0

اقدام مجلس برای اصلاح نظام بانکی پس ازتعلل 2 دولت

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

اقدام مجلس برای اصلاح نظام بانکی پس ازتعلل 2 دولت


 

اقدام مجلس برای اصلاح نظام بانکی پس ازتعلل 2 دولت

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، با اشاره به تاخیر یک ساله دولت در ارائه لایحه اصلاح نظام بانکی، گفت: با مشاهده تعلل دولت پیش نویس لایحه دولت را گرفته و براساس آن ادامه دادیم و تلاش شده است تا در این مجلس، کار به اتمام برسد. وی هم چنین از ارائه طرح به مراجع عظام و مقام معظم رهبری خبر داد و گفت: رهبر انقلاب فرمودند راه حلی که در این طرح برای جریمه دیرکرد پیش بینی شده، راه حل مناسبی است.طرح بانکداری بدون ربا که یک فوریت آن، بیش از یک سال قبل در مجلس به تصویب رسیده، با نزدیک شدن به اتمام موعد مجلس نهم، روی میز مجلس قرار گرفته و در صورت موافقت نمایندگان مردم، قرار است این هفته بررسی و تصویب این طرح براساس اصل 85 قانون اساسی به کمیسیون اقتصادی مجلس سپرده شود تا روند تصویب آن سرعت بیشتری پیدا کند.


دولت احمدی نژاد به وعده خود عمل نکرد؛ از اتمام فرجه دولت روحانی هم یک سال می گذرد
مصباحی مقدم، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در برنامه گفتگوی ویژه خبری دو شب قبل، گفت: اصلاح سیستم بانکی جزو مطالبات مجلس هفتم بوده و تهیه لایحه از سوی دولت به بیش از هشت سال قبل برمی گردد. وی با بیان این که در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد انتظار داشتیم که لایحه اصلاح نظام بانکی به مجلس ارائه داده شود، افزود: ایشان دو بار در نطق خود اشاره کرد که لایحه اصلاح نظام بانکی به زودی به مجلس ارائه خواهد شد ولی این اتفاق نیفتاد.مصباحی مقدم با اشاره به اینکه از آغاز دوره ریاست جمهوری روحانی، مجلس مستقیما در این رابطه دست به کار شد تصریح کرد: دو سال بر روی این موضوع کار و بعد فوریت آن را در مجلس مطرح کردیم این در حالی است که دولت یک ماه فرجه خواسته بود اما شاهدیم که یک سال و اندی بیشتر از فرجه می گذرد.


ارائه طرح به مراجع عظام و رهبری
مصباحی مقدم با بیان اینکه ما با مشاهده تعلل دولت پیش نویس لایحه آماده شده توسط دولت را گرفته و براساس آن ادامه دادیم گفت: مذاکرات و رفت و برگشت‌های زیادی بین مجلس و بانک مرکزی صورت گرفت و تلاش کردیم از زحمات بانک مرکزی استفاده کنیم.مصباحی مقدم در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا این طرح در این مجلس به سرانجام می‌رسد گفت: همه تلاش ها شده است تا در این مجلس کار به اتمام برسد. وی افزود: این طرح با مراجع معظم در قم در میان گذاشته شده است و نسخه ای خدمت رهبری تقدیم شده است و رهبری در این رابطه فرمودند من طرح شما را دیده ام و با اشاره به راه حل جدید جریمه تاخیر فرمودند نکات خیلی خوبی مطرح شده است.در این برنامه هم چنین پرویزیان نماینده بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که اگر قرار باشد دولت لایحه را به مجلس تقدیم کند فکر می‌کنید چقدر زمان لازم باشد، گفت: فکر می‌کنم حداقل یک سال طول بکشد. مصباحی مقدم نیز در این رابطه گفت: تا آن موقع نه تو مانی و نه من! پس ضرورت ایجاد شد که در همین مجلس کار به پایان برسد.


جنگ با خدا و رسولش قابل اغماض نیست
مصباحی‌مقدم در پاسخ به اظهارات نماینده بانک مرکزی گفت: ما وضعیت فعلی بانکداری را آسیب‌شناسی کردیم و متوجه شدیم که قانون عملیات بانکداری بدون ربا که در سال 62 به تصویب رسیده است هیچ مناقشه فقهی ندارد، ولی می‌بینیم هرچه زمان گذشته آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل ها و قراردادهایی که بر اساس قانون تهیه و تصویب شده، از قانون عملیات بانکی بدون ربا و آنچه شرع مقدس در نظر دارد فاصله گرفته است، لذا نتیجه آسیب‌ شناسی این شد که وجود شورای نگهبان کفایت نمی‌کند و نیازمند دستگاهی درون نظام بانکی هستیم که بر تهیه آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل ها و قراردادها و اجرای آنها نظارت کند. اهمیت این موضوع و تفاوت آن با سایر دستگاه ها این است که ما با یک مسئله مهم یعنی ربا که به منزله جنگ با خدا و رسولش است، طرف هستیم  واین موضوع قابل اغماض نیست.

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

دوشنبه 20 اردیبهشت 1395  10:22 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها