0

علت چاق شدن پس از ازدواج

 
fatemehza
fatemehza
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1393 
تعداد پست ها : 3415
محل سکونت : اصفهان

علت چاق شدن پس از ازدواج

 

علت چاق شدن پس از ازدواج

 

زندگي مشترک اجزاي مختلفي دارد؛ عشق، محبت، دوست داشتن و غذا. بنابر دلايلي به نظر مي‌رسد که همه اينها در يک راستا قرار دارند. در واقع يکي از بزرگ‌ترين لذت‌هاي زندگي خوردن غذاهاي خوب است. اگر در اين فعاليت لذت‌بخش با کسي سهيم شويد که دوستش داريد، به‌طور حتم خوشحالي شما بيشتر مي‌شود.

حتي غذا پختن با يکديگر هم مي‌تواند تفريح خوبي باشد؛ به‌ويژه اگر تصميم بگيريد غذاي تازه‌اي بپزيد يا غذايي ابتکاري سر ميز بياوريد. با اين وجود آماده کردن غذاي روزمره مي‌تواند خسته‌کننده هم باشد به خصوص  اگر هر دوي شما شاغل باشيد. پس بايد کاري کنيد که لذت غذا خوردن را در زندگي از دست ندهيد والبته اين لذت براي‌تان دردسر‌ساز نشود!


آيا ازدواج کنيد چاق مي‌شويد؟

تحقيقات مختلف نشان مي‌دهد وقتي زوج‌ها زندگي مشترک‌شان را آغاز مي‌کنند، بعد از چند سال چاق مي‌شوند. در واقع احتمال چاقي افراد متاهل نسبت به مجرد‌ها دو‌برابر است و معمولا بعد از گذشت يک سال از زندگي مشترک، چربي‌هاي اضافي دورشکم کم‌کم نمايان مي‌شوند. جالب است بدانيد که احتمال چاق شدن زنان نسبت به مردان بيشتر است؛ بنابراين جداي از تمام مزاياي جسمي و رواني که زندگي مشترک به همراه دارد، اين اثر جانبي ازدواج هم نبايد ناديده گرفته شود.

اما اصل قضيه چيست؟ محققان بر اين باورند که وقتي زندگي مشترک آغاز مي‌شود، زوج‌ها به غذا خوردن منظم باهم عادت مي‌کنند؛ فعاليت‌هاي بدني‌شان کمتر مي‌شود و بخشي از نگراني‌هاي‌شان از بابت پيدا کردن شريک مناسب براي زندگي از بين مي‌رود و در مقايسه با مجرد‌ها چاق مي‌شوند.

اما گذشته از اين موضوع بعد از سپري شدن چند سال اوليه زندگي مشترک، عشق و علاقه اوليه کم‌کم فروکش مي‌کند و مسووليت هر يک از زوج‌ها براي نگهداري از کودکان، کارکردن و پول در‌آوردن بيشتر مي‌شود و به دنبال آن استرس‌ها و مصرف فست فودها هم افزايش مي‌يابد. اگر زوج‌ها در اين مرحله نتوانند با اين‌گونه استرس‌ها به خوبي کنار بيايند، اين موضوع مي‌تواند تغذيه نامناسب و حتي چاقي را به دنبال داشته باشد که حتي قادر است رابطه‌شان را تحت تاثير قرار دهد.


دو نفري ورزش کنيد

پياده روي، دوچرخه سواري يا انجام ورزش‌هاي دو نفره يک راه خوب براي کاهش استرس‌هاست که يک نوع تفريح هم به حساب مي‌آيد. همسرتان مي‌تواند شما را تشويق کند که همچنان به برنامه کاري فشرده‌تان ادامه دهيد يا اينکه مي‌تواند به شما انگيزه دهد تا هر وقت لازم است از روي کاناپه بلند شويد و کمي تحرک داشته باشيد. تحقيقات مختلف نشان مي‌دهد هورموني که طي انجام چنين فعاليت‌هاي بدني ترشح مي‌شود، به شما کمک مي‌کند زندگي عاشقانه‌تري داشته باشيد و چاشني رابطه‌تان را بيشتر کنيد.


يک فعاليت خلاقانه انجام دهيد

اين بخش مي‌تواند فعاليت‌هايي مانند آشپزي، سفالگري، کارهاي هنري يا کتاب خواندن براي يکديگر را شامل شود. وقتي چنين فعاليت‌هايي را باهم انجام دهيد، خاصيت آرامش‌بخشي آنها بيشتر مي‌شود. به‌علاوه اين کارها به شما اجازه مي‌دهند از قوه تخيل‌تان استفاده کنيد و بدين ترتيب از فشارهاي روزمره و موضوعات آزاردهنده رها شويد.


به اندازه همسرتان نخوريد

هر قدر جثه افراد بزرگ‌تر باشد، براي تامين مواد غذايي مورد نياز بدن‌شان به غذاي بيشتري نياز دارند؛ بنابراين اگر جثه شما از همسرتان کوچک‌تر است نبايد اجازه دهيد اشتهاي او حجم غذاي شما را هم تحت تاثير قرار دهد. اين مشکل بيشتر براي خانم‌ها پيش مي‌آيد چون بعد از ازدواج اين عادت غذايي همسرشان به آنها هم سرايت مي‌کند و خيلي زود چاق مي شوند. پس يادتان باشد که از تمام مواد غذايي مورد نياز بدن‌تان به اندازه استفاده کنيد.


بخنديد

بيشتر زوج‌ها همواره از بابت مسائل مالي، بچه‌ها وکارشان نگراني دارند و همين موضوع سبب مي‌شود شادي و تفريح را در زندگي مشترک از ياد ببرند. پس يادتان باشد که هر فرصتي پيدا کرديد، با هم بخنديد و به يکديگر لبخند بزنيد. خنديدن سطح هورمون‌هاي استرس‌زا را پايين مي‌آورد.

علاوه بر اين خنديدن احساس مثبتي را در شما ايجاد مي‌کند و در نتيجه حس مي‌کنيد با همسرتان ارتباط بهتري داريد. براي اينکه خودتان را بخندانيد راه‌هاي ديگري هم وجود دارد. مي‌توانيد به تماشاي يک فيلم کمدي برويد؛ يک سي‌دي کمدي بخريد يا حتي مي‌توانيد داستان‌هاي مضحک و خنده‌دار را به آدرس اي‌ميل همسرتان بفرستيد. ضمن اينکه تحقيقات نشان مي‌دهد زنان تقريبا دو برابر مردان مي‌خندند.


دعوا کنيد، چاق مي‌شويد!

در اينجا مهم‌ترين نکته اين است که بدانيد شما و همسرتان چطور بايد استرس‌زدايي زندگي‌تان را انجام دهيد. وقتي آرامش بيشتري داشته باشيد، صميميت و نزديکي شما به يک سلامتي جسماني بهتر منتهي مي‌شود و احتمال چاق شدن‌تان کاهش مي‌يابد.در اينجا سه راه‌حل ساده ديگر را به شما پيشنهاد مي‌دهيم که با استفاده از آنها مي‌توانيد آرامش‌تان را افزايش دهيد و برچسب چاقي را يدک نکشيد.


يک پرس سفارش دهيم

تجربه خوبي که مي‌توانيد در زمينه غذا خوردن با همسرتان داشته باشيد، اين است که رستوران مناسبي پيدا کنيد که فضاي آرامي داشته باشد و بعد دو نفري با هم از خوردن يک غذاي خوشمزه لذت ببريد. غذا خوردن در رستوران باعث مي‌شود احساس ويژه‌اي داشته باشيد.

قبل از اينکه با همسرتان از خانه بيرون برويد، کمي بيشتر به خودتان برسيد؛ لباسي مناسب بپوشيد و به اين فکر کنيد که غذا منتظر شماست و مي‌توانيد همراه با همسرتان آرامش بيشتري داشته باشيد. در چنين شرايطي صحبت کردن راحت‌تر است چون از بابت چيزي نگراني نداريد و مي‌توانيد بدون استرس فقط روي حرف‌هاي همسرتان تمرکز کنيد.  وقتي چنين برنامه‌اي را با هم ترتيب مي‌دهيد، هر لحظه از آن ارزشمند است چون به يکديگر مي‌فهمانيد که با هم بودن براي‌تان مهم است.


خوشحالي همسر يا بزرگي شکم؟

بسياري از خانم‌ها در اوايل ازدواج سعي مي‌کنند براي خشنودي همسرشان غذاهاي خوبي بپزند. مشکل اينجاست که اگر مرد خانه خوش اشتها باشد و از دستپخت همسرش تعريف کند، خانم هم تشويق مي‌شود و غذاهايي رنگارنگ روي ميز مي‌آورد که اين موضوع سرآغاز چاقي است.

حتي بعضي از خانم‌ها به همسرشان مي‌گويند: «‌ من براي اين غذا خيلي زحمت کشيده‌ام و آن‌ را براي تو پخته‌ام.» چنين جمله‌اي باعث مي‌شود که همسر محترم خودش را مجبور کند تا لقمه آخر غذا را بخورد و اگر آن را تمام نکند، دچار عذاب وجدان مي‌شود. با همين طرز فکر است که کم‌کم چربي‌هاي دور شکم افزايش مي‌يابد؛ پس اگر دستپخت همسرتان را مي‌پسنديد، خودتان را کنترل کنيد و به اندازه غذا بخوريد.


اضافه وزن در دوران بارداري

دوران بارداري هم با افزايش وزن همراه است و کالري‌هاي اضافه ممکن است تا سال‌ها بعد از تولد نوزاد هم از بين نروند. به اين دليل که بيشتر خانم‌ها در دوران حاملگي بسيار کم‌تحرک مي‌شوند و بر اين باورند که بايد بيشتر از گذشته غذا بخورند و به خاطر داشتن آرامش استراحت کنند. تمايل به خوردن هر غذايي حتي غذاهاي پرچرب و ناسالم هم به اين موضوع دامن مي‌زند. وقتي که نوزاد به دنيا مي‌آيد، بيشتر مادران فکر مي‌کنند بايد در خانه بمانند و فقط به نيازهاي فرزندشان برسند.در چنين شرايطي مادران اول به خانواده فکر مي‌کنند و بعد به خودشان و حتي گاهي اوقات نوزاد به همه زندگي آنها تبديل مي‌شود که مي‌تواند مشکلات جدي و حتي افزايش وزن را به همراه داشته باشد.

علاوه بر اين در دوران بارداري خانم‌ها خيلي از آقايان هم چاق مي‌شوند چون ممکن است پا به پاي همسرشان غذاهاي دلخواه او را بخورند. بنابراين مادران باردار بايد طي دوران حاملگي مراقب افزايش وزن‌شان باشند و تا آنجا که مي‌توانند غذاي سالم بخورند و بلافاصله بعد از زايمان ورزش را شروع کنند. اگر مردها هم اين توصيه‌ها را رعايت کنند، به يک پدر چاق تبديل نمي‌شوند.

 

 

 

 

دوشنبه 20 اردیبهشت 1395  10:38 AM
تشکرات از این پست
borkhar mosabeghat_ravabet
دسترسی سریع به انجمن ها