0

تله های چاقی را بشناسید

 
siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 158652
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂

تله های چاقی را بشناسید

اگر قصد لاغر شدن دارید، چشمان تان را ببندید و به یاد بیاورید که در طول روز، چه زمان هایی بوده که باعث چاق شدن تان شده است. مسلما موارد زیادی را خواهید یافت. مثلا تصور کنید در تمام طول روز، رژیم غذایی تان را رعایت کرده اید اما ناگهان دوستان تان پیشنهاد می کنند برای شام به یک رستوران یا بوفه بروید یا بعد از انجام یک ورزش درست و حسابی، به یکی از آن مهمانی هایی می روید که پر از دسرهای خوشمزه و البته «خطرناک» است، خب همه این موارد به ظاهر کوچک می تواند شما را چاق کند.

«جیمز هیل»، مدیر مرکز سلامت دانشگاه کلرادو می گوید: «در این شرایط سخت، نمی توانید به قدرت اراده تان اعتماد کنید! متاسفانه اراده انسان همیشه قوی نیست و حد و مرزی دارد و این مسئله به خصوص در مورد غذا خوردن خیلی مشهود است.» پس این حقیقت را بپذیرید که بالاخره ممکن است جایی اراده تان را از دست بدهید بنابراین باید به دنبال یافتن چاره ای باشید. در این جا ۵ مورد عمده ای که باعث چاق شدن اکثریت انسان ها می شود و روش مقابله با آن ها ذکر شده است. قطعا می خواهید با رعایت این نکات در مسیر لاغر شدن راحت تر گام بردارید.

 

● سفر بروید اما...

رفتن به تعطیلات

معمولا وقتی هنگام تعطیلات به سفر می روید، دوست دارید استراحت کنید و از خوردن غذاهای مخصوص آن منطقه لذت ببرید. در عین حال دل تان نمی خواهد هنگام بازگشت اضافه وزن پیدا کنید.

«فرانسز لارژمن راث» متخصص تغذیه می گوید: «حتما اگر به سفر می روید غذاهای مختلف را امتحان کرده اما آن ها را با دیگران قسمت کنید. مثلا اگر به پاریس رفته اید، حتما سری به نانوایی های مشهور آنجا بزنید و از آن ها خرید کنید، ولی خوراکی های خوشمزه ای را که خریده اید با دوستان تان شریک شوید. لازم نیست برای آن که نان مشهور فرانسوی را مزه کنید کل یک نان را بخورید.»

هرگز گرسنه به مهمانی نروید. حتما قبل از رفتن، یک غذای سبک پروتئینی مثل چند برش نازک گوشت بوقلمون، کالباس یا نصف فنجان پنیر کم چرب بخورید

 

● بازنده ها چاق می شوند

بعد از شکست های عاطفی

معمولا بعد از شکست های عاطفی می خواهید با خوردن مثلا یک ظرف بزرگ بستنی، غصه ها و ناراحتی های تان را فراموش کنید. بنابراین به پرخوری روی می آورید و گاهی بدون اراده پشت سرهم می خورید و می خورید. «لارژمن راث» پیشنهاد می کند، که به جای بیرون رفتن با دوستان تان برای صرف غذا یا نوشیدنی و صحبت کردن درباره مشکلات تان، با آن ها قرار پیاده روی یا ورزش بگذارید همچنین می توانید در یک کلاس ورزشی ثبت نام کرده تا به مشکلات تان کمتر فکر کنید و درضمن با افراد جدیدی هم آشنا شوید. اگر هم می خواهید در خانه خودتان را حبس کنید در یخچال را قفل کنید و در فاصله نزدیک با جایی که در آن به تماشای تلویزیون می نشینید، خوراکی قرار ندهید.»

 

● عروسی نروید

مهمانی هایی با غذاهای خوشمزه

تصور کنید به مهمانی رفته اید و همه خوراکی ها بسیار خوشمزه و البته رایگان هستند! همه این غذاها مقابل شماست و کسی هم مانع خوردن تان نمی شود. دکتر «ملینا جامپویس»، کارشناس رژیم غذایی و تناسب اندام توصیه می کند: «هرگز گرسنه به مهمانی نروید. حتما قبل از رفتن، یک غذای سبک پروتئینی مثل چند برش نازک گوشت بوقلمون، کالباس یا نصف فنجان پنیر کم چرب بخورید تا در مهمانی ولع کمتری برای غذا خوردن داشته باشید. می توانید پیش از شروع به غذا خوردن سالاد بخورید تا حجم زیادی از معده تان پر شود.»

 

● لم دادن جلوی تلویزیون، ممنوع

هنگام تماشای تلویزیون

حتما شما هم دوست دارید جلوی تلویزیون لم بدهید و هنگام تماشای آن، خوراکی و تنقلاتی بخورید که بسیار چاق کننده هستند. دکتر «لارژمن راث» می گوید: «سعی کنید تا جای امکان، مقدار این خوراکی ها را محدود کنید مثلا آن ها را در یک ظرف بسیار کوچک بریزید یا می توانید با انگور یخ زده یا سایر میوه ها و سس ماست یک خوراکی سبک و مفید درست کنید و جلوی دست خودتان بگذارید تا هروقت دوست داشتید چیزی بخورید از آن میل کنید.»

معمولا بعد از شکست های عاطفی می خواهید با خوردن، غصه ها و ناراحتی های تان را فراموش کنید. بنابراین به پرخوری روی می آورید و گاهی بدون اراده پشت سرهم می خورید. «لارژمن راث» پیشنهاد می کند، که به جای بیرون رفتن با دوستان تان برای صرف غذا یا نوشیدنی و صحبت کردن درباره مشکلات تان، با آن ها قرار پیاده روی یا ورزش بگذارید.

 

● پشت به غذا بنشینید

رستوران هایی با غذاهای متنوع و فراوان

در بوفه ها، غذاهای متنوع و نامحدودی ارائه می شود که بیشتر آن ها کالری فراوانی دارند. در رستوران هایی که مقدار غذای هر پرس شان زیاد است، غذا خوردن، بسیار دشوار است.

«هیل» توصیه می کند: «ساده ترین راه این است که اصلا به رستوران یا بوفه نروید!» اما چنانچه زمانی ناچار به این کار شدید، جایی را برای نشستن انتخاب کنید که پشت به غذاها باشد. بنا به گفته «جامپولیس»، مطالعات انجام شده در این زمینه نشان می دهد، کسانی که چنین شیوه ای را به کار می گیرند، تمایل و اشتهای کمتری به غذا خوردن پیدا می کنند. در ضمن سعی کنید، ابتدا خودتان را با سالاد، سبزی، میوه و غذاهای پروتئینی کم چرب سیر کنید تا دیگر جایی برای خوردن غذاهای مضر و پرکالری نداشته باشید. بعد از صرف غذا، برای خوردن دسر، توصیه می شود هرکس فقط یک نوع دسر برای خودش بردارد. در این صورت می توانید در خوردن دسر با هم شریک شوید و به این ترتیب خواهید توانست همه دسرها را امتحان کنید بدون آن که در خوردن زیاده روی کرده باشید. در رستوران هایی هم که مقدار هر پرس غذای شان زیاد است، بهترین راه این است که از همان ابتدا، سفارش دهید که فقط نیمی از غذای تان را سر میز بیاورند و نیم دیگر آن را در جعبه مخصوص غذا بگذارند تا هنگام رفتن، آن را با خود به خانه تان ببرید.

ترکی زبان قربون صدقه رفتنه داریم که: گوزلرین گیله‌سین قاداسین آلیم که یعنی درد و بلای مردمک چشات به جونم …!.

جمعه 24 اردیبهشت 1395  10:57 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها