0

آقاخانی: شیوه‌نامه شورای حمایت برخوردی سلیقه‌ای با قرارداد تیپ است

 
AR_jalal313
AR_jalal313
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1210
محل سکونت : فارس

آقاخانی: شیوه‌نامه شورای حمایت برخوردی سلیقه‌ای با قرارداد تیپ است

 

آقاخانی: شیوه‌نامه شورای حمایت برخوردی سلیقه‌ای با قرارداد تیپ است
سرپرست گروه تئاتر "پوشه" معتقد است شیوه‌نامه شورای حمایت از تولید آثار مصداقی برای برخورد سلیقه‌ای مدیران با قرارداد تیپ است و آن را واروی قانونی زدن به قرارداد تیپ توصیف کرد.

ایوب آقاخانی درباره وضعیت قراردادهای جدید نمایشی به خبرنگار مهر گفت: همیشه بین اهالی تئاتر و برآوردهای منطقی و غیر منطقی‌شان با آنچه که شورای ساخت تن به پرداخت‌اش می‌دهد اختلاف بوده و هست. حتی این اختلاف با وجود قرارداد تیپ هم رفع نشده به این معنا که گاهی ارزیابی شورای ساخت از افراد با ارزیابی افراد از عملکردشان با کارنامه کاری موجود فرق دارد.

کارگردان نمایش "کسوف" که پاییز سال جاری در سالن قشقایی مجموعه تئاتر شهر اجرا شد درباره قرارداد بسته شده برای این نمایش یادآور شد: مسأله مهمی را در اجرای نمایش "کسوف" تجربه کردم که خیلی غیر منطقی و بهانه جویانه بود. در نمایش "کسوف" من نویسنده، کارگردان و بازیگر بودم اما با ماده‌ای شبه قانونی که هیچ کس در یک کار برای بیش از دو شغل برآورد نخواهد گرفت دستمزد بازیگری را از دستمزد من منها کردند.

این کارگردان و نمایشنامه نویس و بازیگر تئاتر معتقد است هیچ قانون صریح و بخش‌ و تبصره‌ و حاشیه‌ای در قرارداد تیپ به چنین موضوعی اشاره نکرده و موضوع مطرح شده از طرف شورای ساخت یک مقوله کاملا تحمیلی از طرف اداره‌کل هنرهای نمایشی به قرارداد تیپ است.

آقاخانی در ادامه سخنان خود گفت: باید در نظر داشت که اگر کارگردانی توانایی ثابت شده‌ای برای داشتن بیش از دو شغل در یک اثر نمایشی را داشته باشد باید برایش ارزش قائل شد چون چنین افرادی انگشت شمارند. منظورم فعالیت در هر سه حوزه نمایشنامه نویسی، کارگردانی و بازیگری یا نمایشنامه نویسی، کارگردانی و طراحی صحنه است. کسر کردن درآمد به جای تحسین فرد مورد نظر به خاطر تلاش مضاعف، بسیار کودکانه، بهانه‌ جویانه و در جهت به حاشیه‌ راندن توانایی‌های مختلف یک هنرمندا است.

سرپرست گروه تئاتر "پوشه" اینگونه برخورد‌ها را با هنرمندان برخوردی سلیقه‌ای با قرارداد تیپ دانست و تأکید کرد: یکی دیگر از مصادیق برخورد سلیقه‌ای مدیران با قرارداد تیپ انتشار شیوه‌نامه شورای حمایت از تولید آثار است. شیوه‌نامه شورای حمایت یک واروی قانونی زدن به قرارداد تیپ و هزینه‌های پیش بینی شده در آن است.

وی معتقد است مدیران تلاش می‌کنند در ظاهر نشان دهند که به قرارداد تیپ عمل می‌شود ولی در واقع این اتفاق نمی‌افتد و مبالغ تعیین شده در آن به یک سوم تقلیل پیدا می‌کند.

آقاخانی تصریح کرد: نمی‌دانم که دوستان تصمیم گیرنده تا کی می‌خواهند تصور کنند که ما اهالی تئاتر و هنرمندان آن چیزی نمی‌دانیم؟


 امانت داری و اخلاق مداری 

استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع  "خبرگزاری مهر"  مجاز است. 
 


شنبه 11 دی 1389  1:34 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها