0

روایتی از پشت‌پرده لابی‌گری‌ها

 
siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 158652
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂

روایتی از پشت‌پرده لابی‌گری‌ها

چندی پیش مسعود پزشکیان در گفت وگو با «آرمان» از لابی‌گری برخی برای حضور در هیات رئیسه مجلس دهم خبر داد و این موضوع را یک خطر نامید و دیروز یک منتخب تهران در مجلس دهم اظهاراتی داشت که اظهارات پزشکیان را تایید می کرد.

 

محمود صادقی با انتقاد از عهدشکنی برخی از اعضای «لیست امید»، با اشاره به حواشی همایش دو روزه منتخبان جدید در ابتدای هفته گذشته، از تلاش برخی از مسئولان قوه مقننه برای تطمیع نمایندگان مجلس دهم پرده برداشت. وی با انتقاد به برخی حواشی جلسه‌های شنبه و یکشنبه هفته گذشته منتخبان مجلس دهم، اعلام کرد: شخصیت دکتر لاریجانی بسیار قابل احترام است، اما برخی رفتار‌ها مبهم و شبیه‌‌‌ به همان «رفتارهای سیب‌ زمینی» است.

 

این منتخب مردم تهران در مجلس دهم اضافه کرد: کاملا محسوس است که برخی رفتار‌ها جنس و بوی تطمیع دارد. البته بسیاری از امتیازهایی که در آن جلسه جهت ارائه به منتخبان جدید مطرح شد، ارتباطی به آقای لاریجانی ندارد و احتمالا‌ ایشان از طرح این مسائل بی‌خبر باشند اما در نشست دو روزه «فرایند قانونگذرای؛ الزامات و راهکارها» مکرر تاکید می‌شد که این تسهیلاتِ مسکن و بیمه و... به ایشان مربوط است و در این شرایط رقابتی، این بحث‌ها معنادار است و مطمئن باشید که اگر این رفتار‌ها تکرار شود، ساکت نخواهم نشست. او با اشاره به همایش «فرایند قانونگذاری؛ الزامات و راهکار» گفت: در این جلسه، بعضا شاهد اتفاق‌ها و مسائلی دور از شأن نمایندگان ملت بودیم.

 

صادقی تشریح کرد: متاسفانه شاهد بودیم در این همایش که قرار بود تنها با حضور نمایندگان منتخب مجلس دهم برگزار شود، برخی از مسئولان مجلس نهم با حضور در کنار صندلی‌های نمایندگان مسائلی را مطرح می‌کردند و به طور کلی، مجموعه اطلاعاتی که منتقل می‌شد، ‌ جهت‌دار بود و بعضا‌ برای تغییر رای نمایندگان مطرح می‌شد. وی افزود: از دیگر حواشی همایش روز شنبه، تلاش برخی از دوستان اصولگرا برای لغو جلسه بعدازظهر «فراکسیون امید» بود که برخلاف آنچه ادعا می‌شود که برخی از اعضای «فراکسیون امید» در متن این تلاش‌ها حضور داشتند، به نظر می‌رسد این اقدام‌ها کاملا‌ هماهنگ‌شده و از سوی اردوگاه اصولگرایان انجام شد.

 

وی گفت: از ابتدای رقابت‌های انتخاباتی، آقای جلالی و دوستان دیگر مطرح می‌کردند که مبادا با ورود به بحث وزن‌کشی سیاسی دو جناح، اختلافی ایجاد شود اما در ادامه متوجه شدیم که این رویکرد ظاهری بوده است. او همچنین با اشاره به برخی از حواشی روز دوم همایش «فرایند قانونگذاری؛ الزمات و راهکار‌ها» گفت: از پیش اعلام نشده‌ بود که این همایش دو روزه است و دکتر عارف برای دیدار با مراجع برنامه‌ریزی کرده بود و امکان حضورنداشت اما برخی از دوستان، سعی کردند با تاکید بر عدم حضور ایشان، نوعی جو روانی علیه «فراکسیون امید» ایجاد کنند. نماینده جدید قصرشیرین بسیار روی این مساله مانور می‌داد و با تعابیر نامناسبی سعی می‌کرد برای عدم حضور عارف جوسازی کند.

 

او با اشاره به بی‌توجهی برخی از منتخبان «لیست امید» به رویکرد کلان «فراکسیون امید»، یادآور شد: فارغ از اینکه این گروه اندک از نمایندگان میثاق‌نامه «فراکسیون امید» ‌را امضا کرده‌اند یا خیر، حضورشان در «لیست امید» به‌معنای این است که باید با اهداف و خواسته‌های «فراکسیون امید» همراه باشند و این بی‌توجهی به تعهد، غیراخلاقی بود و این اقدام گروه اندکی از نمایندگان برگزیده، عملی غیراخلاقی است و درواقع نوعی بی‌احترامی به رای مردم است که به لحاظ حقوقی در حکم نقض عهد و نوعی «تدلیس» محسوب می‌شود.

 

وی یادآور شد: این درست نیست به گونه‌ای حرف بزنیم تا بتوانیم رای مردم را بگیریم و درصورتی که وزش باد به شکلی دیگر شد، حرفمان را تغییر بدهیم. البته ما نمی‌خواهیم انشقاق میان دو جریان سیاسی حاضر در مجلس دهم را تشدید کنیم اما به نظر می‌رسد، اگر دوستان بخواهند از ابتدا این‌گونه عمل کنند، نمی‌توانیم در ادامه راه به خوبی کار را پیش ببریم و شخصا بنابر عهدی که با مردم بسته‌ام در برابر چنین رفتارهایی سکوت نخواهم کرد.

یک شنبه 26 اردیبهشت 1395  1:25 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها