0

5 روز تا نیمه شعبان ؛ پویش ترک گناه

rezamzd
rezamzd
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 1848

بسم الله الرحمان الرحیم

الا یا ایهاالمهدی مدام الوصل ناولها
که در دوران هجرانت بسی افتاد مشکل ها
...

کسانی که خیلی مایل‌اند روحشان آلوده نشود و شیطان بر آن‌ها مسلط نگردد اندکی #احتیاط می‌کنند. اگر انسان بخواهد از راهی گذر کند که از نزدیکی دره‌ای می‌گذرد و احتمال می‌دهد اگر نزدیک #لبه-دره شود پایش بلغزد و #سقوط کند اندکی از لبه دره فاصله می‌گیرد
اما اگر شجاعت به خرج دهد و بگوید: من هر جا باشم خودم را حفظ می‌کنم! ممکن است یکی دو بار بتواند خودش را کنترل کند اما بالاخره یک بار هم پایش می‌لغزد و سقوط می‌کند. از این رو در روایات آمده است:
من حام حول الحمی أوشک أن یوقع فیه‏؛
کسی که به قرق‌گاه نزدیک شود ممکن است که در دام بیافتد.

قرآن می‌فرماید:
یَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ؛ و بعد می‌فرماید: وَیَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ؛ کسانی که می‌خواهند ذهن‌شان پاک بماند سعی می‌کنند دلشان را از چیزهایی که شبهه حرمت هم دارد پاک کنند و بالاتر این‌که سعی می‌کنند که در ذهن‌شان هم خیال بی‌فایده گذر نکند و تنها درباره چیزهایی فکر کنند که خداوند دوست دارد. البته این‌که در طول شبانه‌روز اصلا هیچ فکر و خیال غلطی به ذهن انسان نیاید کار مشکلی است، اما بالأخره انسان می‌تواند اندکی به دوستان خدا و شیعیان واقعی نزدیک شود و در طول شبانه‌روز ساعاتی را به تمرین کنترل ذهن اختصاص دهد.

نظیر این‌که در باره تهجد گفته می‌شود: اگر نمی‌توانید مانند پیغمبر اکرم و ائمه اطهار علیهم‌السلام تهجد داشته باشید دست‌کم ده دقیقه‌ای قبل از اذان صبح بیدار شوید و چند رکعتی نماز بخوانید. اگر انسان دقایقی را برای تمرین #کنترل-ذهن اختصاص دهد این کار برای نمازش هم مفید بوده، #حضور-قلبش در نماز بیشتر می‌شود و اوقات دیگر هم به تدریج می‌تواند افسار ذهنش را به دست گیرد. تا انسان خود درصدد برنیاید که #اختیار ذهنش را به دست گیرد هیچ گاه ذهن به خودی خود رام نمی‌شود. ذهن نیاز به #تربیت دارد.

از بیانات حضرت آیت الله مصباح یزدی

.... ..

چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395  1:14 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها