0

دانشنامه زن مسلمان در دست تدوین

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

دانشنامه زن مسلمان در دست تدوین

 

دانشنامه زن مسلمان در دست تدوین

» سرویس: معارف و حقوق - دين و انديشه

سخنگوی دانشنامه زن مسلمان از تهیه و تدوین این دانشنامه جامع توسط کارشناسان حوزه زن در استان قم خبر داد.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، ناهید طیبی در جمع خبرنگاران با اشاره به این‌که «دانشنامه زن مسلمان فعالیت خود را از مردادماه سال 94 آغاز کرده است» گفت: با حضور متخصصان در این حوزه، 22 جلسه برگزار شد که در آن 280 مدخل به تصویب نهایی رسید و در دست تدوین قرار گرفته است.

 

به گفته وی، دانشنامه زن مسلمان در شش سال، در ۵ جلد و با بیش از دو هزار مدخل تنظیم و تالیف می‌شود.

 

وی ادامه داد: رشته مطالعات زنان در حوزه و دانشگاه رشته‌ای نوپدید است از این رو تالیف این دانشنامه می‌تواند به عنوان مرجعی مهم برای کارهای تحقیقی مورد استفاده قرار گیرد.

 

طیبی با بیان اینکه دانشنامه‌ها عمدتا معطوف به موضوعات نوشته می‌شوند و نه مسایل، تصریح کرد: تلاش ما بر این است که این دانشنامه با رعایت استانداردهای دانشنامه‌ای به موضوعات نوپدید مانند حضور اجتماعی زنان، فمینیسم، اطاعت از همسر و ... پرداخته شود.

 

طیبی با بیان اینکه جامعة الزهراء(س) از بدو تاسیس در سه حوزه آموزشی، تبلیغ و ترویج و پژوهش فعالیت داشته و دارد، اظهار کرد: در زمینه تبلیغ و ترویج و آموزش اقدام به تربیت نیروهای توانمندی در این مدت شده که برخی از آنان در خارج از کشور حوزه‌های علمیه و مدارسی را تاسیس کرده‌اند.

 

وی افزود: در زمینه پژوهش فعالیت‌های خوبی صورت گرفته ولی هنوز خلاءهای زیادی هم وجود دارد.

 

وی با بیان اینکه جامعة الزهراء به عنوان حوزه بین‌المللی مورد توجه هست و به خصوص در حوزه زنان باید کاری فاخر، جامع و روشمند ارایه کند، تصریح کرد: باید مطالعات کنونی و تحقیقات صورت گرفته درباره زنان از جامعیت بیشتری برخوردار و نمود بیرونی آن بیشتر شود.

 

سخنگوی دانشنامه زن مسلمان عنوان کرد: برای تالیف دانشنامه زن مسلمان در اولین گام اقدام به استخراج پیشینه‌ای در این زمینه کردیم و از جمله تالیف دانشنامه فاطمی است که در شش جلد تدوین شده ولی جامعیت مورد نظر ما را نداشت همچنین بیشتر به زنان ایرانی پرداخته شده بود ولی در این دانشنامه زن مسلمان در هر نقطه‌ای از دنیا مورد توجه است.

 

طیبی با بیان اینکه بناست اثری جامع، مدون و سهل الوصول ارایه شود، اظهار کرد: این دانشنامه در سه گروه علمی تاریخ، علوم اسلامی و انسانی در حال تالیف است و علوم قرآن، فقه و حقوق و علوم تربیتی و ... در قالب این گروه‌ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

عضو دانشنامه زن مسلمان از ایجاد سایت آزمایشی دانشنامه به آدرس www.muslimapedia.com خبر داد.

 

طیبی درباره ضرورت نوشتن دانشنامه بیان کرد: مهمترین ضرورت این کار کمبود پروژه‌های مشابه در معرفی دانش و بینش اسلام در حوزه زن و خانواده و نیاز جامعه علمی به منبعی که نظام مطلوب اسلامی در حوزه مطالعات زنان را تبیین کند، محسوب می‌شود.

 

وی، تبیین، بسط و نشر مبانی و آموزه‌های دینی در حوزه زن و خانواده و دفاع از آن‌ها، ارتقا و تعمیق مباحث دینی مرتبط با حوزه زنان و خانواده در جامعه، دفاع از میراث اصیل و معتبر دینی و آموزه‌های اسلامی در حوزه زن و خانواده، کمک به رشد عمومی جامعه علمی در حوزه زنان، ارتباط علمی و فکری با مراکز و مؤسسات پژوهشی و علمی مختلف و معرفی دستاوردهای پژوهشی عمدتا حوزوی و ایجاد زمینه تبادل اندیشه را از مهمترین ضرورت‌های تالیف دانشنامه برشمرد.

 

طیبی همچنین با اشاره به اهداف این دانشنامه گفت: ایجاد مرجعی علمی، روشمند، جامع و متعهدانه برای مطالعات زنان، ارتقای سطح مطالعات بانوان، گشودن افق‌ها و عرصه‌های عمیق‌تر، ریزتر و تخصصی‌تر در عرصه مطالعات زنان و تقویت علمی بانوان متخصص بالفعل و تربیت نیروهای بالقوه در میان بانوان همچنین نشان دادن توان رقابت علمی حوزویان و به ویژه بانوان در عرصه مطالعات زنان از اهداف تالیف این اثر است.

 

انتهای پیام

 

دوشنبه 20 اردیبهشت 1395  4:50 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها