0

18 شیوه برای داشتن صبحی خوب و شاداب

 
abdo_61
abdo_61
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 37203
محل سکونت : ایران زمین

18 شیوه برای داشتن صبحی خوب و شاداب

احتمالا صبح‌ها، به عنوان بخشی از روز، مورد علاقه هیچ‌کس نیست، به ویژه اگر شب قبل، براي تماشای يك فیلم بیدار مانده باشید. به خاطر داشته باشید که استرس، فشار روحی و روانی، اضطراب و نگرانی، در سیستم ایمنی بدن اختلال ایجاد می‌کند.

. روز خود را با شادی و نشاط و آرامش آغاز کنید. در این صورت، شانس خود را برای داشتن یک روز خوب و مفید، افزایش می‌دهید.

 • 1-هنگام خوابیدن، پرده‌ها و یا کرکره‌های اتاق خواب خود را به طور نیمه‌باز نگاه دارید.

  با نیمه‌باز نگاه داشتن پرده‌های اتاق خوابتان، به هنگام طلوع خورشید، نور طبیعی آفتاب، سیگنالی را برای کاهش میزان ترشح ملاتونین به مغز شما مي‌فرستد و بدين‌ ترتيب میزان ترشح آدرنالین را نیز افزایش می‌دهد، و این همان سیگنالی است که نشان می‌دهد زمان بیدار شدن فرا رسیده است. هنگامی که زنگ ساعت شماطه‌دار به صدا درمی‌آید، شما پیش از آن، نیمه‌بیدار خواهید بود. بهتر است شب‌ها زود به بستر بروید تا هنگامی که نور خورشید از پنجره به درون اتاقتان می‌تابد و شما بیدار می‌شوید، به اندازه كافي خوابیده باشید. اگر این عادت را حفظ کنید، در این صورت، احتمالا می‌توانید برای بیدار شدن خود، به جای ساعت شماطه‌دار، بر ساعت بیولوژیکی مغز خود تکیه کنید.

 • 2-ساعت شماطه‌دار خود را پانزده دقیقه زودتر از زمان مورد نظر، تنظیم کنید.

  با اين كار دیگر نباید صبح‌ها، از رختخواب خود بیرون بپرید و عجله کنید. می‌توانید صبح خود را با دراز کشیدن در بستر و آرام‌آرام بیدار شدن آغاز کنید. عضلات بدن خود را بکشيد. به خلاصه اخبار گوش کنید. در ذهن خود، به آن‌چه می‌خواهید بپوشید فكر كنيد. ببينيد برای صبحانه مي‌خواهيد چه چيزي بخوريد. در ذهن، خود را آماده کردن، به همان اندازه اهمیت دارد که خود را از لحاظ فیزیکی، برای شروع روزتان آماده کنید. این دقایق اندک در بستر، به طور كامل متعلق به شماست.

 • 3-دست و پاهاي خود را پانزده ثانیه کشش دهید.

  سعی کنید عمل کشش را صبح، حتی قبل از این که چشمان خود را کاملا باز کنيد، انجام دهید. بازوهایتان را بلند کنید و کار خود را با کشش هر انگشت، و آن‌گاه دست، و بعد مچ دست و سپس بازویتان آغاز کنید. آن‌گاه، این عمل را با بازوی دیگر انجام دهید. سپس انگشتان پا، پا، قوزک پا و ساق پاها را کشش دهید. با این عمل، عضلات و ماهیچه‌ها و مفاصل خود را گرم مي‌کنيد، میزان گردش خونتان افزایش مي‌يابد و مقدار اکسیژن بیشتری برای بافت‌های بدن خود، فراهم مي‌آورید.

 • 4-یک صندلی زیر دوش حمام بگذاريد و روی آن بنشینید.

  يك صندلي پلاستيكي زیر دوش آب گرم قرار دهید تا کمی گرم شود، سپس روی صندلی بنشینید و اجازه دهید که قطرات آب چند دقيقه بر پشت شما ضربه وارد کند. این عمل، مثل ماساژ آب، باعث تمدد اعصاب می‌شود و انرژی‌بخش است. بعد از چند دقیقه، شست‌وشوی خود را آغاز کنید.

 • 5-هر صبح، عبارتي را که به شما انگیزه می‌دهد، بخوانید.

  از یک عبارت انگیزه‌دهنده که یک مراقبه کوتاه و فوری را فراهم می‌آورد، استفاده کنید، و یا شعری را که به تمرکز شما کمک می‌کند، با صدای بلند بخوانید.

 • 6-یک قرص ویتامین میل کنید.

  هر صبح، یک قرص مولتی‌ویتامین میل کنید.

 • 7-هيچ تصمیمي نگيريد.

  برای داشتن آرامش واقعی در هنگام صبح، انتخابي نكنيد و تصمیمي نگيريد. بايد تصمیم‌هاي مربوط به صبح خود را شب قبل بگیرید و تا جایی که امکان دارد کارها و امور مربوط به صبح خود را مطابق روال عادی انجام دهید.

 • 8-فرزندان خود را در آغوش بگیرید.

  هر صبح، وقتي مي‌خواهيد فرزند خواب‌آلود خود را از خواب بيدار كنيد بهتر است روی تختش بنشینید و همان‌طور که او را به آرامی بیدار می‌کنید، موهایش را با مهربانی و ملایمت نوازش کنید. اگر فرزندتان خردسال است، در کنارش دراز بکشید و به آرامی، در حالی که او را در آغوش گرفته‌اید، بیدارش کنید. در یک چنین لحظه‌ای، موجی آرام و نهفته از شادی و سرور، به سراسر روز شما فرستاده خواهد شد.

 • 9-هر صبح، پنج تا ده دقیقه، به موسیقی گوش دهید.

هر صبح، پنج تا ده دقیقه، به موسیقی گوش دهید و یا در ایوان خانه بنشینید و به تعمق و تفکر بپردازید. این کار شما را برای روز، آماده می‌سازد.

10- صبحتان را با قهوه آغاز كنيد.

طبق تحقیقات، مصرف کافئین، میزان تیزهوشی و شادی و آرامش را در افراد افزایش می‌دهد.

11- زبان خود را مسواک بزنید.

هر شب، بیش از سیصد نوع باکتری، در دهان شما جای می‌گيرند. آیا تصور می‌کنید یک مسواک زدن سریع دندان‌ها، باعث از بین رفتن تمام این باکتری‌ها می‌شود؟

12- تقویم صبحگاهی خود را بررسی كنيد.

آن‌چه را که در تقويم خود نوشته‌اید، در زمان نوشیدن چای یا قهوه، مورد بررسی قرار دهید. این كار به شما کمک مي‌كند که در ذهنتان، به روز خود، سر و سامان بدهيد و فراموش کردن چیزهای مهم و ضروری باعث اضطراب شما نشود.

13- روزانه، هشت لیوان آب بنوشید.

در طول شب، آبی ننوشیده‌اید و هر روز صبح با کاهش میزان آب بدن، از خواب بیدار می‌شوید.

14- فهرستی از کارهایی که باید انجام شود، برای فرزندان خود تهيه كنيد.

اگر فرزند داريد، برای کاهش بی‌نظمی در صبح، یک تخته در آشپزخانه نصب کنید و فهرستی از تمام کارهایی را که باید قبل از رفتن بچه‌ها از خانه انجام شود، روی آن بنویسید: مسواک زدن، صرف صبحانه، آماده کردن کیف مدرسه، مرتب کردن تختخواب و... پس از انجام شدن هر مورد در فهرست، علامت تیک بزنید.

15- یک سبد حصیری، در کنار در جلویی و یا پشتی خانه قرار دهید.

در این سبد حصیری، کلیدها، کیف پول، کاغذها، دستکش‌ها، کلاه‌ها و... را قرار دهید. این کار باعث مي‌شود موقع خارج شدن از خانه دستپاچه نشويد.

16- در کمد، یک لباس، برای مواقع اضطراری آماده كنید.

بنابراین، صبح‌هایی که دير از خواب بیدار می‌شوید و یا وقت كم آورده‌ايد، فقط لازم است لباس را از چوب لباسی درآورید و بپوشید و از منزل خارج شوید.

17- 30 دقیقه روی تردمیل راه بروید.

تحقیقات نشان می‌دهند افرادی که صبح‌ها، به انجام حرکات و تمرینات ورزشی می‌پردازند، به احتمال زیاد، توصیه‌های سلامتی و تندرستی مربوط به انجام ورزش و فعالیت‌های بدنی را رها نمی‌کنند، زیرا آنها به انجام فعالیت‌های ورزشی می‌پردازند و در این صورت نباید تمام روز، برای مشغولیت‌های ذهنی و عذرها و بهانه‌ها، راه‌حلی پیدا کنند. علاوه بر آن، بدن شما، با انجام حرکات و تمرینات ورزشی، هورمون آندورفین تولید می‌کند.

18- قبل از ترک منزل، تمام افرادی را که دوست دارید، ببوسید.

در ارتباط بودن با افرادی که شما آنها را دوست دارید، باعث کاهش تنش و استرس مي‌شود و شما را برای شروع یک روز مثبت، آماده می‌سازد.

منبع: ریدرزدایجست

 

 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

abdollah_esrafili@yahoo.com

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

چهارشنبه 22 اردیبهشت 1395  9:12 AM
تشکرات از این پست
borkhar mehdi0014 nazaninfatemeh omiddeymi1368 bayati0011 rasekhoon_m fatemeh_75
fatemeh_75
fatemeh_75
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 10557
محل سکونت : اصفهان
یک شنبه 26 اردیبهشت 1395  11:30 AM
تشکرات از این پست
abdo_61
wikiumut
wikiumut
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1394 
تعداد پست ها : 668

پاسخ به:18 شیوه برای داشتن صبحی خوب و شاداب

از مطالب رنگی رنگی برای بهبود روحیه ام استفاده میکنم

تحصیل در ایتالیا تحصیل در نروژ تحصیل در فنلاند تحصیل در هند تحصیل در اسپانیا تحصیل در اتریش تحصیل در بلاروس تحصیل در ایسلند تحصیل در اسپانیا تحصیل در لهستان تحصیل در اتریش تحصیل در نروژ تحصیل در فنلاند تحصیل در مجارستان تحصیل در مجارستان تحصیل در استرالیا خرید اینترنتی کفش فروشگاه اینترنتی کفش خرید اینترنتی کیف فروشگاه اینترنتی کیف خرید اینترنتی لباس فروشگاه اینترنتی لباس
یک شنبه 26 اردیبهشت 1395  12:24 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها