمن در پي اقدام ديروز پارلمان اين كشور در تصويب بررسي طرح رياست‌جمهوري مادام العمر "علي عبدالله صالح " با صدور بيانيه‌اي خواستار آغاز فوري فعاليت‌هاي اعتراض‌آميز در ماه جاري ميلادي عليه موروثي شدن حكومت در يمن شدند.

رهبران احزاب اپوزيسيون يمن در استان‌هاي مختلف در نشست فوق‌العاده ديروز خود اعلام كردند كه سال 2011 سال مبارزه مسالمت‌آميز در يمن خواهد بود و تا زمان باز پس‌ گيري تمام حقوق غصب شده و حمايت كامل از دستاوردهاي ملي كشور ادامه خواهد يافت.

در بيانيه اين نشست آمده است كه احزاب ديدار مشترك تمام اقدامات يك‌جانبه غيرقانوني را كه موجب نابودي طرح توافق ملي و توافقنامه فوريه 2009 ميلادي است را رد مي‌كنند و از آنجا كه اين اقدامات بر خلاف قانون اساسي و توافقنامه‌هاي ملي است، فاقد مشروعيت سياسي و قانوني هستند.

در ادامه اين بيانيه درباره حماقت اقدامات يك‌جانبه ناقض قانون اساسي از جمله تمديد دوره رياست‌جمهوري يا موروثي كردن حكومت هشدار داده شده است و دولت كنوني يمن و حزب حاكم مسئول پيامدهاي چنين تصميم ماجراجويانه‌اي دانسته شده‌اند.

پارلمان يمن در نشست ديروز خود با بررسي اصل اصلاحات قانوني كه به موجب آن "علي عبدالله صالح " تا پايان عمرش در پست رياست جمهوري ابقاء خواهد شد، موافقت كرد.

اين اقدام پارلمان يمن در حالي صورت مي‌گيرد كه احزاب اپوزيسيون با اين امر و موروثي شدن حكومت در يمن مخالفت كرده‌اند.

بر اساس اين گزارش،170نماينده از حزب كنگره ملي يعني حرب حاكم به رياست علي عبدالله صالح با آغاز رايزني و بررسي‌ها درباره ايجاد اصلاحات در قانون اساسي يمن به مدت 60 روز يعني تا اول مارس آتي موافقت كردند.

نمايندگان احزاب اپوزيسيون و تعدادي از شخصيت‌هاي مستقل در پارلمان از شركت در نشست امروز پارلمان خودداري كردند و در مقابل پارلمان تجمع كردند و اعتراض خود را با در دست داشتن پلاكاردهايي كه روي آن نوشته شده بود "اول ژانويه؛ روز نابودي قانون اساسي جمهوري يمن " نشان دادند.

علي عبدالله صالح كه از 17 ژوئن سال 1978 تا سال 1990 قدرت در حكومت شمال يمن را در دست داشت، از آن پس تاكنون رئيس جمهوري يمن يكپارچه شده است و قدرت را در دست دارد. وي از هم‌پيمانان جدي دولت آمريكا و دولت عربستان سعودي است كه به بهانه مبارزه با تروريسم و گروهك القاعده ميدان عملي وسيع و اختياري كامل به نيروهاي آمريكايي در اين كشور داده است.

چندي پيش نيز به دستور آمريكا اعلام شد كه دولت يمن قصد دارد به دليل آنچه مبارزه با القاعده اعلام شد، در چند شهر اين كشور پايگاه‌هاي نظامي تاسيس كند.

دولت علي عبدالله صالح با همپيماني آمريكا و دولت سعودي بشدت شيعيان اين كشور را تحت فشار قرار مي‌دهد و پيش از اين مدت‌ها با گروه الحوثي مبارزه كرده است.

 
 
یک شنبه 12 دی 1389  9:29 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها