0

افت شدید بارش در شرق/ آبدهی رودخانه‌ها نصف شد

 
siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 158652
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂

افت شدید بارش در شرق/ آبدهی رودخانه‌ها نصف شد

یک مقام مسئول در وزارت نیرو از کاهش ۵۰ درصدی آبدهی رودخانه‌ها در شرق کشور خبر داد.

به گزارش مهر، جواد مشکینی با اعلام اینکه در ۵ سال اخیر آبدهی رودخانه‌های خراسان شمالی ۵۰ درصد کاهش یافته است، گفت: دلیل کاهش رواناب رودخانه‌ها در این استان کاهش میزان بارندگی ها به ویژه به‌ صورت برف، پراکنش و توزیع نامناسب بارندگی است.

این مقام مسئول در وزارت نیرو اظهارداشت: براساس آمار و اطلاعات حاصل از ۶۱ ایستگاه اندازه‌گیری، میزان آبدهی رودخانه‌های استان در ۵ ساله اخیر و در نقاط خروجی رودخانه های اصلی به نصف کاهش یافته است.

وی افزود: در این میان، افزایش میزان برداشت از منابع آب‌های سطحی به واسطه افزایش میزان سطح زیرکشت محصولات کشاورزی، تبدیل اراضی دیم به آبی و تبدیل مزارع به باغات نیز سبب شده تا میزان آبدهی رودخانه های استان کاهش یابد.

مشکینی گفت: اکنون سطح کشت زمین‌های کشاورزی بیشتر شده و حتی عرصه های طبیعی و زمین های شیب دار پای کوه ها نیز به کشاورزی تغییر کاربری داده شده است. متاسفانه دستگاه های مرتبط نیز این تخلفات محرز و تغییر کاربری ها را جدی نگرفته و برخوردی با آنها انجام نمی‌شود.

به گفته مشکینی، میزان آب قابل برنامه‌ریزی از منابع آب سطحی استان ۵۷۶ میلیون مترمکعب است اما در عمل حدود ۷۰۰ میلیون مترمکعب آب از این منابع برداشت می‌شود.

ترکی زبان قربون صدقه رفتنه داریم که: گوزلرین گیله‌سین قاداسین آلیم که یعنی درد و بلای مردمک چشات به جونم …!.

یک شنبه 2 خرداد 1395  12:43 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها