0

چه راه هایى براى شناختن مهدى نمایان وجود دارد؟

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 25059
محل سکونت : اصفهان

چه راه هایى براى شناختن مهدى نمایان وجود دارد؟

 چه راه هایى براى شناختن مهدى نمایان وجود دارد؟
 
اعتقاد به مهدویت، از زمان پیامبر(صلى الله علیه و آله) رواج داشته و تقریباً بعد از واقعه ى کربلا و شهادت امام حسین(علیه السلام) ادعاى مهدویت نیز آغاز شد و برخى از مردم بعد از وفات محمّد حنفیه، او را مهدى دانستند و بعدها نیز عدّه اى خود را مهدى نامیدند و ادعاى مهدویت کردند... براى این که ما مهدى نمایان را تشخیص دهیم، لازم است شناخت کامل از امام زمان(علیه السلام) داشته باشیم. در روایات ما آمده است که زرارة بن اعین از امام صادق(علیه السلام)سؤال کرد: «در زمان غیبت امام زمان(علیه السلام)، امام را چگونه از امامان بدلى تشخیص دهیم؟». امام(علیه السلام)فرمودند: «این دعا را یاد بگیر و تکرار کن: (اللهم عَرِّفنی لنفسک فإنَّک إنْ لم تعرفنی نَفسَک لَم أعرف نبیک. اَللهم! عرّفْنی رسولک فإنّک إنْ لمْ تعرفْنی رسولک لم أعْرِفْ حجتَک. اللهم! عرّفْنی حجتک فإنّک إنْ لمْ تُعَرِّفْنی حجتک ضَلَلْتُ عَن دینی).[1]
بنابراین، بر ما لازم است که امام زمان(علیه السلام) را از چند جهت شناسایى کنیم، هم شناسنامه اى و هم اعتقادى و قلبى. روایات ما، به همه ى این ها اشاره کرده اند و فرمودنده اند: «امام زمان(علیه السلام) از بنى هاشم و از اولاد فاطمه(علیهما السلام) و از سلاله ى سیدالشهداء امام حسین(علیه السلام) و نام پدرش حسن و خودش همنام پیامبر(صلى الله علیه و آله) و.... است، و بعد هم خصوصیات شخصى و جسمى امام دوازدهم(علیه السلام) را بیان فرمودنده اند و گفته اند: او، شبیه ترین مردم به پیامبر(صلى الله علیه و آله)است؛ پیشانى حضرت فراخ و سفید و تابان و اثر سجده در آن آشکار است؛ ابروهاى حضرت، به هم پیوسته است؛ چشم حضرت، سیاه و سرمه گون است؛ در طرف راست صورت، خالى وجود دارد؛[2] هنگام ظهور، با شمشیر قیام مى کند؛ از ایشان، کرامت هاى بى شمارى ظهور مى کند. براى ظهور نیز علائمى حتمى و غیرحتمى بیان کرده اند، نداى آسمانى، خروج سفیانى، خروج خراسانى، قتل نَفْسِ زکیّه، فرو رفتن لشکر سفیانى در بیابانى ما بین مکه و مدینه[3] و... از جمله ى آن علائم است.
از طرفى، انسان باید آن قدر قدرت تشخیص داشته باشد تا بتواند امام مهدى(علیه السلام) را با اوصافى که بعضى از آن ها ذکر شد، از مهدى نمایان تمییز دهد، چون، بدیهى است که در هر زمان، برخى عناصر فرصت طلب، از موضوع مهدویّت سوء استفاده مى کنند، چنان که مدّعیان الوهیّت یا نبوت یا سایر مقامات معنوى، در دنیا کم نبوده اند، ولى این ها، هرگز، دلیل بر این نمى شود که منکر اصل وجود خدا و نبوّت انبیا و مهدویّت شویم. از این رو، دانایان و اهل تشخیص، از پیامبران درخواست معجزه مى کردند. به همین دلیل مشاهده مى کنیم که براى شناخت امام بعدى، امام هر عصرى، براى اصحاب خود، علائمى از امام پسین را نشان مى دادند تا در مسئله، شکى باقى نماند و آنان بتوانند امام بعد را به صورت واضح، شناسایى کنند.
 
پی نوشتها:
[1]. شیخ صدوق، کمال الدین و تمام النعمة، ج 2، ص 342. خدایا! خودت را به من بشناسان که اگر تو، خودت را به من نشناسانى، پیامبرت را نمى شناسم. خدایا پیامبرت را به من بشناسان که اگر پیامبرت را نشناسانى، حجّت تو را نخواهم شناخت. خدایا! حجّت و امام زمان را به من بشناسان که اگر امامت را نشناسانى، در دینم گمراه خواهم شد.
[2]. شیخ عباس قمى، منتهى الآمال، ص 289.
[3]. ر.ک: همان، و مهدى موعود، (در این کتاب بیش از چهارصد علامت ذکر شده است).
 
منبع: امام مهدى(عجل الله تعالی فرجه الشریف)، رسول رضوى، انتشارات مرکز مدیریت حوزه علمیه (1384). 
یک شنبه 26 اردیبهشت 1395  12:03 PM
تشکرات از این پست
mehdi0014 nazaninfatemeh amayen rezamzd shirdel2 eramau aliada zahra_53 8pooria khodaeem1 omiddeymi1368 taha_h mojdeh1
دسترسی سریع به انجمن ها