0

حوزه هنری بهترین متولی جشنواره "داستان انقلاب" است دبیر سومین دوره ج

 
AR_jalal313
AR_jalal313
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1210
محل سکونت : فارس

حوزه هنری بهترین متولی جشنواره "داستان انقلاب" است دبیر سومین دوره ج

 

حوزه هنری بهترین متولی جشنواره "داستان انقلاب" است
دبیر سومین دوره جشنواره "داستان انقلاب" عنوان کرد: هیچ نهادی بهتر از حوزه هنری نمی‌تواند زیر بال این جشنواره را بگیرد و متولی ادبیات انقلاب باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر، امیرحسین فردی درباره چگونگی شکل‌گیری جشنواره "داستان انقلاب" توضیح داد: سالها به فکر ادبیات داستانی انقلاب بودم و می‌دیدم این نوع ادبیات دستخوش فراموشی شده است و کمتر کسی به سراغ آن می‌رود؛ به همین دلیل سال 85 به فکر برگزاری جشنواره‌ای با موضوع ادبیات داستانی انقلاب اسلامی افتادم.

وی افزود:  با مدیر وقت مرکز آفرینشهای ادبی آقای محسن مومنی، مساله را در میان گذاشتم. ایشان موافقت کردند . سپس با معاونت فرهنگی وزارت ارشاد نیز صحبت شد و این مرکز نیز موافقت کرد در بخشی از جشنواره، مشارکت کند. بر همین اساس تصمیم بر آن شد که برگزاری جشنواره به عهده حوزه هنری باشد و ارشاد، جوایز را متقبل شود و تا‌کنون همکاری و تعامل خوبی میان دو مرکز شکل گرفته است.

فردی در ادامه گفت: این جشنواره از معدود رویدادهایی است که پس از اختتامیه آن، آثار برگزیده به صورت کتاب منتشر می‌شوند. پیش از این که جشنواره را برگزار کنیم، عده‌ای می‌گفتند که نمی‌شود با انتشار فراخوانی، ادبیات تولید کرد و گروهی هم به این کار امیدوار بودند.

وی افزود: تا کنون که دو دوره از جشنواره برگزار شده و در آستانه برگزاری سومین دوره هستیم، برآوردهای اولیه نشان می‌دهد که آینده خوبی در انتظار جشنواره داستان انقلاب است.

مدیر مرکز آفرینشهای ادبی حوزه هنری گفت: چشم‌انداز ما به گستردگی ابعاد انقلاب اسلامی است. این انقلاب در طول تاریخ از مهمترین حوادث و بزرگترین حماسه‌ها پس از پذیرش اسلام از سوی ایرانیان است. انقلاب اسلامی، یک انقلاب اصیل و ریشه دار محسوب می‌شود و وظیفه ادبیات است که به این حماسه بزرگ بپردازد.

فردی ادامه داد: خوشبختانه نه حوزه هنری و نه ارشاد، در روند داوری جشنواره دخالتی ندارند و مرکز آفرینشهای ادبی با استقلال کامل و توام با اعتماد دو نهاد مذکور، جشنواره را برگزار می‌کند.

دبیر جشنواره "داستان انقلاب" در ادامه تاکید کرد: انتظار دبیرخانه جایزه آن است که نویسندگان بیشتری پا به عرصه ادبیات داستانی انقلاب اسلامی بگذارند و وظیفه خود را در مقابل انقلاب، شهدای این رویداد بزرگ و مجاهدت‌های مردم، به تصویر بکشند.

فردی در ادامه از گردآوری سی سال ادبیات داستانی انقلاب خبر داد و گفت: قصد داریم تمام آثاری را که طی سه دهه پس از انقلاب و با مضمون انقلاب تولید شده‌اند گردآوری و داوری کنیم که البته این کار مستلزم برنامه‌ریزی است.

وی افزود: درخواست نویسندگان مبنی بر داوری آثار منتشر شده در حوزه انقلاب اسلامی به حق است و از آن جایی که ادبیات داستانی انقلاب متولی مشخصی ندارد، حوزه هنری قصد دارد آثار منتشر شده در طول 30 سال پس از انقلاب را گردآوری، داوری و ارزشگذاری کند.

فردی اعلام کرد که طرح برگزاری جایزه‌ای مبنی بر بررسی سه دهه ادبیات انقلاب ارائه شده است و در صورت آمادگی و حمایت وزارت ارشاد، این کار از سوی حوزه هنری عملی خواهد شد.

دبیر جشنواره داستان انقلاب همچنین توضیح داد: ادبیات داستانی انقلاب کتابخانه تخصصی و جامعی ندارد و در صورت گردآوری تمام آثار سه دهه گذشته با مضمون انقلاب، می‌توان امید داشت کتابخانه جامعی نیز در این حوزه تشکیل شود.

سومین جشنواره "داستان انقلاب" توسط مرکز آفرینشهای ادبی حوزه هنری و با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نیمه دوم بهمن ماه برگزار خواهد شد؛این جشنواره هم اکنون در مرحله داوری قرار دارد.


 

 امانت داری و اخلاق مداری 

استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع  "خبرگزاری مهر"  مجاز است. 
 


شنبه 11 دی 1389  1:48 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها