0

عطاری های مخدر فروش!

 
siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 158652
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂

عطاری های مخدر فروش!

  مصرف برخی مخدرها در میان جوانان را نمی توان کتمان کرد، همچنین مصرف تریاک در تمام سنین کشور سالانه حدود 450 کیلوگرم است. زنگ خطری که سالها است به واسطه وجود بزرگترین کشور تولید کننده تریاک در جهان در همسایگی ایران به صدا در آمده است.

آمار دقیقی از معتادان در کشور وجود ندارد اما بررسی ها از آمار بیش از 3 میلیون نفر خبر می دهند. سالانه حدود 500 تن مواد مخدر توسط نهادهای مربوطه کشف می شود. در دهه اخیر هزینه های بالای تهیه مواد مخدر برخی معتادان را به خوردن قرص هایی با کارایی مخدر سوق داده است جایی که به گفته برخی مقامات «عطاری» ها دست به تهیه و فروش این قرص ها می زنند. قرص هایی که نشئه می کند و کار مورفین را انجام می دهد، برخی از این داروها و قرص ها نیز به عنوان «داروی ترک اعتیاد» به فروش می رسد.

 

در دسترس بودن این قرص ها برخی جوانان را نیز به مصرف این قرص ها کشانده است. سودآوری مناسب این قرص ها برای عطاری ها و فروش غیر قانونی آن در سال های اخیر یکی از مهمترین دلایل در افزایش مصرف آن ها شده است. گفتنی است در تهران 5000 عطاری مجاز وجود دارد.


فروش داروهای ترک اعتیاد در عطاری ها
فروش برخی داروها با عنوان «داروی ترک اعتیاد» در عطاری ها در سالهای اخیر موجب واکنش های زیادی شده است. گزارش هایی وجود دارد که تعدادی از عطاری ها اقدام به فروش مواد و گیاهان دارویی غیرمجاز می کنند، که در قالب کپسول هایی برای ترک اعتیاد است. در بررسی های انجام شده توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر تشخیص داده شده است که داروها شیمیایی بوده و ترکیبات روان گردان در ان ها وجود دارد و بعضا از مواد مخدر تشکیل شده است.

 

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در این باره می گوید کار عطاری‌ها کاملاً مشخص است؛ آنان باید فرآورده‌های گیاهی را بر اساس دستورالعملی که وجود دارد، در اختیار مردم قرار دهند. به گزارش تسنیم، پرویز افشار از مردم خواست که برای تامین هر نوع دارویی به داروخانه‌های مجاز مراجعه کنند و اظهار کرد: بحث مهم در این حوزه، آگاهی و فرهنگ سازی مردم است. مردم باید بدانند جای دارو در داروخانه است و تجویز آن نیز با افراد ذی‌صلاحی است که پزشک مشاور آنها است. مردم نباید به آرایشگاه‌ها، کلوب‌ها، باشگاه‌ها و عطاری‌ها برای ترکیبات دارویی پناه ببرند، حتی ممکن است عطاری‌ها بگویند، "این کپسول را در اختیار دارم ولی از مواد شیمیایی ساخته نشده است"، ولی باید بدانند این‌گونه نیست.


برخی عطاری ها پروانه کسب ندارند
با وجود اینکه طب سنتی شامل بیمه نمی شود اما در ایران با توجه به فرهنگ و تاریخ استفاده از داروهای گیاهی روز به روز استفاده و مراجعه به عطاری ها بیشتر و بیشتر می شود.
به گفته علیرضا رضایی که خود رئیس اتحادیه عطاری ها است، برخی از عطاری های پروانه کسب ندارند و به طور غیر قانونی فعالیت می کنند. وی همین تعداد اندک عطاری های غیرقانونی را موجب ایجاد مشکل در صنف عطاری ها می داند (تسنیم، 22 اردیبهشت 95)


عطاری، از گیاهان دارویی تا متادون
عطاری مکانی که در آن داروهای گیاهی به وفور یافت می شود. در گذشته های دور در عطاری ها فقط عطر فروخته می شد اما به مرور زمان و با پیشرفت علم داروشناسی و گیاه شناسی یک مرکز مهم برای درمان بیماری ها لقب گرفت. در عطاری های ایران بیش از 450 گونه گیاهی به صورت خام و یا فرآورده به فروش می رسد. در هر کوچه و خیابان یک عطاری وجود دارد که فروش عمده محصولاتشان نیز معطوف به ادویه جات و عرقیات گیاهی است؛ اما امروزه در عطاری ها برخی قرص ها نیز وجود دارد که هیچ خاصیت دارویی ندارد و کاملا در آزمایشگاه تهیه می شود. «متادون» یکی از همین مواد است.

 

متادون که اولین بار برای تسکین درد در جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار گرفت امروزه راه خود را گم کرده است. بیشتر افرادی که متادون برای آن ها تجویز می شود وابستگی به مواد مخدر داشته اند و تحت درمان قرار دارند. نکته حائز اهمیت این است که استفاده از متادون به تنهایی منجر به معالجه نخواهد شد بلکه به عنوان جزئی از درمان آن هم به دستور پزشک مورد استفاده قرار می گیرد. متادون برای بیماران HIV و همچنین معتادان به هروئین نیز مورد استفاده قرار می گیرد. امروز استفاد فروش این قرص در عطاری ها موجب نگرانی خانواده ها شده است. به گزارش فارس، در تاریخ 8 اردیبهشت ماه 95، رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو گفت: ارائه داروهای گیاهی بدون مجوز، تولید داروهای گیاهی ترکیبی با مواد شیمیایی و فروش انواع مواد مخدر و متادون مواردی از تخلفات عطاری‌ها هستند که باید با آنها برخورد جدی شود.

 

هرچند رئیس سازمان غذا و دارو از کنترل فروش این مواد در عطاری ها در بیشتر استان ها خبر می دهد اما وضعیت را در برخی استان ها نامطلوب توصیف می کند. وی گفته بود: در وزارت بهداشت برای صدور مجوز الزاماتی وجود دارد و همانطور که این نهاد هیچ وقت مجوز برای فروش سیگار صادر نمی‌کند، نمی‌تواند به عطاری‌ها هم مجوز فروش دارو بدهد و این کار تنها به عهده داروخانه هاست. دیناروند گفت: ما با عطاری هایی که در چارچوب کاری خود فعالیت دارند مشکلی نداریم ولی اگر فعالیت آنها فراتر از کار تعریف شده آنها باشد موظفیم برابر قانون با آنها برخورد کنیم.


دوای شما غذای شما و غذای شما دوای شماست
محمد دریایی، متخصص علوم زیستی و طب گیاهی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی روزنامه «ابتکار» در ارتباط با طب اصیل ایرانی می گوید: طب سنتی که بهتر است آن را طب ایرانی بنامیم از طب سنتی و طب اسلامی تشکیل شده است. اساس کار آن غذا درمانی است. ابوعلی سینا گفته بود «دوای شما غذای شما و غذای شما دوای شماست». در نتیجه این طب را غذا درمانی نیز می نامند. پس از سال ها گیاهان نیز وارد این طب شدند و به عنوان یک مکمل در بهبود سلامتی مردم نقش به سزایی ایفا کردند. به هر دو این درمان ها ، سلامت محوری می گوید.

 

دریایی می افزاید:در این بین برخی عطاری ها به دنبال منافع شخصی خود هستند و برای درآمد بیشتر این علم و حرفه را زیر سوال می برند این افراد دست به فروش برخی مواد شیمیایی غیر قانونی می زنند که می توان به ترامادول، راگون و متادون اشاره کرد. موادی که کاملا شیمیایی بوده و هیچ مبنای سنتی ندارد. وی می گوید: در عطاری ها فروش برخی تقویت کنند های جنسی که کاملا شیمیای نیز است دیده می شود، این کار خلاف طب سنتی بوده و از جانب متخصصان نیز مردود است.


«نمک دریایی» نخرید
رئیس هیئت مدیره جامعه احیاگران طب ایرانی به آسیب هایی که این عطاری های غیر قانوی با فروش برخی مواد شیمیایی به جامه طب سنتی و جامعه وارد می کند اشاره کرده و می گوید: به طور مثال فروش «نمک دریایی» غیر مجاز است. چرا که این نمک تصفیه نشده است و در آن مقدار زیادی سرب و آرسنیک و ... وجود دارد، که برای سلامتی افراد بسیار زیان آور است. در کنار این مواد خرید برخی قرص ها مانند متادون توسط جوانان نیز آسیب های جبران ناپذیری به جامعه وارد می کند، این مواد روانگران بوده و مخدر محسوب می شود و آسیب های جبران ناپذیری را به جوانان که گرایش به تجربه این مواد دارند وارد می کند.

 

وی می افزاید: تمام این کارهای غیر قانونی باید تحت پیگرد قانونی قرار گیرد چرا که با اصول طب سنتی در مغایرت بوده است. این افراد نه تخصص علمی و نه آکادمیک و نه تجربی این کار را دارند و فقط برای منافع و درآمد به این شغل روی آورده اند.
 

ترکی زبان قربون صدقه رفتنه داریم که: گوزلرین گیله‌سین قاداسین آلیم که یعنی درد و بلای مردمک چشات به جونم …!.

پنج شنبه 23 اردیبهشت 1395  4:47 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها