0

درمان بوی بد دهان با طب سنتي

 
ahmadfarm
ahmadfarm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1390 
تعداد پست ها : 7792
محل سکونت : خراسان رضوی

درمان بوی بد دهان با طب سنتي

علت و درمان بوی بد دهان:


قاعدتا اسباب بروز بوی بد دهان یا در خود فضای دهان قرار دارند یا در فضاهایی که به دهان راه دارند از جمله سینوسها و بینی، معده و مری، ریه ها. اطبای قدیم نیز بر همین اساس علل ایجاد بوی بد دهان را برشمرده اند، که در متون پزشکی و دندانپزشکی جدید نیز به آنها اشاره شده است. این اسباب به شرح زیر می باشد:


عفونت لثه ها و دندانها:
 #عفونت_لثه ها ناشی از فساد مواد غذایی باقیمانده در میان دندانها و روی زبان توسط باکتریها می باشد. شلی لثه ها نیز زمینه ساز ایجاد عفونت لثه و دندان است. مضمضه ترکیب نمک و #سرکه رقیق شده جهت کاهش عفونت (مضمضه یعنی چرخاندن مایعات در فضای بین دندانها مثل حالتی که آب را بعد از مسواک زدن بین دندانها می چرخانیم) و مضمضه آب جوشانده #سماق یا #پوست_انار جهت سفت کردن لثه ها مفید است.


چند نکته برای حفظ #سلامت_دندانها ضروری است:
پرهیز از #پرخوری و #ریزه_خواری، پرهیز از قی کردن مکرر، پرهیز از مداومت بر جویدن #آدامس به ویژه آدامس شیرین، پرهیز از جویدن خوراکیهای سخت و شکستن خوراکیهای سفت با دندان، پرهیز از خوردن و نوشیدن مواد بسیار سرد (به ویژه بعد از گرم) و بسیار گرم (به ویژه بعد از سرد)، مداومت بر مسواک زدن و خلال کردن (و نخ دندان)، پرهیز از مداومت به خوراکیهای مضر دندان مثل تره و پرهیز از استعمال مسواک با شدت.


#خشکی_دهان:
خشک بودن فضای دهان به دلیل عدم تاثیر بزاق در شستشوی دندانها و رقیق ساختن مواد اسیدی ناشی از باکتریها باعث افزایش #بوی_دهان و استعداد عفونت دندانی می گردد. بعضی داروها، مشکلات غدد بزاقی و تنفس با دهان باز باعث #خشکی_دهان می گردند.


#سینوزیت و خلط پشت حلق:
 علامت این بیماری، آن‏ است که وقتی چیزى ترش یا شور در دهان قرار گیرد و قدری بماند، #خلط_لزج_بدبو از ناحیه بینی جدا شده و به ناحیه حلق می ریزد و مزه بدی در انتهای زبان حس می گردد. شستن دهان و مسواک زدن در این بیماری موقتا بوی دهان را کم نموده و بعد از اندک مدتی به دلیل ریزش مجدد مواد بدبو فضای دهان بوی بدی خواهد گرفت. مداومت بر غرغره آب نمک در کاهش این مسئله مفید است.
🍃

#بیماریهای_معده: #بوی_دهان ناشی از معده یا به دلیل #خلط_صفراوی است یا بلغمی. تفاوت این است که در نوع صفراوی بعد از خوردن طعام تا زمان پر بودن معده بوی بد دهان متوقف می گردد ولی در نوع بلغمی با خوردن و شستن دهان بوی بد زائل نمی گردد. در نوع صفراوی بهترین درمان کم خوردن شیرینی ها و خوراکیهای تند و خوردن زردآلو و هلوی تازه یا خیسانده آنها، همچنین خربزه و خیار است. اما نوع بلغمی نیاز به درمان اساسی دارد ولی خوردن مربای #زنجبیل و #زیره بعد از غذا به رفع آن کمک می کند. بوی دهان در روزه داری نیز عمدتا ناشی از معده است که اگر بیش از حد نباشد طبیعی است.


#مشکلات_ریوی :
#عفونتهای_مزمن_ریوی نیز می تواند باعث بوی بد دهان گردد. البته خوردن غذاهای بودار مثل #پیاز و #سیر به دلیل این که اجزای بودار آنها از طریق خون به ریه می روند و آزاد می گردند تا وقتی که تمام مراحل هضم را طی نکنند و دفع نشوند بویشان ادامه خواهد داشت. این مواد بوی سایر دفعیات را نیز تغییر می دهند. مسواک زدن نیز تغییر چندانی در این بو ایجاد نمی کند. #سیگار کشیدن نیز دهان را بدبو می کند.

بر اساس موارد مطرح شده آنهایی که از #بوی_بد_دهان رنج می برند در اولین قدم اشکالات خود را در حفظ بهداشت دهان و دندانها و نیز بهداشت دستگاه گوارش رفع نمایند و در مرحله بعد به یک دندانپزشک مراجعه نمایند تا در صورت نیاز درمانهای لازم را صورت دهد. بعد از اطمینان از رفع #بیماری_لثه ها و باقی ماندن بوی بد مراجعه به یک متخصص طب سنتی سودمند خواهد بود.

 

چهارشنبه 22 اردیبهشت 1395  12:13 PM
تشکرات از این پست
ahmadfarm
ahmadfarm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1390 
تعداد پست ها : 7792
محل سکونت : خراسان رضوی

پاسخ به: درمان بوی بد دهان با طب سنتي

چند راه ساده رفع #بوی_بد_دهان


1- جویدن مقداری سبزی جعفری موجب کاهش بوی بد دهان که ناشی از #خستگی_روزانه و نخوردن غذا است، می‌شود.
 مصرف جعفری بعد از غذا به تازه شدن بازدم کمک می‌کند. جعفریطب سنتی و گیاهان دارویی-داروی گیاهی - غنی از کلروفیل است که به عنوان یک خوشبوکننده طبیعی دهان عمل می‌کند. این سبزی هم چنین مثل یک خنک کننده طبیعی در دهان احساس تازگی و تمیزی ایجاد می‌کند. اگر #برگ_جعفری به صورت آدامس جویده شود، بوی بد دهان را از بین می‌برد و استفاده از #سیب بعد آن برای #درمان_بوی_دهان بسیار موثر است. از طرفی #جعفری، تحریک‌کننده‌ی #اشتها ست و به #هضم_غذا نیز کمک می‌کند.


2- مسواک کردن با جوش شیرین نیز در رفع بوی نامطبوع دهان بسیار موثر است چون مولکول‌های بو را به خود جذب می‌کند و خواص #ضدباکتریایی دارد.
برای این منظور مقداری #جوش_شیرین روی مسواک خود بریزید و دندان‌ها و روی زبان را با آن مسواک بزنید تا تأثیر معجزه آسای آن را در #پاک‌_سازی_دهان مشاهده کنید.


3- استفاده از چاشنی‌های معطر مثل #میخک، دانه‌های #هل و #رازیانه نیز پس از هر وعده غذایی دررفع بوی بد دهان بسیار موثر است.
این چاشنی‌های گیاهی خواص #ضدمیکروبی دارند و بهداشت دهان و #دندان‌ها را بهبود می‌بخشند.یک وعده غذای کرفس‌دار بوی بد دهان را از بین می‌برد. احتمالاً موادی که در معده تولید می‌شوند، با مواد معطر کرفس ترکیب شده و از بوی بد دهان جلوگیری می‌کند

#پونه #ضد_سرفه است و بوی بد دهان را از بین می‌برد و به عنوان #ضدعفونی‌_کننده به شمار می‌رود.


4- عرق نعناع بوی بد دهان را کم می‌کند.
استفاده از #عصاره_نعناع یا #عرق_نعناع قبل از خوابیدن و پس از خوردن غذا می‌تواند در درمان #مشکلات_گوارشی ناشی از تخمیر مواد غذایی و ایجاد #بوی_بد_دهان بسیار مؤثر باشد.

5- پونه؛ برطرف‌کننده #سکسکه و بوی بد دهان.
 پونه از خانواده #نعناع است و ترکیب اصلی موجود در این گیاه، اسانس روغنی فرار یا روغن #منتول است.
پونه #ضدسرفه است و بوی بد دهان را از بین می‌برد و به عنوان #ضدعفونی‌_کننده به شمار می‌رود. پونه را به عنوان تحریک‌کننده تولید #صفرا نیز می‌شناسند. #پونه از مشکلات و ناراحتی‌های گوارشی مثل ‌ترش کردن #معده جلوگیری می‌کند، برای هضم غذا و برطرف کردن #سکسکه مفید است.


6- درمان بوی بد دهان با خوردن کرفس.
کرفس سبزی زیبا، خوش‌عطر و پرخاصیتی است. یک وعده غذای کرفس‌دار بوی بد دهان را از بین می‌برد. احتمالاً موادی که در #معده تولید می‌شوند، با مواد معطر کرفس ترکیب شده و از بوی بد دهان جلوگیری می‌کند. #کرفس 2 تا 3 درصد اسانس یا عطر دارد.


7- خوردن انجیر بوی بد دهان را از بین می‌برد.
 نتایج تحقیقات نشان می‌دهد، #انجیر میوه‌ای مقوی و شیرین است که موجب از بین رفتن #بوی_بد_دهان می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد؛ اگر #انجیر با #عسل مخلوط شود در تسکین #زخم_معده بسیار مفید خواهد بود.


8- کاهش بوی بد دهان با مصرف قهوه.
 تحقیقات نشان می‌دهد مصرف قهوه باعث خنثی شدن یا کاهش باکتری‌هایی در دهان می‌شود که فعالیت آن‌ها از عوامل ایجاد بوی ناخوشایند در دهان است. از این رو پزشکان به افرادی که از بوی بد در تنفس رنج می‌برند توصیه می‌کنند #قهوه بنوشند. البته دقت داشته باشید که نوشیدن زیاد #قهوه به دلیل خشکی دهان ممکن است اثر عکس داشته باشد؛ پس نباید در مصرف آن زیاده‌روی کرد.


9- نوشیدن #آب کافی نیز یکی از راهکارهای مفید برای کاهش بوی بد دهان است.
نوشیدن آب، هم به پاک شدن دندان‌ها و جلوگیری از پوسیدگی آن‌ها کمک کرده و هم از #خشکی_دهانجلوگیری می‌کند به همین دلیل #بوی_بد_دهان را نیز رفع می‌کند.

 

   

تنها امید خلق جهان یابن فاطمه   ای منتهای آرزوی اولیاء بیا

بالا گرفته ایم برایت دو دست را  ای مرد مستجاب قنوت و دعا بیا

                                     

           برای ظهورش صلوات........ اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم

 
 
چهارشنبه 22 اردیبهشت 1395  12:14 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها