0

بازگشت 73 قطعه اشیای با ارزش باستانی از آمریكا به ایران

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

بازگشت 73 قطعه اشیای با ارزش باستانی از آمریكا به ایران

سازمان میراث فرهنگی،‌صنایع دستی و گردشگری اعلام كرد 73 قلم اشیاء تاریخی برگردانده شده از سوی امریكا به ایران، با حدود 1500 تا 1800 سال قدمت، دارای اصالت تاریخی بوده و از سلامت و صحت برخوردار است.

 

بازگشت 73 قطعه اشیای با ارزش باستانی از آمریكا به ایران

 

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، 73 قلم اشیاء تاریخی دوره ساسانیان كه از سوی دولت آمریكا به جمهوری اسلامی ایران عودت داده شده است شامگاه 19 اردیبهشت از سوی وزارت امور خارجه به موزه ملی كشورمان تحویل داده شد.


براساس گزارش سازمان میراث فرهنگی، این اشیاء تاریخی شامل 73 'گل مهره' دوره ساسانی كه اكثر آنها از سلامت فیزیكی برخوردار هستند، به رئیس موزه ملی ایران تحویل داده شد.


این اشیاء كه عموما به صورت قاچاق از كشورمان خارج شده بودند به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در نیویورك تحویل داده شد و پس از آن با هماهنگی وزارت امور خارجه به ایران منتقل شد.


این چهارمین محموله اشیا تاریخی است كه طی دو سال اخیر از خارج از ایران به كشور بازگردانده می شود.


اولین محموله تاریخی شامل 349 قلم شی باستانی متعلق به منطقه خوروین در دی ماه 1393 بعد از چند دهه دعوای حقوقی، از بلژیك به ایران بازگردانده شد.


دومین محموله ارزشمند تاریخی؛ حاوی 108 شیء منطقه چغامیش از سوی مؤسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیكاگو در اردیبهشت 94 به مسئولان سازمان میراث فرهنگی تحویل داده شد.


سومین محموله اشیا تاریخی ایران ، شامل 30 قطعه از اشیا و آثار فرهنگی متعلق به دوران قبل و پس از اسلام توسط دولت ایتالیا تحویل سفارت ایران در رم شد.


اكنون با تحویل 73 قلم شی تاریخی با ارزش از سوی آمریكا به ایران، روند بازگشت اشیا تاریخی به كشور شدت گرفته است.

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

دوشنبه 20 اردیبهشت 1395  9:41 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها