0

جوانان نه امکانات ازدواج دارند و نه فضایی حلال برای مجردزیستی

 
mohandesvahidpour
mohandesvahidpour
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : فروردین 1390 
تعداد پست ها : 5058

جوانان نه امکانات ازدواج دارند و نه فضایی حلال برای مجردزیستی

نشست زندگی به سبک قرآنی امروز، ۲۱ اردیبهشت‌ماه، با حضور مینو اصلانی، رئیس بسیج جامعه زنان کشور و حجت‌الاسلام والمسلمین هدایت‌نیا، استاد دانشگاه و پژوهشگر در خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) برگزار شد.

اصلانی سخنان خود را با معرفی حق و باطل در قرآن و بیان مشخصات هر یک آغاز کرد و گفت: پیروان حق در قرآن سبک زندگی خنثی ندارند و جریان ساز هستند در صورتی که امروز برخی خنثی رفتار کرده و تأثیری در زندگی ندارند، در حالی که جبهه حق دائما فعال است و در مواجهه با تنگناها از تلاش برای فائق آمدن بر مشکلات کوتاهی نمی‌کند.

وی به سخنان مقام معظم رهبری اشاره و عنوان کرد: از نگاه ایشان زن شرقی خنثی است و تأثیری در جهان اسلام ندارد، زن غربی نیز به یک ابزار تبدیل شده است. ایشان الگوی زن را زن انقلابی مجاهدی معرفی می‌کنند که در صحنه حضور دارد و عفیفانه رفتار می‌کند، همچنین فرزندان خود را در مسیر حق پرورش می‌دهد و به شهادت آنان افتخار می‌کند.

اصلانی در ادامه موضوع حیا را محور سخنان خود قرار داد و با اشاره به زندگی دختران حضرت شعیب(ع) اظهار کرد: دختران شعیب بسیار فعال و در موضوعات اقتصادی دخیل بودند، از این جهت نحوه رفتار آنان می‌تواند برای بانوان امروز بسیار حائز اهمیت باشد.

وی افزود: وقتی دختران شعیب گوسفندان را برای آب خورن به کنار رودخانه بردند کنار ایستادند تا تداخلی بین آنان و مردان رخ ندهد این امر نشان می‌دهد که کار کردن بانوان دلیلی بر دامن زدن بر اختلاط‌ها میان نامحرمان ندارد. متاسفانه در جامعه امروز ما با وجود اینکه قانون نیز بر این امر افشاری دارد توجهی به آن نمی‌شود و مطالبه گری نیز از سوی سایر ملتزمان وجود ندارد.

رفتار مردان در ترویج بی‌حیایی مؤثر است

وی حضور دختران شعیب در جامعه را حضوری عفیفانه همراه با حیا خواند و گفت: امروز تبلیغات جهانی غیرت را همراه با خشونت معرفی می‌کنند، در صورتی که حفظ حیا به غیرت مندی مدبرانه مردان نیز نیاز دارد. ترویج حیا وابسته به عملکرد هر دو گروه زنان و مردان است اگر چه زنان در این میان مسئولیت بیشتری دارند اما رفتار مردان نیز در ترویج بی‌حیایی مؤثر است.

وی لازمه حرکت در مدار حیا را فراهم کردن الزاماتی همچون آموزش حریم‌های محرم و نامحرم از کودکی به دختران دانش‌آموز برشمرد و گفت: امروز به خاطر تأمین رضایت برخی نهادهای بین‌المللی از برخی اصول غفلت کرده‌ایم.

اصلانی بر ضرورت حذف عوامل محرک در نظام اسلامی تأکید و تصریح کرد: محیط عاری از محرک‌های جنسی به جوانانی که توان ازدواج ندارند کمک می‌کند تا با آسودگی خیال راحتی به فعالیت‌های شغلی و تحصیلی خود ادامه دهند.

دریافت وام ۳ میلیونی ازدواج در برابر وام ۲۰ میلیونی خودرو

وی بر ضرورت توجه مسئولان نظام اسلامی بر ایجاد زمینه‌های ازدواج جوانان تأکید کرد و گفت: ۲۰ میلیون وام خرید خودرو در شرایطی به مردم داده شد که برای سه میلیون وام ازدواج، جوانان باید دردسرهای زیادی را در یک پروسه زمانی طولانی متحمل شوند.

وی با اشاره به اینکه محرک‌های جنسی فراوانی در غرب وجود دارد گفت: با این وجود خود آنان نیز قائل به خویشتن داری هستند چرا که آزادی ارضای جنسی نیز سبب نشد تا آنان به آرامش برسند.

بر اساس گزارش ایکنا در ادامه این نشست حجت‌الاسلام والمسلمین هدایت‌نیا به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: منابع استنباط و استخراج سبک زندگی، آیاتی از قرآن کریم هستند که ارزش‌ها و الگوها را بیان می‌کنند و به امر و نهی می‌پردازند.

الگوی ارتباطی حصن

وی با بیان اینکه سه الگوی ارتباطی برای زن و مرد در حوزه اخلاق جنسی وجود دارد اظهار کرد: الگوی حصن مورد تأیید قرآن و دو الگوی «سفاح» و «اخدان» نامطلوب شمرده شده‌اند. الگوی حصن به زنان پاکدامن غیرزناکاری که دوستان پنهانی ندارند اشاره دارد. در مقابل سفاح کنایه برای کسانی است که رابطه غیر شرعی با جنس مخالف دارند و الگوی اخدان به افرادی اشاره دارد که از جنس مخالف کسی را دوست خود بدارند.

حجت‌الاسلام هدایت‌نیا با بیان اینکه سه الگوی یاد شده در آیه ۲۵ سوره نسا به زنان و در آیه پنجم سوره مردان با همین مختصات به مردان اشاره دارد گفت: الگوی حصن دو شاخه دارد که می‌توان از مجرد زیستی همراه با خویشتن داری جنسی و همسرگزینی و ایجاد کانونی برای ارضای نیازهای جنسی نام برد.

وی در ادامه به الگوی رفتاری دختران شعیب اشاره و عنوان کرد: وقتی دختران به حضرت شعیب(ع) گفتند تا حضرت موسی را برای کار اجیر کنند از دو صفت نیرومند و امین بودن صحبت به میان آوردند و در توجیه آن گفتند: وی توانست صخره بزرگی را حمل کند پس نیرومند است. همچنین در راه رسیدن به خانه جلوتر از ما حرکت کند تا ما در برابر دیدگان وی گام برنداریم. این مهم به حیا و خویشتن داری حضرت موسی(ع) توجه دارد.

وی با تاکید بر اینکه کشوری که ۱۳ میلیون جوان در آستانه ازدواج دارد نتوانسته شاخصه ازدواج الگوی قرآنی حصن را ترویج دهد گفت: بنابراین نظام اسلامی باید زمینه تحقق بخش دیگر الگوی حصن یعنی مجردزیستی را مهیا کند، در حالی که تعدد محرک‌های جنسی در جامعه توان خویشتن داری را برای جوانان سخت کرده است.

الگوهای غیراسلامی رابطه زن و مرد ارزان تر و در دسترس‌تر هستند

وی دسترسی به حرام را در جامعه فعلی از دسترسی به حلال آسان‌تر دانست و گفت: الگوهای غیراسلامی رابطه زن و مرد ارزان تر و در دسترس‌تر هستند. اگر مسئولان به راستی دغدغه سبک زندگی قرآنی را دارند باید تسهیل شرایط ازدواج جوانان را به صورت جدی مدنظر قرار دهند.

وی با بیان اینکه سبک زندگی قرآنی باید اولویت مسئولان در قانون گذاری و اجرا باشد گفت: مجرد زیستی پدیده‌ای نیست که مورد قبول اسلام باشد، بنابراین باید سعی کنیم شرایط زندگی حلال را به نحو مطلوب‌تری برای مردم ایجاد کنیم.

تجرد‌های غیراختیاری تاریخ

هدایت‌نیا در ادامه سخنان خود به دو دختر مجرد در تاریخ اشاره و عنوان کرد: برخی برای مجرد بودن زندگی حضرت مریم(س) و حضرت معصومه(س) را مثال می‌زنند، در صورتی که تجرد این افراد اختیاری نبوده است. مادر حضرت مریم(س) نذر کردند که ایشان به مسجد خدمت کنند بنابراین از زندگی مشترک محروم ماندند چرا که لازمه زندگی زناشویی رسیدگی به همسر و فرزندان بود. همچنین اختناق هارونی و سخت گیری برای مراوده با خانواده حضرت موسی بن جعفر(ع) نیز سبب شد ایشان نتوانند ازدواج کنند.

وی افراد دیگری که الگوی حصان در مجرد زیستی را دنبال کردند را حضرت یحیی(ع) و حضرت عیسی(ع) خواند و گفت: دنیاطلبی بیش از حد در دوران حضرت عیسی(ع) باعث شد تا به مبارزه منفی بپردازند و زهد طلب باشند، همچنین این دو بزگوار عمر کوتاهی داشتند. ولی شرایط امروز جامعه ما با وجود محرک‌های فراوان جنسی با شرایط دوران این حضرات قابل مقایسه برای تحمل مجرد زیستی نیست.

چهارشنبه 22 اردیبهشت 1395  9:01 AM
تشکرات از این پست
3051282261
3051282261
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : اسفند 1394 
تعداد پست ها : 247
محل سکونت : قم

پاسخ به:جوانان نه امکانات ازدواج دارند و نه فضایی حلال برای مجردزیستی

جامعه ما با وجود شبکه های ماهواره ای و اینترنت وشبکه های اجتماعی کنترل نشده رو به قهقرا رفته و متاسفانه انسانهای مادی امروز مشکللشان را اقتصاد می دانند و نه دین و فرهنگ .............

چهارشنبه 22 اردیبهشت 1395  9:44 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها