0

رونمایی از لباس سعدی افشار با حضور علی نصیریان

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

رونمایی از لباس سعدی افشار با حضور علی نصیریان

 

رونمایی از لباس سعدی افشار با حضور علی نصیریان

» سرویس: فرهنگي و هنري - سينما و تئاتر
1462955791158_IMG_1426 (1).jpg

علی نصیریان گفت: نمایش ایرانی ، شیوه‌ای توانمند در بیان مسائل روز و نقدهای اجتماعی است.

 

به گزارش ایسنا، آیین شب چراغ نمایش «بر پهنه دریا» و رونمایی از لباس زنده‌یاد سعدی افشار با حضور علی نصیریان ، داوود فتحعلی‌بیگی، ابراهیم آبادی ، جواد انصافی، آتش تقی پور ، پیمان شریعتی ، محمد اسدی ، صبا کمالی ، سامان تیرانداز و ... شامگاه 21 اردیبهشت ماه در تماشاخانه سنگلج برگزار شد.

 

علی نصیریان در این مراسم با اشاره به تماشاخانه‌ی «سنگلج» گفت: آن زمان که این سالن در دست ساخت بود با جناب جوانمرد مرتب به آن سر می‌زدیم و همان زمان تصمیم گرفتیم که وقتی ساخته شد در زمینه تئاتر ایرانی فعالیت داشته باشد.

 

وی درباره جانمایی یادگارهای صحنه‌ای اساتید بزرگ و بنام این حوزه ادامه داد: این حرکت در نگهداری و نمایش لباس سعدی افشار و دیگر هنرمندان نمایش سنتی و ایرانی ، ارزش بسیاری دارد چرا که او آخرین بازمانده تخت حوضی بود،امثال این هنرمند و مرد بزرگی مانند داوود فتحعلی بیگی ، زحمت بسیاری کشیدند تا این هنر را پس از دوره‌ای طولانی که به نام تجدد هر چه متعلق به سنت‌ها بود مضموم داشته می‌شد، زنده نگه دارند.

 

نصیریان، ثبت و ضبط یادگارهای نمایشی هنرمندان را باعث پویایی هنرمندان جوان ارزیابی کرده و افزود: در این حوزه جوانانی که مسائل روز ، نقدهای اجتماعی و دغدغه‌های اجتماع را بیان می‌کنند، پویاتر فعالیت خواهند کرد. چرا که نمایش ایرانی در این زمینه غنی و توانمند است.

 

 

بنا بر این گزارش، در رونمایی از لباس سعدی افشار قطعه‌ای آوازی با صدای این هنرمند در «سنگلج» طنین انداز شد که جمع به احترام سعدی افشار دقایقی با سکوت او را همراهی کردند.

 

 

علی نصیریان هم آواز را یکی از بخش‌های اصلی نمایش ایرانی دانست و تصریح کرد: بازیگر این گونه نمایشی باید بر آواز و موسیقی مسلط باشد. در تمام گونه‌های نمایش ایرانی مانند تعزیه و سیاه بازی ، آواز عنصر اصلی است. خود من در تمام کارهایی که اجرا داشته‌ام، قطعاتی را به آواز خوانده‌ام.

 

اجرای مراسم شب‌چراغ را پیمان شیخی بر عهده داشت، او برپایی آیین شب‌چراغ را سنتی چند ساله در این تماشاخانه عنوان کرد.

 

 

شهرام مسعودی کارگردان نمایش «بر پهنه دریا» نیز در این مراسم به بیان توضیحاتی درباره مسیر اقتباس از یک اثر خارجی پرداخته و اقتباس از آثار نمایشی بزرگ را یکی از مسیرهای تجربه شده تاریخ تئاتر ایرانی بیان کرد که برای نزدیک شدن تئاتر و مردم در دهه‌های گذشته تجربه شده است.

 

علی نصیریان با تقدیر از تعمیرات انجام شده در این تماشاخانه،ویژگی نمایش ایرانی را اصل روایت دانست و گفت: روایت تفاوت عمده بازیگری در نمایش ایرانی و فرنگی است. بازیگر این گونه نمایشی باید بداند که تنها شبیه یک نقش است.

 

اجرای نمایش «بر پهنه دریا» و عکس یادگاری پایان بخش این مراسم بود.

 

 

انتهای پیام

 

چهارشنبه 22 اردیبهشت 1395  4:35 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها