0

آیت‌الله مکارم شیرازی : دور حج امسال را قلم بکشیم/ حجی آبرومندانه می‌خواهیم

 
siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 158652
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂

آیت‌الله مکارم شیرازی : دور حج امسال را قلم بکشیم/ حجی آبرومندانه می‌خواهیم

مردم امسال از نرفتن به حج ناراضی نیستند و نسبت به این مساله موافقت دارند که نروند و خدا نکند برخی از افراد ما به کشورهای همسایه بروند و ویزایی بگیرند که این کار مشکل شرعی دارد.

 آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: حجی آبرومندانه و عزتمندانه می خواهیم و باید دور حج امسال را قلم کشید.

به گزارش  ایرنا، وی روز پنجشنبه در دیدار علی جنتی وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی بیان داشت: قرائن به وضوح نشان می دهد قصد دولت سعودی از اعمالش توهین است و با این شرایط، باید فکر این که عربستانی ها پیشنهادی برای حج بدهند را از سر بیرون کنیم و آن چه از مردم شنیده ایم آن ها نیز مایل نیستند با ذلت به حج بروند.

وی ابراز داشت: با تعبیراتی که از دولت سعودی می شنویم و آن ها خود را مالک حرمین شریفین می دانند، می خواهند انتقام یمن، سوریه و عراق را در مساله حج از ما بگیرند و پیداست که برخورد آن ها سیاسی و انتقامی است و به این چنین حجی، خدا و بندگان خدا راضی نیستند.
وی افزود: این که دولت سعودی عنوان کرده که ایران نمی تواند با هواپیماهای خودی حاجیان ایرانی را به عربستان منتقل کند یک توهین است.

آیت الله مکارم شیرازی خطاب به وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی گفت: اگر فردا روزی بنشینید و مذاکره کنید مطمئن باشید نتیجه منفی است و نمی توانید خدمات دهی کنید و باید فکر حج امسال را از سر به در کنیم چرا که حجی آبرومندانه و عزتمندانه می خواهیم.

وی افزود: کشور ما در خاورمیانه حرف اول را می زند و آمریکایی ها نیز این را قبول دارند و نباید در برابر یک عده مزدور آمریکا سر ذلت فرود آوریم و پیامبر (ص) نیز راضی به این مساله نیست و باید دور حج امسال قلم کشید.

وی اظهار داشت: باید اهرم های فشار داشته باشیم و اگر نداشته باشیم عربستانی ها خود را مالک حرمین شریفین می دانند و این طرح را باید دنبال کنیم که حرمین شریفین از نظر مراسم حج باید در اختیار سازمان همکاری اسلامی باشد و نمایندگانی از همه کشورها در آن حضور داشته باشند، در حالی که تجربه نشان داده است عربستان نمی تواند حج را اداره کند.

این مرجع تقلید گفت: بر فرض هم که عربستان بتواند حج را اداره کند دلیل بر این نیست که حرمین شریفین توسط سازمان همکاری اسلامی اداره نشود و وزارت خارجه کشورمان در این زمینه کمی کوتاهی کرد تا این مساله جا بیفتد و در مسائل سیاسی کسی پیشرفت می کند که اهرم فشار داشته باشد.

وی بیان داشت: باید ثابت کنیم داعش و تکفیری ها برخاسته از کشور عربستان سعودی است و غربی ها نیز دریافته اند و روزنامه های غربی نیز در مورد این مساله می نویسند، از این رو اکنون اسنادی را جمع آوری می کنیم و حتی عربستانی ها در کتاب های مدارس متوسطه خود نیز روی مسائل تکفیری کار می کنند.

وی ادامه داد: اسناد جمع شده را باید به مجامع بین المللی داد و نمی دانیم چرا برخی از دستگاه های ما که بیشتر در این مسائل باید همکاری کنند، همکاری زیادی ندارند و بسیاری از اسناد دست وزارت خارجه ایران است که می تواند به ما بدهد و نفراتی معین کرده ایم مشغول مطالعه جدی باشند تا این گونه اسناد را پیدا کنند.

آیت الله مکارم شیرازی گفت: مردم امسال از نرفتن به حج ناراضی نیستند و نسبت به این مساله موافقت دارند که نروند و خدا نکند برخی از افراد ما به کشورهای همسایه بروند و ویزایی بگیرند که این کار مشکل شرعی دارد.

وی ادامه داد: حج یک مساله مهم است ولی امروز عبادی سیاسی شده است و با کرامت و دین و مذهب ما پیوند خورده و باید تمام جهات را رعایت کنیم.

وی در ادامه ابراز داشت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مسئولیت های ویژه ای دارد و این وزارت پسوند ارشاد اسلامی دارد و وظیفه سنگینی دارد که با تمام وزارتخانه ها متفاوت است و مسائل فرهنگی و اخلاقی بر عهده وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی گذاشته شده است.

وی افزود: نظارت بر رسانه ها، سینما و چاپ کتاب ها بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و از سوی دیگر نیز دشمن یکی از اهداف خود را هجمه فرهنگی قرار داده است.

این مرجع تقلید گفت: اگر حرف اول را در منطقه می زنیم به آن دلیل است که نظام اسلامی هستیم و دشمن نمی تواند به ما زور بگوید و این کار را در عراق، یمن و سوریه نتوانسته است انجام دهد.

وی ابراز داشت: رئیس جمهوری آمریکا حرف بی محتوایی را تکرار می کند که تحریم ایران به دلیل حمایت از تروریسم است در حالی که پرچم ضد تروریسم در دست ماست و برگزاری کنگره هایی چون کنگره مقابله با تکفیری ها در قم ادعای ما را اثبات می کند.

وی ادامه داد: دشمن می خواهد ما را از درون بپوساند و اکنون سایت ها و ماهواره های فاسد غوغا می کنند و در مورد افزایش طلاق نیز عامل مهم بدآموزی همین سایت ها و مامواره ها هستند.

آیت الله مکارم شیرازی بیان داشت: سه منطقه آسیب پذیر داریم که در برابر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، منطقه اول منطقه فضای مجازی است که به طور کامل در اختیار ارشاد نیست اما سهمی در اختیار دارید و تا این فضا اصلاح نشود مسائل فرهنگی درست نمی شود، پهنه اینترنت وسیع شده و به روستاها رسیده است اما این مساله به تنهایی افتخار نیست و زمانی افتخارآمیز است که جلوی آسیب های آن را سد کنیم.

وی افزود: جلسات شورای عالی فضایی کشور باید جدی تشکیل شود و فکری به حال فضای مجازی شود که جوانان ما از دست نروند و اگر جوانان از دست بروند کشور و نظام ما از دست می رود.

وی گفت: منطقه دوم آسیب پذیر مقابل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سینماها هستند از این رو فیلم ها باید کنترل شود و تفاوت ما با غربی ها این است که خط قرمز در مسائل اخلاقی داریم و آن ها ندارند.

این مرجع تقلید ابراز داشت: یکی از عوامل بدججابی و بی حجابی صحنه های فیلم هاست، دشمن می گوید اگر حجاب را از این ها بگیریم 50 درصد نظام اسلامی ایران را ویران کرده ایم.

وی گفت: منطقه آسیب پذیر سوم مقابل وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، مساله کتاب ها و رسانه های مکتوب است گرچه کار نظارتی که می شود جای تشکر دارد ولی آسیب بیش از این است، برخی کتاب ها منتشر می شود که دارای برخی مشکلات هستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز در سفر به شهر مقدس قم با شماری از مراجع تقلید و علما دیدار و گفت وگو می کند.

 
 

ترکی زبان قربون صدقه رفتنه داریم که: گوزلرین گیله‌سین قاداسین آلیم که یعنی درد و بلای مردمک چشات به جونم …!.

پنج شنبه 23 اردیبهشت 1395  4:46 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها