0

با فضیلت ترین عمل صالح در زمان غیبت امام عصر(عج)

 
nazaninfatemeh
nazaninfatemeh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 81124
محل سکونت : تهران

با فضیلت ترین عمل صالح در زمان غیبت امام عصر(عج)

همه انسان ها به گستره کره زمین، زیر چتر ولایی امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف و در سایه سار حکومت اسلامی می توانند به کمال برسند. جامعه ای که به لطف حضور امام، دین اسلام در آن احیا شده باشد. زندگی در جامعه ای سالم و آباد و با نشاط معنوی، که تضمین کننده رشد فضیلت های اخلاقی و کرامت های انسانی است. پس می توان نتیجه گرفت که حرکت در مسیر فراهم کردن شرایط و مقدمات ظهور حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف بارزترین مصداق عمل صالح، به دست آوردن رضایت خداوند متعال، مهمترین عمل در زمان غیبت امام معصوم و با فضیلت ترین و پر اجرترین عمل ها نزد خداوند متعال است.

 

 
زمان غیبت امام عصر

 

 

بهترین عمل عملی است که برای رضای خداوند متعال باشد. به نظر شما چه عملی رضایت خداوند را جلب می کند؟ رضایت خداوند در عملی است که در جهت تحقق اهداف الهی باشد. تحقق اهداف الهی در چیست؟ هدف از آفرینش به کمال رسیدن و تعالی انسانهاست. چه زمانی انسان ها می توانند به کمال برسند؟ زمانی همه انسان ها به کمال می رسند، که شرایط رشد و تعالی در جامعه وجود داشته باشد. چه زمانی جامعه ای سالم در جهت تعالی انسانها خواهیم داشت؟ جامعه سالم زمانی محقق می شود که آموزه های دینی توسط امام یا نائب امام نهادینه شده باشد. آموزه های دینی چگونه توسط امام یا نائب امام در جامعه نهادینه می شود؟ امام یا نائب او زمانی می تواند قوانین اسلامی را در جامعه نهادینه نماید که حکومت اسلامی تشکیل شده باشد.

حکومت مهدوی بستر فیض الهی

پیمان ببندیم، برای نزدیک شدن فرج حضرت و مقدمه چینی تشکیل حکومت جهانی، دست در دست همه مومنین، در مسیر نیل به نهادینه شدن اسلام ناب محمدی در جامعه قدم برداریم و تا تحقق ظهورش از پای ننشینیم.

خداوند متعال وعده تشکیل حکومت فراگیر اسلامی در عرصه کره خاکی را منوط به ظهور حضرت مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف دانسته است. انسان ها در سایه عدالت، مساوات، امنیت و سلامت اجتماعی که به واسطه اجرای دستورات دینی در حکومت اسلامی ایجاد شده است، می توانند به تعالی برسند. همچنین در دور حکومت مهدوی، هم موانع موجود بر سر اتصال فیض میان خداوند سبحانه و تعالی و مردم از طریق امام، برطرف خواهد شد.
شاید گفته شود که در مواردی ظلم به فرد یا پایمال کردن حق افراد موجب شده تا آنها به پروردگار خویش رجوع کرده و به همین سبب به کمال برسند. در یک جمله اینگونه پاسخ می دهیم که ممکن است در مواردی این اتفاق رخ دهد ولی ظلم و تعدی به گستره یک جامعه، مردم را به سوی هرج و مرج، دریده شدن پرده حیا و ابتذال سوق می دهد.
پس می توان نتیجه گرفت که حرکت در مسیر فراهم کردن شرایط و مقدمات ظهور حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف بارزترین مصداق عمل صالح، به دست آوردن رضایت خداوند متعال، مهمترین عمل در زمان غیبت امام معصوم و با فضیلت ترین و پر اجرترین عمل ها نزد خداوند متعال است.
در این نوشتار کوتاه امکان اثبات این نظریه به روش برهان سبر و تقسیم از طریق کشف علت نیست. ولی طرح مسئله هر چند کلی و موجز در آستانه میلاد حضرت ولی عصر (عج) خالی از لطف نیست.

عمل صالح

با کنکاش اصطلاح قرآنی عمل صالح در آیات متعدد و روایات ماثوره، در میابیم که خداوند متعال عملی را صالح می داند که صرفا تضمین کننده سعادت فردی نبوده و در جهت تکامل معنوی همه آحاد جامعه باشد. کلمه صالح نیز که به معنی نیکوکاری و عمل حسنه انجام دادن است نیز موید همین معناست. چنانکه در اغلب لغتنامه ها صالح ضد فاسد قرار داده شده است. همانگونه که آثار تباهی و ضلالت انسان فاسد، اجتماعی است، آثار نیک و شایستگی معنوی افراد نیز در جامعه تاثیرگذار خواهد بود.

تاکید اسلام بر اعمال جمعی و اجتماعی

 

 حرکت در مسیر فراهم کردن شرایط و مقدمات ظهور حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف بارزترین مصداق عمل صالح، به دست آوردن رضایت خداوند متعال، مهمترین عمل در زمان غیبت امام معصوم و با فضیلت ترین و پر اجرترین عمل ها نزد خداوند متعال است.

از سوی دیگر با رجوع به آموزه های دینی، شاهد اهتمام جدی و تاکید شارع مقدس بر انجام اعمال جمعی یا اجتماعی هستیم. نماز جماعت، فریضه سیاسی نماز جمعه، اجتماع عظیم مسلمانان در مناسک حج، حضور در جبهه مبارزه از جمله اعمال جمعی است و اعمال اجتماعی نیز مانند، اهتمام به امور دیگران، امر یا نهی کردن، دستگیری از نیازمندان، رعایت حقوق مردم و ... می باشد که از اهمیت بالایی در دین اسلام برخوردار است.
همچنین می بینیم که شارع مقدس جهت ترغیب و تشویق مومنین به انجام اعمال جمعی و اجتماعی، اجر و ثواب بسیار زیادی قرار داده که قابل قیاس با اجر اعمال فردی نیست. به عنوان مثال، آیا اجر بجا آوردن نماز به صورت فرادا قابل مقایسه با نماز جماعت است؟! رسول اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: هرگاه دو نفر نماز جماعت را برگزار كنند، خداوند عالمیان براى هر كدام در مقابل هر ركعت، و ثواب 150 نماز عطا مى فرماید. اگر جماعت با سه نفر بر پا گردد، براى هر یك از آنان در برابر هر ركعت، ثواب 600 نماز نوشته خواهد شد. هرگاه چهار نفر، نماز را با جماعت بخوانند، خداوند براى هر یك از ایشان در برابر هر ركعت، ثواب 1200 نماز مى نویسند. اگر نماز را پنج نفر بر پا كنند خداوند براى هر یك كدام از ایشان در مقابل هر ركعت 4800 نماز در نامه عمل هر كدام مى نویسد. هرگاه با هفت نفر جماعت بر پا شود براى هر یك از آنان در عوض هر ركعت، ثواب 9600 نماز منظور مى دارند. اگر جماعت هشت نفر باشد، هر ركعت آنان ، ثواب 19200 نماز دارد. چنانچه نماز با نه نفر برگزار گردد ثواب هر ركعت آن 38400 نماز پاداش دارد. اگر عدد جماعت به ده نفر برسد ثواب هر ركعت از نماز آنان 76800 نماز دارد. عدد جماعت كه از ده نفر تجاوز كند، اگر تمام آسمان ها و زمین ها كاغذ، تمام دریاها مركب، تمام درختان قلم، تمام جن و انس و ملائكه نویسنده شوند، قادر نخواهند بود ثواب یك ركعت از نمازشان را بنویسند.

بارزترین عمل صالح

 

همه و همه حاکی از بی تفاوت نبودن و کمک به اصلاح یکدیگر برای دستیابی به زندگی در جامعه ای سالم، پاک، سرشار از نشاط معنوی و آزاد از قیود گناه، پلیدی و آزاد از یوغ استبدادی و استکباری ایادی کفر است. در یک جمله تشکیل جامعه الهی، جامعه ای پویا و پیشرفته که بر اساس قوانین نظام اسلامی در صدد از بین بردن فسق، فجور، ظلم و هرگونه پلیدی و نهادینه شدن عدالت، مساوات، سلامت روحی و جسمی، آبادانی و همه فضیلت هاست. به راستی در چنین جامعه ای است که انسان رشد پیدا کرده و نهایتا به دست ولایی امام به کمال می رسد.
بارها شنیده ایم که یکی از شرایط ظهور حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف وجود یاران است. آری! جمع شدن و همدلی یاران حضرت است که قیام جهانی حضرت مهدی علیه السلام را پیروز می گرداند. 313 نفر یار درجه اول، ده هزار نفر یاران درجه دوم و فوج عظیمی از یاران که به مرور به سپاه حضرت اضافه می گردند، پرچم حکومت جهانی را تا روز قیامت به احتزاز در خواهند آورد و این از بارزترین عمل های صالح در پیشگاه خداوند متعال است.

عهد و پیمان با حضرت

 

انسان ها در سایه عدالت، مساوات، امنیت و سلامت اجتماعی که به واسطه اجرای دستورات دینی در حکومت اسلامی ایجاد شده است، می توانند به تعالی برسند

بیاییم... در آستانه میلاد منجی عالم بشریت با پروردگار یکتا و بقیه الله، خلیفه الله، ولی الله الاعظم پیمان ببندیم، برای نزدیک شدن فرج حضرت و مقدمه چینی تشکیل حکومت جهانی، دست در دست همه مومنین، در مسیر نیل به نهادینه شدن اسلام ناب محمدی در جامعه قدم برداریم و تا تحقق ظهورش از پای ننشینیم. زیرا عون و کمک یکدیگر بودن در زمان غیبت، مصداق اتم عمل صالح است که خشنودی و رضایت خداوند متعال را به همراه دارد و به یقین نصرت الهی را در پی خواهد داشت.

خلاصه سخن:

در خاتمه بحث می توان با اهمیت ترین عمل در زمان غیبت را این گونه معرفی کرد: همه انسان ها به گستره کره زمین، زیر چتر ولایی امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف و در سایه سار حکومت اسلامی می توانند به کمال برسند. جامعه ای که به لطف حضور امام، دین اسلام در آن احیا شده باشد. زندگی در جامعه ای سالم و آباد و با نشاط معنوی، که تضمین کننده رشد فضیلت های اخلاقی و کرامت های انسانی است. پس می توان نتیجه گرفت که حرکت در مسیر فراهم کردن شرایط و مقدمات ظهور حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف بارزترین مصداق عمل صالح، به دست آوردن رضایت خداوند متعال، مهمترین عمل در زمان غیبت امام معصوم و با فضیلت ترین و پر اجرترین عمل ها نزد خداوند متعال است.

 

 

 

منبع : تبیان

از همه دل بریده ام،دلم اسیر یک نگاست،تمام آرزوی من زیارت امام رضـــــــــاست

شنبه 1 خرداد 1395  2:34 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها